نخست وزیر مجارستان در واکنش به اقدام اروپا در فعال سازی ماده ۷ پیمان لیسبون علیه لهستان اعلام کرد: جلوی هر اقدامی برای تعلیق حق رأی لهستان در اتحادیه اروپا را می گیریم.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، «ویکتور اوربان» نخست وزیر مجارستان امروز و در واکنش به اقدام ۲۰ دسامبر سال جاری میلادی کمیسیون اروپا در فعال سازی ماده ۷ پیمان لیسبون علیه لهستان اعلام کرد: جلوی هر اقدامی برای تعلیق حق رأی لهستان در اتحادیه اروپا را می گیریم.

نخست وزیر مجارستان ادامه داد: حمله به لهستان حمله به کل اروپای مرکزی است چرا که ورشو عضو مهمی از کشورهای این منطقه در اتحادیه اروپا به شمار می آید.

لازم به ذکر است، «فرانس تیمرمان» (Frans Timmermans) معاون رئیس کمیسیون اروپا چهارشنبه گذشته اعلام کرده بود: کمیسیون اروپا به رغم تلاش های مکرر در مدت زمان نزدیک به دو سال گذشته برای تعامل و گفتگوی سازنده با مقامات لهستان، امروز به این نتیجه رسید که خطر جدی «نقض حاکمیت قانون» در این کشور وجود دارد. لذا با ناراحتی اعلام می کنم که ما ماده ۷ پیمان لیسبون را فعال کرده ایم چرا که در واقع چاره دیگری نداشتیم. این موضوع برای اروپا مهم است. باز هم امیدواریم بتوانیم به گفتگوهایی سازنده تر با این کشور بپردازیم.

به گزارش بی‌بی‌سی، این نخستین باری بود که اتحادیه اروپا بر اساس ماده ۷ پیمان لیسبون علیه یک عضو خود اقدام می‌کند.

این اقدام اتحادیه اروپا واکنشی به مجموعه ای از قوانین و لایحه‌های جنجال برانگیز در لهستان بود که نگرانی‌هایی در مورد استقلال دستگاه قضایی و رسانه‌ها در این کشور ایجاد کرد.

در واکنش به این اقدام، «ماتئوش موراویتسکی» نخست وزیر لهستان اتحادیه اروپا را به اتخاذ موضعی یکجانبه متهم کرد.

گفتنی است، ماده هفت پیمان لیسبون به اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد که حق رأی یک عضو خود را معلق کند.

این در حالی است که دولت مجارستان اعلام کرده بود که جلوی چنین اقدامی را خواهد گرفت.