رهبران دو گروه شیعه در کارگیل کشمیر با وساطت تعدادی از علما به اختلاف های خود پایان دادند.

به گزارش پرس شیعه؛ علمای شیعه «گروه مدرسه اسلامی» و «بنیاد یاد امام خمینی(ره)» در کارگیل کشمیر، با وساطت تعدادی از علما و نماینده ولی فقیه در هندوستان به اختلاف های دیرینه خود پایان دادند.

اختلافات گروه مدرسه اسلامی به رهبری «سید جمال الدین موسوی» و بنیاد یاد امام خمینی(ره) به رهبری «شیخ حسن ذاکری» باعث تفرقه، دو دستگی و دشمنی بین شیعیان در کارگیل شده بود. این اختلافات باعث شده بود که هریک از این دو گروه مراسم مذهبی از قبیل عزاداری عاشورا و اعیاد اسلامی را به طور جداگانه دراین منطقه برگزار کنند.

همچنین با توجه به اینکه بیشتر شیعیان ساکن در کارگیل ـ که ۹۰ درصد از جمعیت این منطقه را تشکیل می دهند ـ طرفدار یکی از این دو گروه هستند، احزاب سیاسی نیز از اختلاف و رقابت این دو گروه برای دستیابی به اهداف و مقاصد سیاسی خود استفاده می کردند. مثلاً در انتخابات گذشته گروه مدرسه اسلامی کارگیل از دولت دموکراتیک مردمی کشمیر و بنیاد یاد امام خمینی(ره) از رقیب وی پشتیبانی کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ «حجت الاسلام مهدوی پور» نماینده ولی فقیه در هندوستان پس از رفع اختلافات این گروهها با صدور بیانیه ای از این تصمیم استقبال کرد و اعلام کرد این تصمیم زمینه را برای رفاه و آسایش مردم این منطقه فراهم می کند.

این دو گروه از شیعیان کارگیل با تشکیل گروه ناظر برای رفع اختلافات بر برگزاری مشترک عزاداری حضرت سید الشهدا و مناسبت ها و اعیاد اسلامی تاکید کردند.

«سید کاظم صبری» سخنگوی مدرسه اسلامی کارگیل با استقبال از وحدت شیعیان گفت: این گروه از وحدت شیعیان حمایت کامل می کند.

«عباس کراری» معاون بنیاد یاد بود امام خمینی(ره) نیز گفت: اتحاد میان این دو گروه، خبر خوشایندی برای مردم کارگیل است زیرا بسیاری از مسائل منطقه به دلیل اختلافات بوجود آمده است.

رهبران این دو گروه شیعه در کارگیل تصمیم گرفتند که از این پس اختلافات خود را با حضور «حجت الاسلام والمسلمین مهدوی پور» نماینده ولی فقیه در هندوستان رفع کنند.

«عنایت علی» رئیس شورای قانونگذاری کشمیر نیز از تلاش نماینده ولی فقیه در هند برای کمک به رفع اختلافات و وحدت شیعیان قدردانی کرد و گفت: کارگیل تاکنون فرصت های زیادی را به علت اختلافات از دست داده است و وحدت شیعیان می تواند زمینه را برای پیشرفت این منطقه فراهم کند.

صاحب نظران سیاسی وحدت این دو نهاد مذهبی در کارگیل را گام مهمی برای پیشرفت، توسعه اجتماعی و فرهنگی این منطقه می دانند.

کارگیل در ۲۰۰ کیلومتری سرینگر پایتخت تابستانی ایالت جامو و کشمیر قرار دارد و بیشتر ساکنان آن شیعه اثنی‏عشری هستند.