امیر قطر که سفر دوره ای به چند کشور آفریقایی داشت، از موفقیت آمیز بودن سفر خود به کشور آفریقایی غنا خبر داد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از اسپوتنیک، تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر سفر خود به غنا را موفقیت آمیز دانست.

وی اعلام کرد: ما با «نانا دانکوا آکوفو-آدو» رئیس جمهوری غنا، پایه های شراکت گسترده را ایجاد کردیم. از اجرای طرح های مهم دو کشور در بخش های حیاتی همانند حمل و نقل هوایی، امور ورزشی، امنیت غذایی و دیگر موارد استقبال می کنم.

وی افزود: سفر به غنا موفقیت آمیز بود و موضوعات منطقه ای و بین المللی را شامل شد.

با سفر امیر قطر به غنا سفر دوره ای وی به غرب آفریقا به پایان می رسد. وی از پنجشنب گذشته سفر خود را شروع و به کشورهای مالی، بورکینافاسو، سنگال، گینه، ساحل عاج سفر کرده بود.

این سفر پس از گذشت ۶ ماه از بحران دوحه با ۴ کشور عربی صورت می گیرد.

به اعتقاد ناظران امور، با توجه به ادامه بحران، ضروری است که دوحه به دنبال تنوع بخشیدن به شراکت اقتصادی باشد و با عربستان سعودی که اخیرا تحرکاتی را در آفریقا آغاز کرده است، رقابت کند.

لولوه الخاطر سخنگوی وزارت خارجه قطر اعلام کرده بود که سفر امیر قطر به کشورهای آفریقایی در راستای گشودن بازارهای جدید و تنوع اقتصادی است به ویژه که این کشورها از فرصت های اقتصادی با وجود چالشهای امنیتی برخوردار هستند.

لازم به ذکر است، امیر قطر در آوریل گذشته به کشورهای اتیوپی، کنیا و آفریقای جنوبی سفر کرده بود و طی آن در زمینه های همکاری های دوجانبه مذاکراتی انجام داد.

ذکر این نکته ضروری است، در شش ماه اخیر قطر تلاش کرده است روابط تجاری جدیدی را در تلاش برای پرکردن شکاف ناشی از قطع ارتباطات کشورهای خلیج فارس با آنها ایجاد کند و امیر قطر چند سفری را برای  این منظور انجام داده است.