وزیر توانمندی های انسانی مجارستان و سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوداپست در نشستی بر لزوم افزایش همکاری های علمی و فرهنگی میان دو کشور تاکید کردند.

به گزارش پرس شیعه؛ «زولتان بالوگ» و «محمدرضا مرشدزاده» روز دوشنبه در این نشست با اشاره به امضای تفاهم نامه های متعدد در جریان سفر نخست وزیر مجارستان به ایران خواهان اجرایی شدن مفاد این تفام نامه ها شدند.
وزیر توانمندی های انسانی مجارستان با اشاره به حضورش در سفر نخست وزیر این کشور به تهران اظهار داشت: یکی از برنامه های مهمی که «ویکتور اوربان» نخست وزیر مجارستان به تهران داشت، ملاقات با رهبر عالی ایران بود که ما در این ملاقات متوجه شدیم که اعتقادات دینی باعث افزایش اشتراکات دو کشور شده است.
بالوگ با اشاره به اینکه ملت مجارستان دارای روحیه ای شرقی است که به ریشه های تاریخی این ملت در آسیا بر می گردد، افزود: امیدواریم همکاری های دو کشور در تمام زمینه ها گسترش یافته و توافقات امضا شده در جریان سفر نخست وزیر مجارستان به تهران نیز هرچه سریع تر اجرایی گردد.
بالوگ همچنین با اشاره به حضور دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در مجارستان و همچنین اعطای یکصد بورسیه تحصیلی دولت مجارستان به ایران در جریان سفر نخست وزیر این کشور به تهران ابراز امیدواری کرد که دانشجویان ایرانی برای استفاده از این بورسیه ها بتوانند در رشته های مورد علاقه خود تحصیل کنند.
وزیر توانمندی های انسانی مجارستان در ادامه با اشاره به فعالیت انجمن مسلمانان در این کشور از حدود صد سال پیش و تلاش دولت برای افزایش ارتباطات با این نهاد تاکید کرد که نخست وزیر و دولت مجارستان احترام خاصی برای اسلام و مسلمانان قائل بوده و اجازه نمی دهند که کسی رابطه این کشور و مسلمانان را تخریب کند.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در مجارستان نیز با بر شمردن برنامه های فرهنگی و هنری اجرا شده توسط سفارت کشورمان در بوداپست گفت: نظر به اهمیت همکاری های علمی و فرهنگی میان دو کشور اقدامات متعددی انجام شده که از جمله آنها می توان به برگزاری نشست های فرهنگی و علمی و تبادل هیات های تحقیقاتی و دانشگاهی اشاره کرد.
مرشدزاده افزود که سفارت جمهوری اسلامی ایران در بوداپست طی سال های اخیر با برگزاری هفته فیلم ایرانی در شهرهای مختلف مجارستان، برگزاری نمایشگاه های هنری و صنایع دستی و اجرای کنسرت های موسیقی سنتی ایرانی تلاش کرد تا اینکه این برنامه ها باعث افزایش شناخت مردم مجارستان از فرهنگ و تمدن ایرانی گردد.
وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و نشست بین المللی حمایت از سرمایه گذاری در بخش بهداشت خواهان حضور مقامات و شرکت های مجاری برای حضور در این دو رخداد مهم شد که مورد استقبال طرف مجاری قرار گرفت.
طرفین همچنین بر افزایش همکاری های دو کشور در بخش موزه و حضور در جشنواره های هنری و نمایشی تاکید کردند.
در این دیدار در خصوص اوضاع منطقه خاورمیانه و بحران های ناشی از فعالیت های تروریستی و افراط گرایی که باعث آواره شدن مردم بی گناه سوریه و عراق شده و آنها را بعنوان پناهجو به سمت اروپا سوق داده است، بحث و تبادل نظر و بر مبارزه با افراط گرایی و تروریسم از سوی همه کشورها تاکید شد.