رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان گفت، کسانی که از سخنان جان کری وزیر امور خارجه امریکا در باره عمر حکومت وحدت ملی شگفت زده شده اند، از متن توافق نامه سیاسی تشکیل این دولت آگاهی ندارند.

به گزارش پرس شیعه؛ اشاره «عبدالله عبدالله» در نشست روز دوشنبه شورای وزیران به منتقدانی است که می گویند کار دولت وحدت ملی افغانستان، مطابق با توافق نامه سیاسی بعد از گذشت دو سال پایان می یابد.
«جان کری» وزیر امور خارجه امریکا در سفر یک روزه خود به کابل در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در باره سرنوشت دولت وحدت ملی افغانستان بعد از گذشت دو سال، مطابق با توافقنامه سیاسی، تصریح کرد که دولت وحدت ملی بعد از دو سال نیز به کار خود ادامه خواهد داد.
وزیر امور خارجه امریکا افزود که در توافق نامه سیاسی مهلت دو سال تنها برای تشکیل مجلس قانون اساسی برای تعدیل این قانون، انجام اصلاحات و سامان دادن به ساختارها قانونی از طریق انتخابات تعیین شده و این مدت برای پایان کار دولت وحدت ملی نیست و عمر این دولت پنج سال خواهد بود.
اظهارات جان کری موجی از مخالفت ها را در افغانستان به دنبال داشته و آن دسته از کسانی که برداشت وزیر امور خارجه امریکا از توافق نامه سیاسی برای ادامه کار دولت وحدت ملی را نیز قبول دارند، می گویند که سخنان کری نوعی دخالت در امور داخلی افغانستان است.
«فضل هادی مسلمیار» رئیس مجلس سنای افغانستان گفت که اظهارات وزیر امور خارجه امریکا، دخالت آشکار در امور داخلی این کشور است و نهادهای قانونی و حقوقی افغانستان باید در باره آنچه که در متن توافق نامه سیاسی تشکیل دولت وحدت ملی آمده است، اظهار نظر کنند.
«غلام ‌سرور عثمانی»، یک عضو مجلس نماینده‌گان افغانستان نیز می‌گوید: «به باور ما این سخنان جان‌کری مداخلۀ آشکار در کار حکومت افغانستان است و اگر حکومت بر مبنای قانون عمل کند، نیازی نیست که یک سیاستمدار خارجی بخواهد به حکومت ما مشروعیت بدهد.»
عبدالله در نشست شورای وزیران گفت: «مواد توافق نامه سیاسی روشن است و بهتر بود برخی از رهبران محترم سیاسی این متن را دقیق‌تر مطالعه می‌کردند آن گاه با شنیدن سخنان آقای جان کری متعجب نمی‌شدند.»