ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: مسکو روابط با سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) را با توجه به آمادگی این سازمان برای همکاری برابر با روسیه تنظیم می کند.

به گزارش پرس شیعه؛ وی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به برنامه نشست آتی شورای روسیه – ناتو گفت: پس از ۲ سال ایجاد وقفه در فعالیت شورای روسیه – ناتو به دلیل سیاست ناتو برای توقف گفت و گوهای سیاسی و تصمیم یکجانبه برای توقف همکاری ها با روسیه، بروکسل پیشنهاد برگزاری نشست این شورا را در سطح نمایندگان دائمی کرده است که در آینده نزدیک برگزار می شود.
زاخارووا افزود: بحران اوکراین، اجرای توافقنامه مینسک برای حل و فصل آن، اوضاع افغانستان و تهدیدهای تروریستی منطقه ای از موضوعات دستور کار این نشست است.
وی ادامه داد: موضوعات مهم دیگری نیز در نشست شورای روسیه – ناتو مطرح خواهد شد که از آن جمله تهدیدهای ناشی از گسترش بی سابقه فعالیت های ناتو به ویژه در مجاور مرزهای روسیه است.
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد: روابط با ناتو را در آینده با توجه به اقدامات واقعی این سازمان و کاملا مطابق با آمادگی پیمان آتلانتیک شمالی برای همکاری برابر با روسیه در تامین صلح و ثبات منطقه یوروآتلانتیک (آمریکای شمالی و اروپا) تنظیم می کنیم.
رسانه های خبری روسی به نقل از «آلکسی مشکوف» معاون وزیر امورخارجه روسیه اعلام کردند که نشست شورای روسیه – ناتو در هفته های آینده برگزار خواهد شد.
ناتو در این مدت چندین رزمایش مشترک با کشورهای منطقه اروپای شرقی از جمله اوکراین و کشورهای حوزه بالتیک برگزار کرد که موجب نارضایتی مقام های روسیه شده و این اقدامات را خصمانه و تنش آفرین خوانده اند.
مسکو بارها نسبت به ادامه طرح گسترش ناتو به مرزهای روسیه و تلاش برای جذب جمهوری های شوروی سابق در این پیمان هشدار داده است. مقامهای ناتو نیز روسیه را به ایجاد خطر برای کشورهای عضو این پیمان متهم کرده اند.
نماینده دائمی روسیه در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرد: روسیه تا زمانی که ناتو را تهدیدی برای خود می داند روابط مسکو با ناتو بهبود نخواهد یافت.
روزنامه روسی «راسیسکایا گازتا» ارگان دولت روسیه، روز یکشنبه به نقل از آلکساندر گروشکو نوشت: روسیه و ناتو برای برگزاری نشست شورای روسیه – ناتو آماده می شوند.
دبیرکل ناتو در همین حال خاطرنشان کرد: سیاست های روسیه همچنان موجب نگرانی اعضای این بلوک است. این مساله از افزایش قدرت و توانمندی نظامی روسیه نشات می گیرد. این کشور همسایگان خود را تهدید می کند و مرزها را تغییر می دهد.
وی همچنین روسیه را متهم کرد که برای برهم زدن ثبات اوکراین تلاش می کند. روسیه تمام کشورهای عضو ناتو از جمله کشورهای اروپای شرقی را تهدید می کند. سیاست های ناتو در قبال روسیه انعطاف پذیرتر و سازمان یافته تر شده است. شمار نیروهای واکنش سریع ناتو سه برابر افزایش یافته است.