سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل اظهارات جنجالی دونالد ترامپ نامزد پیشتاز حزب جمهوریخواه را ضد ارزش های آمریکایی، تبعیض گرایانه و نقض قوانین بین المللی خواند وگفت که درصورت پیروزی چنین نامزدی عواقب فاجعه آمیزی در انتظار آمریکا و جهان خواهد بود.

به گزارش پرس شیعه؛ توماس پیکرینگ سیاستمدار با سابقه آمریکایی در گفتگوی اختصاصی با ایرنا گفت؛ آنچه در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا درجریان است در چند دهه گذشته بی سابقه بوده است.
وی افزود از طرفی در این انتخابات ما شاهد اظهارات و رویکردهای جنجال برانگیز نامزدهای حزب جمهوریخواه هستیم که نه تنها مردم آمریکا و بسیاری از کشورهای جهان را خشمگین ونگران کرده از طرف دیگر شاهد رقابت فشرده میان دو نامزد حزب دموکرات هستیم که یکی از آن ها سابقه ای طولانی در همکاری با تشکیلات سیاسی حزب و دولت آمریکا دارد و دیگری این تشکیلات و ارزش های حاکم بر آن را به چالش گرفته است.
پیکرینگ در رابطه با رقابت میان دو نامزد حزب دموکرات یعنی برنی سندرز و هیلاری کلینتون گفت گرچه سرنوشت این رقابت ها هنوز غیر قابل پیش بینی است به نظر می رسد هیلاری کلینتون در حال حاضر از برتری لازم برای دستیابی به نامزدی نهایی حزب برخوردار است.
دیپلمات باسابقه آمریکایی در ادامه گفت درجبهه جمهوریخواه ها درحالی که دونالد ترامپ به نظر می رسد از برتری چشمگیری برخوردار است گروهی از شخصیت های حزبی تلاش می کنند جلوی این را که او به حد نصاب لازم از نظر تعداد دلیگیت های لازم برای کسب نامزدی حزب دست پیدا کند بگیرند و یا اطمینان حاصل کنند که حتی در چنین صورتی کنوانسیون حزب از یکپارچگی لازم برای تصمیم گیری و انتخاب او برخوردار نباشد.
وی افزود حزب دموکرات آمریکا دراین مرحله با مسئله دیگری روبرو است، این حزب سنتی را بنا کرده که به’سوپر دلیگیت ها’ موسوم است و معنی آن این است که شخصیت های برجسته سیاسی حزب اعم از شاغل و یا غیر شاغل می توانند در مرحله مقدماتی بدون اتکا به آرای عمومی و با در نظر گرفتن برخی منافع حزبی از نامزد خاصی حمایت کنند که همین حمایت ها می توانند به پیروزی نامزد مورد نظر آن ها منجر شود.
پیکرینگ گفت، بسیاری بر این باورند از آنجایی که چنین حمایت ها نشانگر و یا برخاسته از آرای عمومی مردم آمریکا نیست در نهایت رویکردی غیر منصفانه و لطمه زننده به ماشین انتخابات آمریکا محسوب می شود.
به گفته وی درچنین شرایطی این که آیا در مراحل نهایی دور مقدماتی انتخابات سوپردلیگیت ها در حمایت نهایی از وجدان و یا ارزیابی های منصفان پیروی کنند یا نکنند نکته ای است که با توجه به همه حواشی سیاسی مرتبط با انتخابات قابل پیش بینی نخواهد بود.
سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل در پاسخ به این سوال که آیا اظهارات خصمانه نامزدهای حزب جمهوریخواه دراین رقابت ها درباره مسلمانان و یا اقلیت های قومی در این کشور تاثیر مخرب و زیانباری در اعتبار آمریکا درجهان نخواهد گذاشت گفت: طبعا اظهارات افراطی این نامزدها در رابطه با یک قشر مذهبی خاص غیر قابل قبول و به شدت سرزنش بر انگیز است و آشکارا برخوردی تبعیض گرابانه به حساب می آید .
وی افزود چنین برخوردهایی با ارزش های مورد ادعای جامعه آمریکا همخوانی ندارد و چهره آمریکا را در نظر آن هایی که این کشور را می شناسند مخدوش می کند.
این دیپلمات با سابقه آمریکایی در ادامه گفت هنوز برای داوری در مورد این که آیا ترامپ موفق به کسب هزار و ۲۳۷ دلیگیت لازم برای کسب نامزدی حزب بشود یا نشود و این که حتی در چنین صورتی مورد تایید رهبران حزبی قرار بگیرد یانگیرد مشکل است اما در صورتی که وی همه این مراحل را طی کند و وارد کاخ سفید بشود بی تردید برای آمریکا و جهان یک فاجعه خواهد بود.
پیکرینگ در پاسخ به این که آیا با رویکردها و اظهارات جنجال برانگیز ترامپ احتمال دو دستگی و افتراق در کنواسیون حزب جمهوریخواه وجود خواهد داشت یانه گفت: در شرایط کنونی در حالی که به نظر می رسد احتمال چنین دو دستگی و افتراقی وجود دارد این موضوع در عمل بستگی به این دارد که سایر نامزدهای حزب یعنی سناتور کروز و جان کسیسک تا چه حد در کسب ارا و دلیگیت های باقی مانده توفیق داشته باشند.
وی افزود: توفیق بیشتر دونامزد دیگر حزب احتمال نزاع و دو دستگی در کنوانسیون را افزایش خواهد داد و پیآمدهای چنین دودستگی گرچه هنوز قابل پیش بینی نیست اما بی تردید به اعتبار وحیثیت حزب لطمه سنگینی خواهد زد.
وی گفت در این میان به نظر می رسد جان کیسیک فرماندار ایالت اوهایو که ظاهرا نامزد بهتری برای حزب محسوب می شود امیدوار است با ادامه دادن به رقابت ها ولو با دلیگیت های کمتری که تا بحال بدست آورده در صورت بروز دو دستگی در کنوانسیون جمهوریخواهان بتواند رهبران و نمایندگان حزب را متقاعد کند که او گزینه معتبرتر و شایسته تری برای حزب خواهد بود و به این ترتیب به نامزدی حزب دست پیدا کند.
پیکرینگ با اشاره به این که چنین نفاق و دودستگی در حزب جمهوریخواه یکبار درسال ۱۹۲۴ و بار دیگر در ۱۹۳۰ رخ داده و از آن تاریخ تا کنون بی سابقه بوده این امید و انتظار جان کیسیک را بیش از اندازه خوشبینانه توصیف کرد و پیش بینی کرد که در نهایت یکی از دو رقیب نیرومندتر در این رقابت ها یعنی کروز و یا ترامپ به کسب نامزدی حزب دست پیدا خواهد کرد.