عبدالباری عطوان از عملکرد کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و اتخاذ مواضع نسنجیده و نادرست در قبال بحرانهای اخیر این منطقه از جمله بحران به وجود آمده میان امارات و تونس انتقاد کرد.

به گزارش پرس شیعه،عبدالبارئ عطوان در سرمقاله خود در روزنامه رأی الیوم نوشت: هنوز بحران به وجود آمده میان الجزائر و عربستان بعد از آنکه هواداران یک تیم فوتبال تصویر سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان را در کنار دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بالا بردند به پایان نرسیده بود که بحران بسیار خطرناک تری میان امارات و تونس به وجود آمد چرا که امارات اخیرا دستور ممانعت از ورود زنان تونسی به خاک این کشور و اجرای آن به صورت بسیار زننده ای در فرودگاه ها را صادر کرد که این مساله باعث به وجود آمدن نوعی خشم بی سابقه میان محافل تونسی شد.

اینکه در روابط میان کشورها بحران هایی به وجود بیاید امری طبیعی است اما اینکه این بحران ها به جنگ های رسانه ای و هم چنین نفرت میان ملتها تبدیل شود عادی نیست و این مساله بیشتر در میان دولتها و ملتهای عربی بیشتر از سایرین در جهان دیده می شود.

در بیشتر بحرانهای میان کشورهای حوزه خلیج فارس با دیگر کشورهای عربی یک صفت مشترک وجود دارد و آن همان عدم توانایی اداره این بحران ها و سوء برخورد و واکنش از سمت طرف مقابل به شمار می آید که این بحران ها را خطرناک تر می کند.

بحران کنونی در روابط امارات و تونس یکی از مثالهای گفتار ما است. امارات اطلاعاتی از سوی غربیها دریافته بود مبنی بر اینکه زنان تونسی با داعشی ها ازدواج کرده اند یا اینکه داوطلبانه با آنها همکاری می کنند و بر همین اساس ممکن است دست به یک اقدام تروریستی نظیر منفجر کردن هواپیما بزنند و برخی کشورها از جمله امارات ممکن است هدف قرار بگیرند.

امارات نیز محافظت از امنیت خود را در اولویت قرار داده چرا که بدین وسیله سرمایه های خارجی را جذب می کند و به همین دلیل اقدامات احتیاطی لازم را اتخاذ کرد. امارات در این میان یک اشتباه امنیتی و دیپلماتیک مرتکب می شود و تصمیم خود را به طرف تونسی ابلاغ نمی کند به طوریکه خمیس الجهناوی وزیر خارجه تونس اعلام کرد که اگر از قبل با ما هماهنگ شده بود این بحران ابعاد بزرگتری پیدا نمی کرد.

شرایط وقتی بدتر شد که امارات سکوت پیشه کرد و هیچ دلیل قانع کننده ای در این خصوص ارائه نداد که این مساله باعث بدبین شدن به زنان تونسی شد مسئولان اماراتی بعد از گذشت ۲ روز متوجه خطای خود شدند. انور قرقاش وزیر مشاور امارات در امور خارجی در توییتر خود نوشت که این تصمیم بنا به دلایل امنیتی اتخاذ شده است و توضیح دیگری نداد. دولت تونس حق دارد که خشمگین باشد و مانع فرود هواپیماهای اماراتی در فرودگاه های خود شود و مقامات اماراتی باید به دلیل این تصمیم خود عذرخواهی کنند همان طور که دولت الجزائر در قبال عربستان انجام داد.

هیچ تردیدی وجود ندارد که نوعی بد اخلاقی در تصمیمات این روزهای کشورهای حوزه خلیج فارس وجود دارد و این مساله طی ۱۰ سال گذشته و بعد از نابودی عراق و ساقط شدن نظامها در لیبی و یمن و تلاش برای تجزیه سوریه بسیار نمود پیدا کرده است.

عربستان این بداخلاقی را بارها انجام داده است که یکی از مهم ترین آنها زمانی بود که در اکتبر ۲۰۱۶ همکاری برای ارسال ۷۰۰ هزار تن نفت خام به صورت ماهانه به مصر را متوقف کرد چرا که رسانه های مصری نسبت به این قرار داد اعتراض داشتند. مساله دیگر ابلاغ دستور به قطری های مقیم کشورهای حوزه خلیج فارس برای ترک این کشورها طی دو هفته و بسته شدن فوری مرزها بود.

قطر نیز از این مساله بری نیست این کشورها هزینه های هنگفتی برای براندازی نظامهای لیبی و سوریه خرج کرد و مخالفان را مسلح کرده و هیئات های مخالفان تشکیل داد. بدترین و فاجعه بارترین و ناپخته ترین تصمیم نیز در قبال یمن و جنگ علیه این کشور اتخاذ شد. این بداخلاقی در فراخواندن و بازداشت سعدی الحریری نخست وزیر لبنان و اجبار برای استعفایش نیز اتخاذ شد.

در خصوص بحران میان امارات و تونس باید گفت که درست است که حدود هزار زن تونسی به داعش پیوسته اند اما در مقبال شش میلیون زن تونسی فرهیخته وجود دارد که نباید مورد اهانت قرار بگیرند. امارات باید علنا به خاطر این اشتباهش عذر خواهی کند و این عذرخواهی از جایگاه امارات نمی کاهد بلکه جایگاه این کشور را تقویت می کند تا صفحه این بحران کاملا بسته شود.