سفارت قطر در آنکارا به خبر رسانه های ترکیه ای پیرامون خنثی سازی کودتا علیه امیر قطر و حفاظت از محل اقامت وی در دوحه توسط نیروهای نظامی ترکیه واکنش نشان داد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از روسیا الیوم، سفارت قطر در آنکارا روز چهارشنبه به خبر رسانه های ترکیه ای پیرامون خنثی سازی کودتا علیه «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر و حفاظت از محل اقامت وی در دوحه توسط نیروهای ترکیه ای واکنش نشان داده و این موضوع را تکذیب کرد.

بر اساس این گزارش، سفارت قطر در ترکیه چهارشنبه شب در حساب توییتری خود با انتشار بیانیه‌ای کوتاه به خبر منتشر شده از سوی مجله «گرچک حیات» ترکیه واکنش نشان داد.

گفتنی است که این مجله دوشنبه این هفته در یادداشتی مدعی شده بود که نظامیان اعزامی ترکیه به قطر توانستند کودتا علیه «تمیم بن حمد»، امیر قطر را خنثی کنند.

این مجله همچنین ادعا کرد که بحران قطر فقط محدود به قطع روابط و محاصره دوحه نبود بلکه نظامیان عربستانی و اماراتی قصد براندازی حکومت تمیم‌ بن حمد را داشتند که به دلیل حضور گسترده نظامیان ترکیه، مجبور شدند از نیمه راه باز گردند.

بر این اساس، یکی از مقامات دولتی ترکیه که خواست نامش فاش نشود تایید کرده که در تاریخ ۵ ژوئن حدود ۲۰۰ نیروی ویژه ارتش ترکیه دستور داشتند از محل زندگی امیر قطر محافظت کنند تا از هرگونه تلاش نظامی برای براندازی وی جلوگیری شود.

سفارت قطر در ترکیه در این بیانیه تأکید می‌کند که این گزارش به هیچ وجه واقعیت نداشته ولی تلاش‌های سیاسی و دوستان و متحدان قطر از جمله کویت و ترکیه مانع از تشدید تنش نظامی کشورهای عربی خلیج فارس علیه دوحه شده است.

این در حالی است که رسانه‌های ترکیه از جمله روزنامه‌های «دیلی صاباح» و «ینی شفق» طی روزهای گذشته در سطح وسیعی خبر کودتا علیه امیر قطر را پوشش دادند.

در پی بروز بحران میان قطر و کشورهای حاشیه خلیج فارس به رهبری عربستان، ترکیه تعدادی از نظامیان خود را به این کشور اعزام کرده بود.

عربستان به همراه مصر، امارات و بحرین قطر را به حمایت از تروریسم متهم کرده و روابط دیپلماتیک با این کشور را قطع کرده اند.