حسن بیک عثمان علیف حمایت ایران از استقلال قرقیزستان را در دو دهه گذشته ستود و پشتیبانی از سیاست مقامات ایران بعد از رفع تحریم ها را از جمله اصول مهم برای دولت بیشکک برشمرد.

به گزارش پرس شیعه؛ سفارت جمهوری قرقیزستان به مناسبت بیستمین سال تاسیس و حضور در جمهوری اسلامی ایران شاهد برگزاری نشست مطبوعاتی به میزبانی «حسن بیک عثمان علیف» سفیر این کشور در ایران بود.

وی در این نشست از حمایت های بی دریغ ایران از استقلال جمهوری نوپای قرقیزستان پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق قدردانی کرد و سطح عالی همکاریها بین دو کشور را از دستاوردهای رابطه بیست ساله ای توصیف کرد که بر پایه احترام متقابل، رعایت قانون، انصاف و عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر بنا شده است.

وی با توجه به مشترکات فرهنگی و دینی دو کشور نقش حمایت گرانه ایران از جمهوری قرقیزستان را ستود و حصول ۵۶ قرارداد و توافقنامه در سطوح دوجانبه و بین المللی و ۴۸ تفاهم نامه بین ارگانها و مقامات دو کشور را گواهی بر گستردگی روابط دو کشور دانست.

به گفته علیف، این توافقنامه ها در زمینه های مختلف سیاسی، تجاری، اقتصادی، سرمایه گذاری، کنسولی و صدور ویزا بوده است.

وی همچنین به قدردانی مردم قرقیزستان از حمایت های سازنده جمهوری اسلامی ایران اشاره و احساس قلبی آنها را بر پایه محبت و برادری توصیف کرد.

در مقابل، علیف از حمایت متقابل قرقیزستان از سیاست های جمهوری اسلامی ایران در همه ادوار گذشته به ویژه در دوران مذاکرات هسته ای ایران با کشورهای غربی سخن گفت و تحریم های بین المللی علیه تهران را دردناک توصیف کرد.

وی همچنین با اشاره به سفر سال گذشته «آلماس بیک آتامبایف» رییس جمهوری قرقیزستان به ایران یکی از دستاوردهای این سفر را دیدار وی با آیت الله «سید علی خامنه ای» رهبر معظم انقلاب عنوان و آن را نشانه ای از سطح بالای میزبانی جمهوری اسلامی توصیف کرد.

علیف تاکید کرد که توافق های قرقیزستان با ایران بر پایه رعایت اصول مهمی چون پشتیبانی از سیاست مقامات ایران بعد از رفع تحریم ها، بهبود روابط ایران با کشورهای غربی و همچنین تلاش ایران برای دستیابی به بازارهای خارجی جدید استوار است.

وی در ادامه از سیاست های خاص دولتمردان ایرانی به عنوان الگویی مناسب برای قرقیزستان و کشورهای دیگر یاد کرد.

به گفته علیف، راهکار ایران در همه مراحل از جمله کمک به حل بحران قره باغ، مناقشات تاجیکستان در سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۰ و همچنین کمک به فرونشاندن ناآرامی های قرقیزستان خاص و ستودنی است.

از سوی دیگر، علیف تاکید کرد که گسترش روابط تجاری با ایران از اولویت خاصی برخوردار است و مقامات دو کشور از عمیق تر شدن هر چه بیشتر همکاری های دو جانبه پشتیبانی می کنند. وی در این زمینه به پروژه های عمرانی مشترک بین استان های «خراسان» ایران و استان جنوبی «اوش» قرقیزستان و همچنین پروژه های مشترک بین استان «قزوین» ایران و استان «چوی» قرقیزستان اشاره کرد.

از سوی دیگر، سفیر قرقیزستان اظهار امیدواری کرد که در سال جاری هیاتی از این کشور برای ارزیابی راه های بهبود روابط دو جانبه به ایران بیاید. علیف اولویت موضوعات مورد بحث میان دو کشور را در زمینه هایی چون انرژی، ساخت نیروگاه های انرژی آبی، حمل و نقل و بانکداری عنوان کرد.

از سوی دیگر، وی با اشاره به برگزاری دومین دور از بازی های بین المللی کوچ نشینان در سپتامبر سال میلادی جاری (۲۰۱۶) بر اهمیت حمایت از ورزش های بومی در دنیایی که به سمت جهانی شدن پیش می رود تاکید و اظهار امیدواری کرد که ایران نیز از این بازی های بین المللی استقبال کند.

علیف در پاسخ به سوالی مبنی بر ارزیابی بهبود روابط تجاری قرقیزستان – ایران گفت: متاسفانه در حال حاضر حجم تبادلات تجاری دوجانبه حدود ۷۰ میلیون دلار است و این بسیار کمتر از توانایی و امکانات قرقیزستان است. وی کالاهای صادر شده از ایران به قرقیزستان را مصالح ساخت و ساز، تجهیزات مهندسی، پلاستیک، فرش و پسته نام برد حال آنکه این کشور به دنبال واردات ماشین آلات صنعتی و کشاورزی از ایران است.

علیف در پاسخ به نوع همکاری قرقیزستان و ایران برای مبارزه با تروریسم در آسیای میانه گفت: ایران به عنوان یکی از کشورهای با ثبات منطقه در زمینه مبارزه با تروریسم بسیار پیشرفته است و قرقیزستان امید دارد که در مسائلی چون تبادل اطلاعات، تجربیات و آموزش کادر مجرب با ایران همکاری داشته باشد.

وی استفاده از شیوه های مبارزه با تروریسم ایران را به ویژه برای مهار تروریسمی که از جانب افغانستان متوجه آسیای مرکزی است بسیار مهم ارزیابی کرد و از تمایل قرقیزستان برای استفاده از تجربه های ایران در زمینه مبارزه با مواد مخدر نیز سخن گفت.

کسب اطلاعات از ایران در زمینه کمک به مبارزه با داعش در کشورهایی چون عراق و سوریه و همچنین مبارزه با افراط گرایانی که از آسیای میانه به این گروه تروریستی می پیوندند از دیگر نکات مورد اشاره در صحبت های سفیر قرقیزستان بود.

علیف در پاسخ به چرایی تعطیلی پایگاه هوایی آمریکایی ها در شهر «بیشکک» قرقیزستان گفت: آمریکایی ها مایل به تمدید قرارداد بودند حال آنکه قرقیزستان با تامل و دوراندیشی از ادامه قرارداد امتناع کرد.

وی تاکید کرد که دولت بیشکک با توجه به اولویت های سیاسی خود و با توجه به نگرانی ایران از وجود پایگاه آمریکایی ها در قرقیزستان، چنین تصمیم مهمی را اتخاذ کرد. اما علیف با توجه به استقلال رای کشورش برای تصمیم گیری در مسائل سیاسی اطمینان خاطر داد که شایعات مبنی بر اعمال فشار از سوی ایران و روسیه برای فسخ قرارداد با نیروهای آمریکایی صحت ندارد.

وی در این باره گفت: فسخ قرارداد تصمیم خود قرقیزها بوده است اما این اقدام با در نظر گرفتن برخی از علاقمندیها و همکاریهایی که با روسیه و ایران داشته ایم، انجام گرفت.

علیف درباره نظر قرقیزستان نسبت به احتمال عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای گفت: دولت بیشکک با در نظر گرفتن امکانات اقتصادی و سیاسی تهران رای مثبتی برای عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای دارد و آن را در راستای بهبود شرایط اقتصادی ارزیابی می کند. در عین حال، با درنظر گرفتن شرایط تهران و رفع تحریم های بین المللی به طور حتم به مسئله عضویت ایران در سازمان شانگهای به دیده مثبتی نگریسته خواهد شد.

علیف تاکید کرد: تصمیم گیری برای عضویت دائم ایران به رای و نظر همه اعضای سازمان همکاری شانگهای بستگی دارد اما در نهایت طرف قرقیزی از ایران حمایت خواهد کرد.

علیف در نهایت اظهار داشت که هیات هایی از وزارتخانه های امور خارجه دو کشور در سال گذشته نشست هایی در زمینه مسائل کنسولی و ویزا داشته اند و امید می رود که این نشست ها امسال هم برگزار شود. از جمله اهداف این نشست ها تسهیل شرایط گردشگری و همچنین سفر برای برخی از اتباع دو کشور عنوان شد.