مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور بر ایجاد دفتری برای رصد شبهات تأکید کرد و گفت: حوزه علمیه وظیفه دارد همه شبهات را پاسخ دهد و نباید در این رابطه انفعالی رفتار شود.

به گزارش پرس شیعه، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری قبل از ظهر سه‌شنبه در مراسم رونمایی از نرم افزار «پاسخ‌گویی به شبهات ولایت فقیه» با بیان این‌که انقلاب اسلامی نعمت بزرگ الهی است، اظهار داشت: امام خمینی(ره) با شکست دشمن توانستند مردم را که تحت تأثیر طاغوت بودند را نجات دهند و راه و رسم زندگی را به همگان نشان دهند.

وی افزود: امام خمینی(ره) همچون حضرت موسی(ع) که مردم را از ظلمات به نور هدایت کردند مقابل دشمنان ایستادند و فضای طاغوتی کشور را از میان برداشتند.

عضو هیئت رئیسه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان کرد: دهه مبارک فجر برای یادآوری ایامی است که بزرگان و عالمانی در زمان طاغوت در زندان و زیر شکنجه طاغوت به سربردند و سختی های فراوانی برای انقلبا متحمل شدند.

وی ابراز کرد: شایسته است به خصوص جوانان که شرایط زمان انقلاب را ندیدند به تاریخ آن زمان مراجعه کنند و کارنامه درخشان علما و مرجعیت را ببینند.

آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به راه اندازی مرکز مطالعات و پاسخ‌گویی به شبهات حوزه علمیه قم تصریح کرد: این مرکز در سال ۷۹ به سبب نیازی که احساس شد، تأسیس شد و در جهت پاسخ‌گویی به شبهات فعالیت خود را آغاز کرد. هرچند فعالیت این مرکز میان آنچه که هست و باید باشد فاصله دارد و تعریف و تمجیدها به حسب مقدورات است.

عده‌ای تلاش می‌کنند مردم را به فضای طاغوت برگردانند

وی تصریح کرد: عده‌ای شبهات گوناگونی در خصوص امامت، ولایت فقیه و انقلاب وارد و تلاش می‌کنند مردم را به همان فضای طاغوت برگردانند و با ایجاد شبهاتی در جوانان سعی در آلوده کردن فکر و ذهن آنان دارند و ما باید پاسخ به این شبهات را بدهیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: اگر گذری به شبکه‌های اجتماعی داشته باشیم متوجه دنیایی از شبهات می‌شویم و اگر ما به شبهات بنیادین پاسخ دهیم افراد را تا ده سال آینده می‌توانیم بیمه کنیم.

وی با بیان این که حوزه علمیه وظیفه دارد همه شبهات را پاسخ دهد، ابراز داشت: متأسفانه گاهی اوقات ما صبر می‌کنیم تا شبهه‌ای ذهن یک جوان را مخدوش کند و پس از آن به فکر پاسخگویی و این که محقق و امکاناتی برای پاسخ شبهه وجود دارد، می‌افتیم.

آیت الله حسینی بوشهری در این زمینه ادامه داد: شهید مطهری شبهه یابی و شبهه ستیزی می‌کرد و در اولین زمان ممکن پس از متوجه شبهه‌ای آن را پاسخ می‌داد. لازم است در حوزه علمیه دفتری برای رصد شبهه ایجاد شود و به این وسیله در اولین فرصت شبهه در اختیار محقق قرار گرفته و به‌ آن پاسخ داده شود.

پاسخ به شبهات نباید انفعالی باشد

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور تصریح کرد: نباید در پاسخ به شبهات انفعالی رفتار شود به گونه‌ای که پس از نوشتن نامه و ایجاد شبهه‌ای محققی به فکر پاسخ‌گویی باشد.

وی بیان کرد: در حال حاضر در هر مجموعه پژوهشی بخشی برای پاسخ‌گویی به شبهات وجود دارد و این نعمت بزرگی است.

آیت الله حسینی بوشهری با تأکید بر اینکه لازم است مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات تقویت شود و مرجع مراجعات قرار گیرد، گفت: برای پاسخ به شبهات پس از رصد باید آنها را دسته بندی کرد و در اختیار محققان قرار داد.

وی اظهار کرد: تربیت محققان برای پاسخگویی به شبهات نیز امر مهمی است و باید فضایی برای محققان قرار داده شود تا در کنار محققان فرهیخته و صاحب نظر آموزش ببینند.