رئیس مؤسسه روایت سیره شهدا با تبیین شیوه های صحیح دعا کردن، گفت: چهار دعاست که مسلمانان همیشه باید در ذهن داشته باشند تا در دنیا و آخرت سعادتمند شوند.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی ماندگاری سه‌شنبه شب پیش از قرائت دعای توسل در مسجد مقدس جمکران به سخنرانی پرداخت و گفت: یکی از دعاهایی که از اهل بیت(ع) به ما رسیده، دعای ماه رجب است.

رییس مؤسسه روایت سیره شهدا اظهار داشت: در بخشی از این دعا آمده است که خدایا ما را در مسیری قرار بده که هدایت شدگان در آن قرار گرفتند و در واقع همان صراط مستقیم مد نظر است؛ خدایا به ما توفیق بده تلاشی که مورد قبول توست انجام دهیم، ما را از کسانی که اهل غفلت هستند قرار مده و مورد بخشش خودت قرار بده.

وی ادامه داد: غافل شاخ و دم ندارد و همانند دیگر انسان‏ها است؛ حاج آقا قرائتی می‏گفت که آقایی در مسجدالنبی پیش من آمد و گفت که شما که این همه به مکه و مدینه آمده‏اید، آیا ستون‏های این مسجد را شمرده‏اید؛ غافل همین کسی است که به جای استفاده کردن از مسجدالنبی به دنبال شمارش ستون‏های آن است.

سخنران و مبلغ برجسته حوزه علمیه قم ابراز کرد: فردی که هر روز در صف اول مسجد بود در کنار پیامبر اکرم(ص) نشست و گفت که ای فرستاده خدا من از توانایی مالی پایینی برخوردارم؛ رسول خدا به وی فرمودند که پول به درد تو نمی‏خورد، اما او اصرار کرد؛ در نهایت پیامبر اکرم(ص) مقداری پول به وی داد و با همان پول کاری در کنار مسجد راه انداخت و باعث شد که به تدریج به مسجد نیاید؛ برخی با رسیدن به صندلی ریاست از خداوند متعال دور می شوند.

حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری تأکید کرد: خواسته همه حضار امشب این باشد که دعا کردن را یاد بگیرند؛ برخی که به شیوه دعا کردن وارد نیستند، با دعای نابجا خودشان را بدبخت می‏کنند؛ متأسفانه برخی به حرم مطهر حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران می‏آیند اما دعاهایشان فقط برای همان روز است و به فکر آینده نیستند.

وی توصیه کرد: چهار دعاست که لازم است مسلمانان این دعاها را همیشه به یاد داشته باشند و نخستین آن دعای هدایت است؛ کسی که مهریه هزار سکه‏ای برای دخترش تعیین می‏کند، هدایت نشده است.

رییس مؤسسه روایت سیره شهدا تصریح کرد: اگر مسؤولان کشور هدایت شده باشند، مردم هم به صراط مستقیم می‏روند و جمله معروفی درباره این موضوع است که می‏گوید «الناس علی دین ملوکهم».

سخنران و مبلغ برجسته حوزه علمیه قم گفت: اگر کسی در راه هدایت قرار نگیرد، هر چه امکاناتش بیشتر باشد، زودتر از خداوند متعال دور می‏شود؛ در این جلسات و اماکن معنوی دعا کنیم که خداوند متعال همه مردم و مسؤولان کشور را در راه مستقیم قرار دهد.

وی افزود: دعای دیگر این باشد که از خداوند متعال بخواهیم که توان به ما بدهد تا بتوانیم تلاشی انجام دهیم که به موفقیت برسیم؛ همه مسلمانان می‏دانند که راه سعادت، راه محمد و آل محمد است، اما برای رسیدن به آن توفیق و تلاش نیاز است.

حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری اظهار داشت: یکی از بزرگ‏ترین مشکلات ما این است که اهل تلاش نیستیم؛ رهبر معظم انقلاب چندین سال است که تأکید بر اقتصاد مقاومتی دارند اما متأسفانه نتیجه مطلوبی نگرفته‏ایم و سال جاری را در همین راستا به نام «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نام‎‏گذاری کردند.

وی ادامه داد: دعای سوم این باشد که خدایا مرا از بی خبرها و غافلان قرار مده؛ در تشییع پیکر حضرت آیت الله واعظ طبسی، رهبر معظم انقلاب تا پای قبر رفتند و مشاهده کردند که یکی از مسؤولان در حال ترک کردن محل است؛ در همان لحظه رهبر معظم انقلاب دست وی را گرفتند و فرمودند که به قبر نگاه کنید، من و شما هم روزی در این جا خواهیم خوابید.

رییس مؤسسه روایت سیره شهدا در پایان سخنان خود گفت: اگر مرگ و قیامت را فراموش کنیم دنیا و آخرت‏مان تباه می‏شود؛ آخرین دعا باید این باشد که خداوندا ما را ببخش و مورد رحمتت قرار بده.