محمود مظفر، قائم مقام ستاد اقامه نماز در یادداشتی آورده است: متأسفانه خانه خدا صبح ها غریب است و با کاهلی و تنبلی ما بندگان، نماز صبح- این شاه کلید حل مشکلات و پله پرش- را بی اثر کرده ایم.

به گزارش پرس شیعه؛ متن پیش رو یادداشتی است از محمود مظفر، قائم مقام ستاد اقامه نماز که به مناسبت ایام اعتکاف در اختیار پرس شیعه قرار گرفته است؛

در آستانه ایام اعتکاف هستیم، روزهایی که تعداد زیادی از جوانان و مردم مؤمن، با خدای خود عهد و پیمان مجدد می بندند و با عشق و جاذبه درونی از این فریضه مستحب، نیروی عظیمی از نورانیت و معنویت را برای خود ذخیره می کنند و این ایام جزء بهترین و زیباترین خاطرات زندگی افراد ثبت می شود.

در اعتکاف امسال بیاییم، با خدا عهد ببندیم که خانه خدا را آباد کنیم تا خداوند نیز خانه ما را آباد کند. متأسفانه امروزه حق خانه های خدا در روی زمین (مسجد) اداء نمی شود و مساجد مهجور مانده است. نماز این نور چشم پیامبر اسلام (ص) کمتر در محل اصلی خودش اقامه شده و متأسفانه خود و جامعه را از اثرات عجیب و معجزه آسای این اکسیر شفابخش محروم نموده ایم.

در جدیدترین تحقیق میدانی در یکی از استان های کشور از مجموع ۱۱۸۹ مسجد شهری وروستایی تنها در ۵۶ مسجد نماز صبح و در ۲۴۴ مسجد نماز ظهر و عصر و در۳۱۰ مسجد نماز مغرب وعشاء برگزارمی شود. در ۹۱۶ مسجد روستایی ، تنها ۷ مسجد نماز جماعت صبح و ۵۸ مسجد نماز ظهر و عصر و ۲۳۸ مسجد نماز مغرب و عشاء دارند.

با این وضعیت، فعالیت، احساس وظیفه و مسئولیت بیشتر در بین مدیران، مسئولان فرهنگی و علما جدی به نظر می رسد.

همانگونه که ملاحظه می شود متأسفانه خانه خدا صبح ها غریب است و با کاهلی و تنبلی ما بندگان، نماز صبح- این شاه کلید حل مشکلات و پله پرش- را بی اثر کرده ایم، فریضه ای که پیغمبر اسلام فرمودند: «اگرشب تا صبح به عبادت و نماز صرف شود، ثواب آن به اندازه دو رکعت نماز صبح در مسجد نیست» نمازی که فرشتگان شب و روز هر دو ثبت می کنند، نمازی که خداوند ۳ با در قرآن به آن قسم یاد کرده است.

با همه این تأکیدات، وقتی صبح ها برای نماز صبح عازم مسجد می شویم صدای پرندگان در آسمان و روی درختان به صورت دسته جمعی که نشان از تسبیح و ذکر خداست در فضا طنین افکن است و در مقابل چراغ های خاموش خانه های ما و سکوت ناشی از خواب و غفلت مردمان در برابر پرندگان، احساس شرمندگی دست می دهد.

در بخش دیگر این پژوهش شاهد مهجوریت خانه خدا در روستاها هستیم که اگر فکر جدی و مؤثر نشود شاهد عواقب فرهنگی در طولانی مدت خواهیم بود.

ایام اعتکاف، فرصت طلایی است که با خود عهد ببندیم خدا را یاری و مساجد را آباد کنیم و به این آیه ” یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آَمَنُوا کُونوا أَنصَارَ اللَّهِ ” عمل کنیم و بعنوان یاوران نماز در طول سال، مساجد را بخصوص نمازهای صبح را بیش از این احیاء کنیم تا خداوند نیز در سایر امور، ما را مدد و یاری نماید و اگر برای خدا مایه بگذاریم و دستورات را به خوبی اطاعت کنیم، آن وقت می شود” أَنَا جَلِیسُ مَنْ جَالَسَنِی وَ مُطِیعُ مَنْ أَطَاعَنِی ” این بار خداوند متعال است که مطیع اوامر بنده می شود و تمام مقدرات را به نفع او رقم خواهد زد.