قم – یکی از مراجع تقلید با بیان اینکه هر چیزی که به صورت هنر عرضه شود تأثیر گذاری بیشتری در جامعه دارد، گفت: می‌توان بسیاری از مسائل مهم و آموزه‌ های دینی را در قالب هنر ارائه کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله العظمی حسین نوری همدانی ظهر چهارشنبه در دیدار با مسئولان و شورای سازمان بسیج هنرمندان کشور و استان قم با بیان اینکه شناخت زمان اهمیت بسیاری دارد، افزود: در روایات اهل بیت(س) آمده که بر هر فرد عاقلی لازم است که از زمان خود شناخت داشته باشد و بر این اساس گام بردارد.

وی گفت: شناخت زمان به معنی شناخت حوادث، پدیده‌ها و نقشه‌هایی است که در آن زمان وجود دارد.

استاد برجسته حوزه با تأکید بر اینکه مسئله فرهنگ بسیار مهم است، افزود: نخستین مرحله تبلیغ و تربیت پیامبران الهی، فرهنگ بوده است زیرا فرهنگ مردم باید در سطح بالا باشد تا بتوان جامعه‌ای بزرگ و متعالی ساخت.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی دارای سه رکن اصلی است، افزود: رکن اول انقلاب، اسلام است که دشمنان، اسلام ناب را منزوی کرده بودند و از آغاز پدید آمدن اسلام دشمنان همواره در فکر سرکوب آن بودند.

آیت الله نوری همدانی ادامه داد: در جنگ جهانی اول غرب توانست دولت عثمانی را که مسلمان بودند، شکست داده و ۱۷ کشور جدید را تشکیل دهند.

وی ضمن تأکید بر لزوم شناسایی اسلام ناب، افزود: سراسر اسلام ناب، هنر است زیرا اسلام از مردم جاهلیت انسان‌هایی ساخت که تمدنی بزرگ را در سراسر جهان ایجاد کردند.

هیچ حکومتی به جز اسلام، دارای روحیه جهاد و شهادت نیست

این مفسر قرآن کریم با بیان اینکه هنر هر چیزی که مطالب را به صورتی جذاب ارائه کند را شامل می‌شود، افزود: هیچ حکومتی به جز اسلام، دارای روحیه جهاد و شهادت نیست زیرا اسلام هنرمندانه به گونه‌ای مسلمانان را تربیت کرده که شهادت را سعادت می‌دانند.

وی عنوان کرد: نابودی نظام استکبار شاهنشاهی و همچنین پیروزی در ۸ سال جنگ تحمیلی از هنرهای بزرگ امام خمینی(ره) بوده است.

آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه فعالیت هنرمندان بر روی عموم مردم بسیار تأثیر گذار است، افزود: هر چیزی که به صورت هنر عرضه شود تأثیرگذاری بیشتری در میان آحاد مردم در جامعه خواهد داشت و می‌توان بسیاری از مسائل مهم و آموزه‌های دینی را در قالب هنر ارائه کرد.

وی بیان کرد: بسیاری از شهدا وصیت کرده‌اند که بر روی سنگ قبر آن‌ها کلمه جوان ناکام نوشته نشود زیرا با عشق به شهادت به جنگ رفته‌اند.

مردم باید در صحنه حضور داشته باشند

مرجع تقلید شیعیان عنوان کرد: با بیداری و هشیاری امام خمینی(ره) مردم در صحنه حضور یافتند و نظام شاهنشاهی را از بین بردند و لازم است مردم هنوز هم در صحنه حضور داشته باشند تا مانع از نفوذ دشمنان شوند.

آیت الله نوری همدانی اظهار کرد: در گذشته حکومت سرسپرده غرب بود اما ولایت فقیه این نظام را سرکوب کرده و اسلام ناب را به ایران وارد ساخت.