همایش شهید صدر؛ ساخت نظام‌های اسلامی و مسأله حجیت با سخنرانی حجت‌الاسلام علی اکبر رشاد، رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و حجت‌الاسلام رضا اسلامی، مدرس خارج فقه و اصول برگزار می شود.

به گزارش پرس شیعه؛ همزمان با ایام سالگرد شهادت شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر، همایش «علامه شهید صدر؛ ساخت نظام‌های اسلامی و مسأله حجیت» با همکاری پژوهشگاه تخصصی شهید صدر و دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار می‌شود.

این همایش با حضور اساتید و محققان و با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین علی اکبر رشاد، مدرس خارج فقه و اصول و رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و حجت‌الاسلام والمسلمین رضا اسلامی، مدرس خارج فقه و اصول و عضو هیأت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب، در روز پنج شنبه ۲۶ فروردین ماه ساعت ١۶:۴٠ در دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار می‌شود.

مسئله فقه نظام یکی از مهم‌ترین دستاوردهای نظری شهید صدر است که راهی نو را فراروی علوم انسانی گشوده است. این نظریه که در پی ساخت‌ نظام‌های اسلامی در عرصه‌های مختلف زندگی انسان است، بر اساس رویکرد فقهی و استنباطی مرسوم و با ایجاد نوآوری‌ها و تغییراتی در آن به استخراج نظام‌ از آموزه‌های دینی می‌پردازد. یکی از چالش‌های پیش روی این نظریه مسئله حجیت و صحت استناد گزاره‌های آن به شریعت است که در این نشست مورد بررسی قرار خواهد گرفت.