رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح، گفت:آزمون مهارت سنجی سربازان ۲۲ دی ماه برگزار می شود و تاکنون بیش از ۹۰ هزار نفر از کارکنان وظیفه برای شرکت در این آزمون ثبت نام کرده اند.

به گزارش پرس شیعه، سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در نشست خبری که صبح امروز برگزار شد گفت: یکی از رسالت‌های نیروهای مسلح استفاده بهینه از ظرفیت سربازان در راستای افزایش توان رزم و تقویت بنیه دفاعی کشور است علاوه بر آن توانمندسازی و مهارت آموزی سربازان نیز جزو اولویت‌های نیروهای مسلح است.

وی با بیان اینکه طرح بهینه سازی اوقات فراغت سربازان از سال ۸۰ در نیروهای مسلح آغاز شده بود گفت: در این سال‌ها به طور متوسط هر سال حدود ۲۵ هزار نفر تحت آموزش‌های مهارت آموزی قرار می‌گرفتند اما در رویکرد جدید خدمت سربازی، سربازان در طول مدت خدمت‌شان حداقل یک مهارت و توانمندی‌ را به شکل خاص یاد گرفته و از آن استفاده می‌کنند.

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به تشکیل قرارگاه مهارت آموزی سربازان در ستاد کل نیروهای مسلح، گفت: این قرارگاه در خرداد ماه امسال تشکیل شده و پس از آن جلسات مختلفی برای استفاده بهینه از توانمندی سربازان با دستگاه‌های مختلف برگزار شد.

سردار کمالی با بیان اینکه بر این اساس نخستین آزمون مهارت سنجی سربازان در ۲۲ دی ماه امسال برگزار خواهد شد خاطرنشان کرد: تا کنون بیش از ۹۰ هزار نفر از کارکنان وظیفه برای شرکت در این آزمون ثبت نام کردند و متقاضیان همچنان می‌توانند برای استفاده از این فرصت به یگان‌های محل خدمت خود مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه این آزمون در دو نوبت صبح و عصر و در دو حوزه تئوری و عملی برگزار خواهد شد، گفت: پیش بینی ما این است که امسال ۱۰۰ هزار نفر در این آزمون‌ها شرکت کنند. در سال آینده تعداد شرکت کنندگان به ۲۰۰ هزار نفر برسد و در سال سوم و چهارم این طرح نیز هر سال ۱۰۰ هزار نفر به ظرفیت مذکور اضافه شود؛ امیدواریم که تا پایان سال چهارم بتوانیم تمامی کارکنان وظیفه را تحت پوشش آموزش‌های توانمندسازی و مهارت آموزی قرار دهیم.

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در این باره که ۱۰۰ هزار نفر امسال بر چه اساسی انتخاب شده و چطور تقسیم بندی می‌شوند؟ گفت: این افراد در هماهنگی که با سازمان فنی و حرفه‌ای داشته‌اند تحت آزمونی قرار می‌گیرند که ۷۵ درصد آن مربوط به بخش عملی و ۲۵ درصد آن مربوط به بخشی تئوری است. از این میان یک سری افراد انتخاب شده و طبیعتا ممکن است عده‌ای نیز امتیاز لازم را کسب نکنند.

سردار کمالی افزود: آن دسته از افرادی که امتیاز لازم کسب نکرده‌اند مجددا با هماهنگی سازمان فنی و حرفه‌ای تحت آموزش قرار گرفته و باز هم از آنان در بهمن یا اسفند ماه امسال یا در نوبت‌های دیگر که آمادگی داشته باشند آزمون مهارت گرفته شده و در پایان گواهی معتبر ملی که اعتبار جهانی نیز دارد به این افراد داده خواهد شد.

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح درباره سهمیه‌های سال جاری نیز گفت: بسته به اقدامات انجام شده و کارشناسی‌های صورت گرفته ۴۷ هزار نفر سهمیه ارتش جمهوری اسلامی، ۲۷ هزار نفر سهمیه نیروی انتظامی، ۲۳ هزار نفر سهمیه سپاه، ۲۰۰۰ نفر سهمیه وزارت دفاع و ۱۰۰۰ نفر نیز سهمیه ستاد کل نیروهای مسلح است.

سردار کمالی با تاکید بر اینکه به تمامی رده‌های نیروهای مسلح ابلاغ شده تا امکانات لازم را برای شرکت سربازان در این آزمون‌ها فراهم کنند، گفت: همچنین هماهنگی‌های لازم با وزارت تعاون، معاونت علمی ریاست جمهوری و سازمان صدا و سیما و … انجام شده تا از ظرفیت‌ها و مهارت‌های این سربازان استفاده شود.

وی با بیان اینکه این آزمون‌ها به شکل سراسری و در تمامی استان‌ها و ادارات فنی و حرفه‌ای منتخب در استان‌ها برگزار خواهد شد گفت: البته در استان‌ها و مراکزی که نیروهای مسلح مکان مناسبی برای برگزاری آزمون داشته باشند از این مکان‌ها نیز استفاده خواهد شد.

سردار کمالی درباره تعداد رشته‌ها و مهارت‌های این آزمون نیز اظهار کرد: در این دوره حدود ۱۰ حرفه مورد نیاز است که از جمله آن حرفه‌های حوزه فنی و مهندسی و همچنین حفاظت فیزیکی است. ما از سازمان فنی و حرفه‌ای درخواست کردیم تا موضوع حفاظت فیزیکی را نیز جزو مهارت‌ها و تخصص‌ها دسته بندی کند.

وی درباره زمان اعلام نتایج این آزمون نیز گفت: ما خواسته‌ایم تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن نتایج را اعلام کنند و امیدوارم که ظرف حداقل یک هفته تا ۱۰ روز پس از برگزاری آزمون اسامی برگزیدگان اعلام شود.

سردار کمالی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چه تسهیلاتی به برگزیدگان اعطا شده و آنان چه تفاوتی با دیگر سربازان خواهند داشت؟، گفت: تا آخر امسال میزان قطعی این تسهیلات اعلام خواهد شد. اما پیش بینی ما این است که تسهیلاتی همچون در اولویت قرار گرفتن برای امریه، افزایش مرخصی، انتخاب تاریخ اعزام به خدمت و محل خدمت و … برای این سربازان لحاظ شود.

وی افزود: همچنین در پایان خدمت برگزیدگان با وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها رایزنی خواهیم کرد تا امکان استخدام یا حمایت از اشتغال این سربازان نیز فراهم شود.

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه از سال آینده موضوع مهارت آموزی به سربازان در سه محور ادامه خواهد یافت، گفت: مرحله نخست مهارت آموزی قبل از اعزام به سربازی است که در این راستا جوانانی که تا پیش از اعزام به سربازی مهارتی را کسب کنند می‌توانند با یک سری تسهیلات وارد نیروهای مسلح شده و همچنین هماهنگی‌هایی انجام می‌شود تا برای تامین هزینه‌های مالی و آموزشی‌شان وام دریافت کنند.

سردار کمالی با بیان اینکه محور دوم آموزش فنی و حرفه‌ای داخل نیروهای مسلح است، گفت: همچنین در محور سوم نیز همانطور که گفته شده پیش بینی تسهیلاتی برای دارندگان این گواهی مهارت شده است که جزئیات قطعی آن تا پایان امسال اطلاع رسانی خواهد شد.

سردار کمالی از هماهنگی با وزارت تعاون برای تربیت ۲۵۰۰ مربی به منظور حضور در این طرح‌ها و اعطای مدرک مربی گری به آنان خبر داد و گفت: از سال آینده ۱۵۰۰ نفر در قالب سربازمربی در اختیار سازمان فنی و حرفه‌ای قرار خواهند گرفت.