وزیر امور خارجه روسیه طی سخنانی با اشاره به نقش عملیات نظامی این کشور در سوریه ابراز امیدواری کرد که مذاکرات صلح سوریه که در ژنو در جریان است، خوب پیش برود.

به گزارش پرس شیعه به نقل از شبکه روسیا الیوم، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه طی سخنانی عملیات هوایی جنگنده های این کشور را در مذاکرات صلح سوریه در ژنو و روند صلح موثر خواند.

بر اساس این گزارش وزیر خارجه روسیه در همین زمینه تصریح کرد: عملیات هوایی نیروهای ما شرایط را به گونه ای فراهم کرد تا روند به صورت حقیقی و صلح آمیز اجرا شود و حل و فصل سیاسی بحران تحت نظارت سازمان ملل تضمین گردد.

وی در همین راستا افزود: عملیات روسیه همچنین با هدف حفظ سوریه به عنوان کشوری یکپارچه، مستقل صورت گرفت.

لاوروف در رابطه با تروریسم جهانی نیز تصریح کرد: سلسله حملات تروریستی که تعدادی از کشورهای جهان را در بر گرفته، نشان می دهد که ایجاد نقاط امن و دوری گزینی از تروریسم حتما با شکست مواجه خواهد شد.

وی در همین زمینه نسبت به شکست جامعه جهانی به دلیل عدم مقابله با تروریسم در زمان مناسب ابراز تأسف کرد و گفت: علت این موضوع بلندپروازی ها و تقسیم تروریست ها به تروریست بد و غیره است تا از آنها برای اهداف از پیش تعیین شده استفاده شود.

وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: تلاش برای تحمیل منافع، ارزش ها و نمونه های توسعه و به کارگیری زور نتایجی منفی را در پی خواهد داشت. این سیاست موجب خلأ سیاسی در برخی از کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا شد که به دنبال آن تروریست های داعش و جبهه النصره و دیگر گروه های تروریستی به سرعت برای استفاده از این خلأ به سمت این مناطق روانه شدند.

وی همچنین در ادامه سخنان خود در همین خصوص ابراز امیدواری کرد که مذاکرات صلح سوریه در ژنو خوب باشد.

لازم به ذکر است که دور جدید مذاکرات حل بحران سوریه از روز چهارشنبه (۲۵ فروردین) در ژنو آغاز شده است و روز گذشته دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه با هیأت معارضان سوری مورد حمایت ریاض دیدار کرد و قرار است روز جمعه هیأت دولت سوریه به ریاست بشارالجعفری وارد ژنو شود.