قم – یکی از مراجع تقلید شیعیان، فخرفروشی و تکبر را نشانه نداشتن یقین به قیامت دانست و گفت: خداوند غنی مطلق و انسان فقیر مطلق است.

به گزارش پرس شیعه، آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی صبح چهارشنبه در درس خارج فقه که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به فقر ذاتی انسان گفت: خداوند در قرآن کریم خود را غنی و انسان‌ها را فقیر معرفی کرده است.

وی اضافه کرد: ما معمولاً به کسانی که مال دارند غنی و به افراد بی پول، فقیر می‌گوییم ولی قرآن همه انسان‌ها را دچار فقر ذاتی می‌داند زیرا ما در همه ابعاد وجود خود به خداوند محتاج هستیم.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با بیان اینکه خداوند غنی مطلق و ما فقیر مطلق هستیم، اظهار داشت: انسانی که سر تا پا فقیر و وابسته به خداست آیا درست است که فخرفروشی و تکبر بکند.

وی افزود: آیت‌الله العظمی بروجردی همیشه برای ما این نصیحت را می‌فرمود و آیه ۱۵ سوره فاطر «یا أَیُّهَا النَّاسُ أَنْتُمُ الْفُقَراءُ إِلَی اللَّهِ وَ اللَّهُ هُوَ الْغَنِیُّ الْحَمیدُ/ ای مردم شما (همگی) نیازمند به خدائید، تنها خداوند است که بی نیاز و شایسته هر گونه حمد و ستایش است!» را می‌خواند تا ما را متوجه این مسئله کند.

انسان باید در فقیر ذاتی خود را مطالعه کند

آیت الله سبحانی اضافه کرد: انسان باید در این مقام یعنی فقیر ذاتی خود را مطالعه کند و اگر ما خود را در این مرحله بگذاریم کمتر به دیگران فخرفروشی خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه مطالعه این آیه انسان را به باور به قیامت سوق می‌دهد، اضافه کرد: کسانی که با آیت الله بروجردی حشر و نشر داشتند می‌گفتند ایشان به معاد ایمان و یقین داشت و اگر این مسئله باشد خیلی از خطاها و گناهان جمع می‌شود.

این مرجع تقلید با اشاره به مراتب یقین افزود: گاهی انسان کلمه آتش را می‌شنود که یک مرتبه کوچکی از یقین است؛ گاهی آن را می‌بیند و گاهی هم با دست آن را لمس می‌کند که مرتبه حق الیقین است و از خدا بخواهیم که این مرتبه از ایمان را به ما بدهد.