اردوغان با انتقاد از رفتار دو گانه غربی ها در مبارزه با تروریسم و دخالت های آنها در جهان اسلام خواستار ایجاد تشکیلات مبارزه با تروریسم توسط کشورهای اسلامی و تغییر ساختار شورای امنیت شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از تودی زمان، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه که کشورش ریاست نشست سران سازمان همکاری اسلامی را بر عهده دارد در مراسم افتتاحیه این نشست طی سخنانی از تمامی شرکت کنندگان تشکر کرد.

وی در سخنان خود فتنه مذهبی را یکی از بزرگترین مشکلات جهان اسلام و منطقه دانسته و گفت تروریست ها با نام اسلام کشتار می کنند در حالیکه نماینده اسلام نیستند.

اردوغان در بخشی دیگر از سخنانش در جمع سران کشورهای اسلامی از جمله رئیس جمهوری ایران خواستار حل اختلافات و دشمنی ها بین مسلمانان شد و مدعی شد: اگر از من بپرسند که پیرو کدام مذهب هستی نخواهم گفت که سنی یا شیعه هستم بلکه می‌گویم مسلمان هستم و یکی از چند میلیارد مسلمان حاضر در جهانم.

وی خواستار وحدت جهان اسلام و برادری بین کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی شد.

رئیس جمهور ترکیه با خطر خواندن داعش برای جهان اسلام و انتقاد از برخورد دوگانه غرب با پدیده تروریسم از سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی خواست که تشکیلاتی برای مبارزه با تروریسم تأسیس کنند و گفت این تشکیلات می‌تواند با حضور پلیس و سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای عضو تشکیل شود.

اردوغان گفت در صورت تشکیل چنین تشکیلاتی از سوی کشورهای اسلامی خود ما به دنبال حل بحران تروریسم خواهیم رفت و از دیگران نخواهیم خواست تا مشکلات ما را حل کنند.

وی در ادامه افزود: کشورهای غربی به دنبال ایجاد امنیت در کشورهای ما نیستند بلکه می‌خواهند در امور ما دخالت کنند تا به ثروت و نفت ما دسترسی یابند.

اردوغان همچنین با انتقاد از ساختار شورای امنیت خواستار اصلاح آن بر اساس نقشه نژادی و مذهبی جهان شد.

رئیس جمهور ترکیه همچنین خواستار تأسیس مرکزی امنیتی با همکاری سازمان همکاری اسلامی در استانبول شد تا هماهنگی‌های امنیتی برای مبازره با تروریسم در آن صورت بگیرد.