مشهد- نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی اعتکاف را تابلو شفاف نظام دانست و گفت:‌ اعتکاف شاهد زنده انقلاب در توسعه حاکمیت دینی در جامعه است.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله سید احمد علم الهدی ظهر پنجشنبه در جلسه هماهنگی مسئولان ستاد برگزاری اعتکاف خراسان رضوی با امام جمعه مشهد اعتکاف را شاهد زنده انقلاب در توسعه و نفوذ و حاکمیت دینی در جامعه دانست و اظهار کرد: اعتکاف پس از انقلاب اثر تربیتی نیز در جامعه داشته است.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی اعتکاف را تابلو شفاف نظام دانست و افزود: به برکت انقلاب اسلامی توسعه دین در جوانان نیز به قدری گسترده شده است که نسبت به گذشته و پیش از انقلاب قابل مقایسه نیست.

آیت الله علم الهدی با اشاره به اعتکاف بسیاری از مشکلات تربیتی را در جامعه حل کرده است، گفت: تجربیات برگزاری اعتکاف در سال های گذشته باید به گونه ای باشد که باعث ارتقاء جریان اعتکاف از لحاظ کیفیت باشد.

وی با تاکید بر اینکه مکان در نظر گرفته شده در مساجد برای مراسم معنوی اعتکاف باید بهترین مکان مساجد باشد، تصریح کرد: گاهی مکان هایی مانند زیرزمین ها برای معتکفان در نظر گرفته می شود که باعث کسالت معتکفان می شود.

امام جمعه مشهد با تاکید بر اینکه شبستان یا فضای رسمی مساجد باید به اعتکاف اختصاص داده شود، خاطرنشان کرد: مکان معتکفان را نباید از نمازگزاران روزانه جدا کرد و قرار گرفتن نمازگزاران در کنار معتکفان اثر تبلیغی و ترویجی این مراسم معنوی را خواهد گذاشت.

وی خطاب به مسئولان ستاد برگزاری اعتکاف استان گفت:‌ از هم اکنون فضای داخلی مساجد را بررسی کنید و مساجدی که از حیث فضا، مکان مناسبی در اختیار معتکفان قرار نمی دهند از فهرست مساجد برگزار کننده اعتکاف خارج کنید.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با اشاره به برنامه ریزی مناسب برای معتکفان بیان کرد: قرار دادن سخنرانی ها و حلقه های معرفت برای معتکفان روزه دار در طول روز مناسب نیست و این قبیل برنامه ها باید پس از افطار که روزه دار انرژی و نشاط لازم برای دریافت مطالب را دارد، گذاشته شود.

وی تاکید کرد: اگر مبلغی که در جمع معتکفان حاضر می شود به عنوان معتکف سه روز ایام البیض را در آنجا حضور داشته باشد بدون شک اثر تبلیغی بیشتری خواهد داشت.

آیت الله علم الهدی با بیان اینکه اعتکاف امام جماعت در بین معتکفان اثر تربیتی بسیار زیادی دارد، ادامه داد: پیشنهاد می شود اداره کل تبلیغات اسلامی استان به همکاری مرکز رسیدگی به امور مساجد استان نسبت به پرداختن به این مهم در این یک هفته باقی مانده به اعتکاف تلاش کنند.

وی با اشاره به تاثیر صدا و سیما در بین عامه مردم در جهت تبلیغ مراسم معنوی اعتکاف ابراز کرد: برای این ایام باید برنامه ها و گزارش های خاص و تاثیرگذار و سوژه های نابی در شبکه استانی پخش شود که ارتباط عرفانی معتکف با خداوند را برای مردم به نمایش بگذارد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی بر تهیه و پخش فیلم های کوتاه و تاثیرگذار در خصوص مراسم معنوی اعتکاف در ایام البیض از شبکه استانی تاکید کرد.