لایتنر، سفیر سوئیس در ایران با استقبال از برگزاری گفت‌وگوهای دینی گفت: برای جلوگیری از اختلافات و به تبع تندروی‌ها و رها ساختن بشر از خشونت باید گفت‌وگوی دینی برگزار کنیم.

به گزارش پرس شیعه، مارکوس لایتنر، سفیر جدید سوئیس در جمهوری اسلامی ایران،  ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با حجت‌الاسلام محمدمهدی تسخیری، رییس مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های این سازمان، دیدار و گفت‌وگو کرد.

حجت‌الاسلام تسخیری در سخنانی، به تشریح اهم فعالیت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان مرکز دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایران پرداخت و افزود: این سازمان با داشتن ۸۵ نمایندگی فرهنگی در خارج از کشور، تلاش می‌کند تا گوشه‌هایی از تمدن کهن هفت هزار ساله این مرز و بوم را به جهانیان معرفی کند.

رییس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به تعاملات و روابط بین ایران و سوئیس گفت: گفت‌وگو یکی از بهترین راه تداوم همکاری‌های بین دو کشور است؛ چراکه می‌تواند راه‌های جدیدی را برای ایجاد و تداوم همکاری‌های بیشتر با تمرکز بر مسائل مشترک دنبال کند.

وی اظهار کرد: مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بیش از ۲۰ سال است که برای رسیدن به نقاط مشترک و صلح پایدار با ادیان مختلف گفت‌وگو می‌کند. برگزاری ۱۰ دور گفت‌وگو با کلیسای ارتدکس روسیه، ۹ دور با شورای کلیساها، گفت‌وگوی دینی با رهبران دینی آفریقا و گفت‌وگو با بودیسم، از جمله این گفت‌وگوهاست.

حجت‌الاسلام تسخیری همچنین، تعامل با پیروان اهل بیت (ع) در داخل و خارج از کشور، تعامل با مذاهب مختلف و اسلام، تعامل با ادیان ابراهیمی و غیر ابراهیمی و گفت‌وگوی تمدن‌ها و فرهنگ‌ها را از محورهای مورد بررسی مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برشمرد.

وی با تأکید بر زندگی کردن همه ملت‌های جهان در صلح و آشتی در کنار یکدیگر گفت: امروز ما شاهد حرکت‌های افراط گرایانه و خشونت آمیز در برخی جوامع اسلامی و غیر اسلامی هستیم؛ لذا گفت‌وگوی دینی برای اتخاذ مواضع مشترک در برابر تفکر خشونت‌طلبانه ضروری است.

رییس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی یادآور شد: ما معتقدیم انسان‌ها با هر دین و مذهبی باید در حال گفت‌وگو با هم باشند؛ چراکه در این گفت‌وگوها می‌توان با اندیشه‌های صلح‌جویانه به راهکارهای عملیاتی مشترکی دست یابیم.

حجت‌الاسلام تسخیری بر لزوم عرضه برداشت، فهم، خوانش و تفسیر صحیح از متون دینی به مردم بویژه جوانان تأکید و اظهار امیدواری کرد بتوانیم با همکاری دو کشور در راه ایجاد صلح، آرامش و زندگی مسالمت‌آمیز در جامعه، قدم‌های سازنده و کاربردی برداریم.

لزوم همبستگی بین ادیان و مذاهب جهان

مارکوس لایتنر، سفیر جدید سوئیس در ایران در سخنان خود، از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای ایجاد بسترهای مناسب هم‌اندیشی میان نخبگان و گروه‌های مرجع فکری و فرهنگی ایران و سایر کشورها قدردانی کرد.

وی با استقبال از برگزاری گفت‌وگوهای دینی افزود: برای جلوگیری از اختلافات و به تبع تندروی‌ها و رها ساختن بشر از خشونت باید گفت‌وگوی دینی برگزار کنیم.

سفیر جدید سوئیس در ایران خواهان ایجاد صلح و زندگی مسالمت‌آمیز شد و گفت: گفت‌وگو نقش مهمی در نزدیک شدن دیدگاهها در راستای تقویت وحدت بین جوامع دارد. امیدواریم با همکاری و همراهی یکدیگر بتوانیم مسیر صلح و دوستی را ادامه دهیم.

وی همچنین، خاطرنشان کرد: برای همبستگی بین ادیان و مذاهب جهان باید بستری مناسب برای حضور تأثیرگذار ادیان جهت گفت‌وگو با یکدیگر ایجاد شود.

سفیر جدید سوئیس در ایران در ادامه، آمادگی خود را برای دفاع از حقوق بشر و مقابله با زمینه‌های پیدایش و رشد جریان‌های تکفیری در جهان اعلام کرد.