وزیر خارجه سودان از حرکت نیروهای مسلح این کشور به مرزهای شرقی به منظور مقابله با حوادث احتمالی در این مناطق ضد خارطوم خبر داد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از اسپوتنیک، ابراهیم غندور وزیر خارجه سودان گفت: برخی از گروههای مخالف در مرزهای شرقی قرار دارند و نیروهای مسلح سودان به منظور مقابله با هر رخداد احتمالی که  ممکن است تاثیر منفی بر امنیت و سلامت سودان داشته باشد، به حرکت درآمده اند.

وی افزود: ما از کشور خاصی سخن نمی گوییم اما اطلاعاتی در دست است که نشان می دهد برخی به دنبال آزار دادن ما هستند. ما جزییات را در زمان مناسب اعلام خواهیم کرد.

شایان ذکر است که اخیرا عمر البشیر، رئیس جمهور سودان در استان‌های مرزی این کشور حالت فوق العاده اعلام کرد، خارطوم مرزهای شرقی استان کسلا با کشور اریتره را مسدود کرده و هزاران نیروی خود را در این منطقه مستقر کرد، همچنین آدم جماع، استاندار کسلا کمیته عالی برای بسیج نیرو در این استان تشکیل داد.

ابراهیم محمود، معاون رئیس جمهور سودان و معاون رئیس کنگره ملی حاکم گفت: رهبران حزب در نشستی در دفتر این حزب، در پی دریافت اطلاعاتی امنیتی مبنی بر تهدیدات احتمالی مصر و اریتره در منطقه ساوا دستور استمرار تدابیر امنیتی در مرزهای شرقی سودان را صادر کردند.

پیشتر گزارش‌های مطبوعاتی حاکی از ورود تجهیزات نظامی مصر شامل سلاح‌های جدید، خودروهای نفربر و خودروهای شاسی بلند به پایگاه نظامی ساوا در اریتره بودند.

گفتنی است خارطوم چندی قبل سفیر خود در قاهره را در پی تنشی جدید میان دو کشور فراخواند.

تنش‌ها میان دو طرف پس از جنجال رسانه‌های مصری و حمله شدید آنها به سودان بابت سفر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در دسامبر ۲۰۱۷ به خارطوم آغاز شد.

سودان و مصر چندین پرونده اختلاف دارند که از جمله آنها سد النهضه در اتیوپی و مناطق مورد مناقشه در مثلث حلایب در ساحل دریای سرخ است که از سال ۱۹۹۵ میلادی در کنترل مصر قرار دارد.