امام جمعه سامان با اشاره به این که ۲۱ مسجد این شهرستان میزبان برگزاری مراسم معنوی اعتکاف امسال هستند، گفت: در شهر سامان مراسم اعتکاف به صورت متمرکز در مسجد جامع ویژه خواهران و مسجد حضرت ابوالفضل (ع) مخصوص برادران برگزار می ‌شود.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رسا، حجت الاسلام محسن ملک پور، امام جمعه شهرستان سامان، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا در شهرکرد، با تبریک ماه رجب، این ماه را ماه بندگی و اطاعت از خداوند متعال دانست و ابراز داشت: به یقین کسانی می توانند از ماه رمضان نهایت استفاده را ببرند که در ماه های رجب و شعبان طعم بندگی خداوند و استغفار را چشیده باشند.

وی در ادامه به در پیش بودن ایام البیض اشاره کرد و با بیان این که اعتکاف فرصت مناسبی برای عبادت و تفکر و انس با خدا است، گفت: به یقین نقش مراسم اعتکاف در ایمن سازی جامعه غیر قابل انکار است.

امام جمعه سامان، استقبال چشمگیر جوانان و نوجوانان از مراسم اعتکاف را مایه فخر و مباهات دانست و اظهار داشت: اعتکاف یعنی وقت گذاشتن برای ارتباط با خدا و یک فرصت مناسب برای تجدید قوا و این خیلی مهم است و ارزش دارد که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

این مقام مسؤول با بیان این که یکی از راهکارهای تقویت معنویت گرایی امر اعتکاف است، اظهار داشت: جایگاه اعتکاف چنان بالا است که خداوند متعال، دو تن از پیامبران خود را برای مهیا سازی مقدمات امر اعتکاف تکلیف می کند و این دو پیامبر مقدمه سازی کنند برای این که افرادی بیایند و معتکف شوند.

وی با اشاره به این که اعتکاف با یک سری محدودیت های اجتماعی و فقهی روبه رو است، ابراز کرد: در بحث فقهی طبق نظر فقها و مراجع معظم تقلید بایستی اعتکاف در مساجد خاصی انجام شود که جامعیت دارد که در این مسجد می توان برنامه ریزی کرد و شخص معتکف شود.

حجت الاسلام ملک پور با تأکید بر این که ستاد اعتکاف با رویکرد هدایت‌گری راهبردی و صرفا نظارتی تشکیل شده است، تصریح کرد: باید تلاش کنیم که جنبه مردمی اعتکاف حفظ شود و این از ضرورت ها است.

امام جمعه سامان با بیان این که همه دستگاه های اجرایی باید در امر برگزاری مراسم اعتکاف دخیل باشند، اضافه کرد: دستگاه‌های اجرایی و دیگر نهادهای فرهنگی باید کمک کنند این مراسم هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی نسبت به سال گذشته ارتقا یابد و این را وظیفه شرعی خود بداند.

این مقام مسؤول با اشاره به این که ۲۱ مسجد شهرستان سامان میزبان برگزاری مراسم معنوی اعتکاف امسال هستند، ادامه داد: در شهر سامان مراسم اعتکاف به صورت متمرکز در مسجد جامع ویژه خواهران و مسجد حضرت ابوالفضل(ع) مخصوص برادران برگزار می ‌شود.