وزارت کشور مصر به شهروندان این کشور در مورد شرکت در هر گونه تظاهرات در اعتراض به توافقنامه ترسیم مرزهای دریایی با عربستان و واگذاری دو جزیره در دریای سرخ به ریاض هشدار داد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری رویترز، در حالی که واگذاری دو جزیره مصری تیران و صنافیر به عربستان در جریان سفر ملک سلمان پادشاه این کشور به قاهره باعث خشم اقشار وسیعی از شهروندان مصر شده است، دولت السیسی از این اقدام دفاع کرده است.

فعالان و جنبش های مخالف در واکنش به این اقدام مقامات مصر تظاهرات کردند و ائتلاف طرفدار جماعت اخوان المسلمین که فعالیت آن در مصر ممنوع است، با این اعتراضات موافقت کرد.

وزارت کشور مصر با صدور بیانیه ای اخوان را به تحریک سازمان یافته متهم و اعلام کرده است که هدف از این اعتراضات ایجاد آشوب در کشور و درگیری شهروندان با نهادهای امنیتی است.

وزارت کشور مصر نسبت به هر گونه تلاش برای خروج از چارچوب قانون هشدار داده و اعلام کرده است که برای حفظ امنیت شهروندان و ثبات و امنیت کشور تمام اقدامات لازم را در پیش خواهد گرفت.

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر در واکنش به اعتراض ها نسبت به واگذاری دو جزیره در دریای سرخ به عربستان، سعی کرد برای توجیه تصمیم خود در زمینه واگذاری ثروت ملی کشورش به سعودی ها، عذر و دلیل آورد.

وی گفت: مصر قلمروش را تسلیم نکرده، بلکه صرفا حق سعودی ها را به آنها اعاده کرده است.

در سفر ملک سلمان پادشاه عربستان و هیات همراه وی به مصر، چندین توافقنامه اقتصادی و سیاسی میان نمایندگان دو کشور به امضا رسید .
یکی از این توافقنامه ها، توافق تعیین مرزهای آبی است که به موجب آن، جزایر تیران و صنافیر در دریای سرخ به عنوان بخشی از خاک عربستان شناخته خواهد شد.