کمتر از سه هفته پس از هشدار اعضای شورای استان بغلان در باره خطر سقوط دوباره شهرستان «دند غوری» از توابع این استان به دست گروه طالبان، گزارش های رسیده حاکی از آن است که نیروهای این گروه بار دیگر کنترل بخش هایی از این شهرستان را به دست گرفته و برخی مناطق دیگر را به محاصره خود درآورده اند.

به گزارش پرس شیعه؛ «بسم‌ الله عطاش» یک عضو شورای استان بغلان روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت که طالبان شامگاه چهارشنبه به روستاهای «جوی نو» و «احمدزی ها» حمله کردند و این مناطق را به تصرف خود درآوردند، اما حمله ساعت یک بامداد آنان به «شهرنو» عقب زده شد.
وی گفت که تصرف دوباره این مناطق به دست طالبان در شرایط حساس کنونی نگران کننده است.
شورای استان بغلان پیشتر هشدار داده بود که گروه طالبان باردیگر در شهرستان دندغوری تحرکاتی را آغاز کرده اند و قصددارند بار دیگر این منطقه را به کنترل خود در آورند و اگر دولت امکانات و نیروهای بیشتری به این استان نفرستد، احتمال سقوط دوباره دند غوری و منطقه «دند شهاب الدین» این شهرستان وجود دارد.
با این حال ژنرال برید رجب معاون فرمانده لشگر شاهین افغانستان گفته است که عملیات مشترک ارتش، پلیس و نیروهای امنیت ملی، تحت عنوان «تندر یک» در استان بغلان آغاز شده و تا نابودی کامل عناصر گروه های مخالف مسلح در این استان، ادامه خواهد یافت.
دند غوری پس‌ از نزدیک به ۴۰ روز نبرد سنگین میان نیروهای دولتی و گروه طالبان، از وجود نیروهای این گروه پاک‌سازی شده بود؛ اما اکنون آنان در کمتر از یک روز توانستند بخش هایی از این استان را تصرف کنند.
طالبان حدود سه ماه قبل دکل های توزیع برق وارداتی ازبکستان به کابل را در منطقه دند شهاب الدین استان بغلان تخریب کردند و پایتخت افغانستان را در خاموشی فرو بردند و این اقدام باعث شد تا نیروهای ارتش، پلیس و امنیت ملی این کشور عملیات گسترده و سنگینی را در این استان تدارک دیدند و آنان را از این مناطق به عقب راندند و دکل های برق را ترمیم کردند.
«نورالحق علومی» وزیر پیشین کشور افغانستان، فاش کرده بود که پیش از آغاز عملیات گسترده نیروهای دولتی در استان بغلان، فشارهای زیادی به دولت وارد شد تا از انجام عملیات سرکوب طالبان برای تصرف مناطقی که دکل های برق در آن واقع شده است، صرف نظر کنند.
گروه طالبان از ابتدای امسال با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که عملیات بهاری خود را با نام «عمری» راه اندازی کرده است، اما فرماندهان نظامی افغانستان، آن را تبلیغات می خوانند و می گویند طالبان از سال های گذشته مشغول انجام اقدامات تروریستی علیه مردم هستند و تنها نام عملیات خود را تغییر داده اند و توان تصرف مناطق را نخواهند داشت.
گروه طالبان علاوه بر تحرکات در شهرهای مرزی افغانستان به ویژه هلمند در جنوب و جنوب شرق این کشور از چند ماه قبل بر استان هایی که کابل را احاطه کرده اند، متمرکز شده اند.
استان بغلان که بعد از استان کوچک «پروان» در شمال کابل واقع شده، دارای موقعیت راهبردی است و شاهراه کابل – بلخ و کابل – قندوز از این استان می گذرد و ۹ استان شمال افغانستان را به پایتخت وصل می کند.