قم – رئیس مجلس خبرگان رهبری به ریشه‌ یابی حق ولایت فقیه در قرآن اشاره کرد و گفت: اصل موضوع ولایت فقیه از مسائلی است که مورد اتفاق همه فقهاء است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت الله محمد یزدی در همایش بزرگ ولایتمداران که در مسجد امام حسن عسکری (ع) پردیسان قم برگزار شد، به مسئله تشکیل نظام اسلامی و حاکمیت ولایت فقیه اشاره کرد و گفت: اصل موضوع ولایت فقیه از مسائلی است که مورد اتفاق همه فقهاء است.

وی در ادامه به ریشه‌یابی حق ولایت فقیه در قرآن اشاره کرد و بیان داشت: خدا در قرآن برای پیامبر (ص) سمت رسالت و مجری و حاکمیت را تعیین کرده ورسالت به معنای این است که پیامبر پیام و احکام دین را مستیقم و یا از طریق امین وحی دریافت کند و به جامعه اسلامی برساند و به خصوص در بحث عبادت که کسی حق کم کردن و زیاد کردن آن را ندارد حتی شخص رسول اکرم(ص)، چون از مباحث توقیفی به شمار می‌رود.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه با بیان اینکه بیشتر احکام اسلام اجتماعی و سیاسی است، افزود: همه پیام‌های اسلام عبادی نیست، بلکه دستوراتی هم هست که در قرآن بیان شده وبه عنوان احکام سیاسی و اجتماعی و حدود از آن نام برده می‌شود و اجرای آن نیازمند مجری است و آن مجری شخص پیامبر(ص) است که عهده‌دار ولایت و امامت جامعه هستند و کسی حق ندارد از دستورات او تخلف کند، یعنی پیامبر (ص) حق امر و نهی را دارند.

امامت تکمیل کننده رسالت

وی با بیان اینکه هیچ‌کس جز خدا حق خالقیت ندارد، بیان داشت: پیامبر(ص) بعد از رسالت، به حکم قرآن عهده‌دار ولایت و امامت هم بودند و اگر امامت نبود، رسالت ایشان ناقص می‌ماند.

آیت الله یزدی با بیان اینکه امامت بالا‌تر از رسالت است چون پایان ناپذیر و نامحدود است و به همین دلیل حضرت علی(ع) را به عنوان ولی امر و حاکم مسلمین در روز غدیر به اذن خدا منصوب کرده‌اند، عنوان کرد: ولی امر، حاکم الهی و مجری خدا در جامعه اسلامی است و کسی هم حق مخالفت با برگزیده الهی را ندارد.

رئیس مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: اداره جامعه اسلامی در زمان غیبت کبری به نواب عام حضرت حجت (عج) که فقهاء هستند، گذاشته شده است و حتی می‌توانند حدود و امثال آن را در جامعه اجرا کنند.

حاکمیت در اسلام تعدد بردار نیست

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه افزود: فقهاء به عنوان حاکم شرعی به شمار می‌روند و حاکمیت در اسلام تعدد بردار نیست و تنها یک فقیه، باید توسط فقهاء به عنوان حاکم انتخاب شود تا قدرت او بیشتر شود و باقی فقهاء تابع او باشند.

وی بیان داشت: حاکمیت به معنای حق ولایت داشتن است و باید همه اطاعت و پیروی کنند و نمونه این حاکمیت در تاریخ انقلاب اسلامی به وسیله امام راحل مشهود و مشخص شد.

رئیس مجلس خبرگان رهبری به دیدار خود با رهبر انقلاب اشاره کرد و بیان داشت: چند روز پیش برای ارائه گزارش ازکمیسیون تحقیق مجلس خبرگان، خدمت رهبر معظم انقلاب رسیدیم، نگرانی عجیبی از آینده نظام و انقلاب داشتم که رهبری فرمودند «عین همین نگرانی که شما دارید من در زمان امام راحل داشتم و ملاقاتی که با ایشان کردم، امام فرمودند، نگران نباشید برای این انقلاب و نظام تا مردم هستند هیچ اتفاقی نمی‌افتد».

تسلط خاص مقام معظم رهبری به مسائل فقهی

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه به درایت فقاهتی رهبر انقلاب هم اشاره کرد و افزود: رهبر انقلاب تسلط خاصی بر روی مباحث فقهی دارند و به عینه این را بار‌ها شاهد بوده‌ام.

وی با بیان اینکه اعلمیت در فقه، تنها در مباحث صلاه و طهارت نیست بیان داشت: اعلم کسی است که آنچه مردم نیاز دارند ومسائل روز است مطلع و آگاه باشد، شخص ولی فقیه، باید اعلم در همه موارد باشد چون قرار است به عنوان حاکم جامعه اسلامی امر و نهی کند.

آیت الله یزدی در توصیه به طلاب گفت: طلاب باید آگاه به زمان، هوشیار و مطلع از معنا و تفسیر قانون اساسی و ولایت فقیه و حاکمیت دینی باشند و دنیا طلب نشوند این غیر از درس خواندن است.

رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: امروز کشور بر اساس قوانین اسلامی و حاکمیت ولی فقیه و کسی است که تارک دنیا بوده، در حال هدایت و اداره است.

یار واقعی امام کیست

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه طلاب باید زی طلبگی که‌‌ همان ساده زیستی و دنیا گریزی است را در زندگی خود رعایت کنند به پیام آیت الله العظمی سیستانی که گفته بود دنیا به شما در حال رو کردن است و شما نباید به دنیا رو کنید اشاره کرد و بیان داشت: اگر امروزبه شما گفتند یار امام خوش آمد، نباید گول بخورید، یار واقعی امام کسی است که امروز در سوریه از حرم اهل بیت (ع) دفاع می‌کند و کسی است که با تمام وجود در حال اداره کردن جامعه اسلامی است و او یک نفر بیشتر نیست.

پردیسان نیازمند حوزه علمیه است

آیت الله یزدی در ادامه با اشاره به سکونت جمع کثیری از طلاب و روحانیون در شهرک پردیسان بیان داشت: این منطقه باید حوزه علمیه داشته باشد و اساتید برای تدریس به پردیسان آمده تا طلاب مجبور نباشند هر روز این مسیر طولانی را برای درس و بحث طی کنند.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه در گذشته مساجد محل درس روحانیون و علما بوده خاطرنشان کرد: در پردیسان مساجد خوبی احداث شده و طلاب می‌توانند آن‌ها با برگزاری درس و بحث آباد کنند.

رئیس مجلس خبرگان رهبری در پایان، مهم‌ترین وظیفه حوزویان را حفظ، حمایت و پشتیبانی از اسلام، نظام، رهبری و قوای سه گانه برشمرد.