ایلام-امام جمعه ایلام با اشاره به اینکه کارشکنی آمریکا از مشکلات اصلی برجام است، گفت: پیرامون اجرای برجام و موانع پیش روی آن سؤالات فراوانی در اذهان مردم به وجود آورده است.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت‌ الله محمدنقی لطفی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه ایلام اظهار داشت: پیرامون اجرای برجام و موانع پیش روی آن سؤالات فراوانی در اذهان مردم به وجود آورده است.

وی ادامه داد: رئیس آژانس بین‌المللی اتمی می‌گوید، ایران فراتر از تعهدات خود عمل کرده است، سؤال ما این است مسئول ارشد تیم مذاکره‌کننده توافق هسته‌ای می‌گوید آمریکا در اجرای تعهدات ۱+۵ کارشکنی می‌کند، وزیر خزانه‌داری آمریکا در مسیر اجرا شیطنت می‌کند.

امام جمعه ایلام گفت:‌ ما می‌دانستیم آمریکایی‌ها بدعهدی می‌کنند، کارشکنی آمریکا از مشکلات اصلی برجام است، حالا سؤال مردم از مسئولان این است که چرا فراتر از تعهدات فیمابین عمل کردید؟ آیا مردم حق دارند بپرسند چه جریانی در داخل کشور است که اصرار دارد کارشکنی و بدعهدی آمریکا را توجیه کند و در عوض اصرار دارد که ما باید فراتر از تعهدات برجام عمل کنیم. در حالی که آمریکایی‌ها قبل از گفت‌وگوها و هم در اوج مذاکرات و هم بعد از پایان گفت‌وگوها ده‌ها تحریم جدید وضع کردند.

لطفی تصریح کرد: این مسئله باید برای افکار عمومی حل شود که چرا اقدام آمریکایی‌ها فقط روی کاغذ بوده و اقدام ما عملی و فراتر از تعهدات بوده است، چرا باید در برابر اقدامات خصمانه و قهر و غضب آنها با مسامحه و حاتم‌بخشی جواب دهیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان ایلام گفت: افزون بر این هنوز برخی تحریم‌ها عملاً نه لغو و نه تعلیق شده است، دارایی‌های بلوکه شده نیز آزاد نشده و هنوز خبری از باز شدن معاملات بانکی با کشورهای غربی نیست. طبق آخرین اطلاعات قرار بود همه توافقات برگشت‌پذیر باشد و در صورت تخلف و بدعهدی طرف مقابل جمهوری اسلامی نیز از انجام توافقات خودداری کنند.

وی ادامه داد: در حالی که این کار انجام نگرفت و اگر هم برگشت‌پذیر باشد خسارت‌های بزرگی به دنبال خواهد داشت، از همه مهمتر سؤال اصلی این است و باید مسئولان پاسخ روشنی به آن بدهند. اگر تحریم‌ها در اشکال گوناگون به قوت خود باقی بماند پس فلسفه وجودی مذاکرات هسته‌ای که رفع تحریم‌ها بود چه می‌شود؟ باید قبول کرد هدف نهایی ۱+۵ جمع کردن بساط هسته‌ای بود و این مهم محقق شده است و حالا می‌خواهند با تحریم‌های جدید و فشارها اقتدار و امنیت ملی که در پرتو توان موشکی و قدرت بازدارندگی است، از بین ببرند.

امام جمعه ایلام گفت:‌ لازم می‌دانم از مواضع انقلابی و کوبنده ظریف وزیر امور خارجه در برابر گستاخی وزرای خارجی آمریکا و رژیم فاسد آل‌سعود و اتخاذ کردن دیپلماسی تهاجمی در روابط بین‌المللی تقدیر کنم.

خطیب جمعه ایلام در بخش دیگری از سخنانش به ۲۹ فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی ارتش رژیم شاهنشاهی که پیکره اصلی آن را جوانان برومند و خانواده‌های مسلمان و اغلب انقلابی تشکیل می‌داد، به ندای آسمانی رهبر انقلاب امام راحل لبیک گفتند و هم‌صدا با ملت در براندازی نهایی رژیم پهلوی به دژ محکم و ارتش انقلابی پیوستند و امروز ارتش حافظ نام انقلابی است.

لطفی در بخش دیگری از سخنانش به فرمان امسال رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل اشاره کرد و گفت: فرمان رهبری نباید دچار آسیب و چالش شود. اولین آسیب این فرمان، شعارزدگی است.

وی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی یک موضوع اصلی و کلیدی بوده که توسط رهبر معظم انقلاب به عنوان یک ضرورت و اولویت در قالب یک فرمان نمادین مطرح شده است.

وی تصریح کرد: معتقدیم همه دستگاه‌ها در تکرار شعار سال به ضرورت اجرا و تحقق آن اقدام عملی داشته باشند و موانع سر راه تحقق این فرمان را با اقدام و عمل بردارند، همچنین یکی از موانع بزرگ در اجرای اقتصاد مقاومتی، مفاسد اقتصادی به ویژه ورود کالاهای قاچاق بوده که بلای جان صنعت و عامل اصلی تعطیلی بنگاه‌های تولیدی در کشور شده است.