مشهد- امام جمعه مشهد گفت: امروز آمریکا با نظام و کشور ما مبارزه می کند زیرا با وجود ایران ادامه حیات برای استکبار و آمریکا ممکن نیست.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه های عبادی و سیاسی نماز جمعه که در رواق بزرگ امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی(ع) برگزار شدگفت: جوانانی که مبدا انقلاب را درک نکردند باید آگاه باشند که انقلاب به وجود نیامد تا تنها در شب شام و در صبح نهار و صبحانه بخوریم و عده ای نیز بر مردم وزارت کنند.

امام جمعه مشهد افزود: این انقلاب می خواهد یک دکترین سیاسی در برابر دموکراسی ۲۵۰ ساله لیبرالیسم شکست خورده به دنیا نشان دهد و بگوییم در قالب مدیریت خداوند دنیا قابل اداره است.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی ادامه داد: ماهیت اصلی نظام ما چنین دلیلی دارد و دشمن که نمی خواهد ما این دکترین را به دنیا عرضه کنیم و به همین دلیل در مقابل ما ایستاده است زیرا می داند که با وجود ایران ادامه حیات برای آمریکا و استکبار امکان ندارد.

اقتصاد مقاومتی خودباوری را افزایش می دهد

خطیب جمعه مشهد با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی امکان ارائه دکترین نظام اسلامی ایران را به دنیا خواهد داد، عنوان کرد: رهبری معتقدند که این کار فقط با اقتصاد مقاومتی تحقق می یابد زیرا این نوع اقتصاد خودباوری آورده و از این طریق می توانیم پیروز باشیم.

آیت الله علم الهدی افزود: تا امروز هرچه مردم خواسته اند، محقق شده است نه هر چه دولت ها خواسته اند، امروز نیز بیایید اقتصاد مقاومتی را خودتان بخواهید زیرا این قصه باید از مردم آغاز شود و اگر شما بخواهید و در عرصه عمل وارد شوید قطعا تحقق می یابد.

مشکلات با مذاکره و دست دادن به دشمن حل نمی شود

وی ادامه داد: عده ای معتقدند که مشکلات با مذاکره و دست دادن با دشمن می شود و چرا باید به سراغ اقتصاد مقاومتی برویم؟ اما توجه ندارند که نمی شود با دشمن در هنگام جنگ مذاکره کرد که از چند ابزار جنگی استفاده نکند و امروز نیز نمی توانیم به دشمن بگوییم اسلحه اقتصاد را در مبارزه با ما استفاده نکند.

امام جمعه مشهد گفت: در پسوند اقتصاد مقاومتی دو نگاه وجود دارد، اول اینکه الگوی اقتصاد مقاومتی تنها هنگامی کاربرد دارد که دشمن موقعیت معیشیتی مردم را در مخاطره قرار دهد، اما نگاه دوم این است که اقتصاد مقاومتی تنها در عرصه تهاجم دشمن نیست بلکه یک ابزار برای افزایش مقاومت ما در حوزه فرهنگ و اقتصاد است.

معیشت مردم دغدغه اصلی رهبری است

خطیب جمعه مشهد ابراز داشت: نظر رهبری همین نگاه دوم است، اگر اقتصاد مقاومتی را تنها یک سنگر دفاعی در برابر تهاجم اقتصادی دشمن بدانیم، هنگامی که دشمن از مبارزه اقتصادی دست برداشت پس دیگر نمی توان از اقتصاد مقاومتی استفاده کرد در حالی که چنین چیزی درست نیست.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی بیان کرد: در بین تمام راهبردهایی که رهبری از سال ۶۹ تا امسال ارائه فرمودند، بیش از ۱۰ مورد مسائل اقتصادی را به عنوان راهبرد حکیمانه بیان فرمودند، انضباط اقتصادی، شکوفایی اقتصاد، جهاد اقتصادی از نمونه های آن است.

وی گفت: دغدغه رهبری در این نظام معیشت مردم است و باید مسئولان نیز این نکته را مد نظر قرار دهند زیرا رهبری با وجود تمام دغدغه های فرهنگی که در ذهن دارند، شعارهای سال را اقتصادی بیان می کنند.

اقتصاد مقاومتی یک ابتکار خاص و فنی بود

آیت الله علم الهدی افزود: اقتصاد مقاومتی از سال ۸۹ توسط رهبری وارد ادبیات نظام شد و در واقع یک ابتکار خاص و الگوی فنی است که در مکاتب اقتصادی، فکر بارز و برجسته رهبر حکیم این امت آن را بیان کرده است.

امام جمعه مشهد عنوان داشت: اقتصاد مقاومتی مانند اقتصادهای مستقل و یا ریاضتی تنها به اقتصاد توجه نمی کند، پسوند مقاومتی باعث می شود که این الگو نقش موثری را در توسعه فرهنگ استقلالی دینی و هم در سیاست عزتمندانه انقلابی خواهد داشت.

خطیب جمعه مشهد افزود: رهبری با پسوند مقاومتی به ما فهماندند که این مقاومت باید در عرصه فرهنگ و سیاست نیز وجود داشته باشد.

همه موجودات به خداوند نیازمند هستند

آیت الله علم الهدی در بخش دیگر از سخنانش ضمن ادامه تفسیر سوره انسان ابراز کرد: همه موجودات درهستی خود به خداوند مرتبط هستند اما جز فرشتگان، تنها موجودی که راه عبادت دارد و به او اجازه داده اند که با خداوند حرف بزند، انسان است.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی گفت: پاداش عبادت حق، عشق و دلدادگی به خداوند و تسلیم محض شدن در برابر آن بوده در حالی که بهشت پاداش صبر عبادت است.

محبوب بودن خداوند در نزد انسان مانع گناه می شود

آیت الله علم الهدی ادامه داد: انسانی که از شهوات خود صرف نظر کند و گناهان کوچک و بزرگ انجام نمی دهد به این دلیل است که مطیع خداوند است و تنها محبوب و معبود او پرودگار است.

خطیب جمعه مشهد افزود: در بهشت نعمت های زیادی وجود دارد اما حوریه، باغ و نوشیدنی های موجود در آن، تمام بهشت نیست و در حقیقت نقطه کمال زندگی جسمانی ما است.

وی گفت: انسان گاهی در معنویات حالی پیدا می کند که لذت آن بسیار بیشتر از لذت های جسمی هستند و عارفان هنگامی که به بالاترین لذت در عبادت می رسیدند آن را با هیچ چیز عوض نمی کنند.

باطن انسان ها در روز قیامت آشکار خواهد شد

امام جمعه مشهد با طرح این سوال که چرا خداوند در قرآن پاداش ابرار را حریر خوانده است، ابراز داد: در لباس های بهشتی لباسی وجود دارد که با پوشیدن آن بدنشان دیده می شود، در حقیقت به این معناست که وقتی وارد محشر می شوند، باطن آن ها ظهور پیدا می کند.

آیت الله علم الهدی عنوان داشت: آن انسان هایی که بدنی با لباس های خونی ناشی از جنگ در برابر کفر دارند، آن استخوان هایی که بعد از سی سال وارد تابوت می شود و یا بنده ای که به دلیل صرف نظر کردن از ثروت های حرام لباس های فرسوده می پوشد، در روز محشر باطن آن ها در ظاهرشان نمودار می شود.