پارلمان اروپا نشست امروز خود را با موضوع برجام و نیز اغتشاشات اخیر در ایران آغاز کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل، پارلمان اروپا نشست امروز خود را برای بحث درباره تحولات ایران آغاز کرد. این نشست با سخنرانی «یوهانس هان» کمیسر توسعه اتحادیه اروپا آغاز شد.

وی در آغاز سخنرانی خود اعلام کرد که امروز ناآرامی های اخیر در ایران و آنچه وی نقض حقوق بشر توسط تهران خواند مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

یوهانس هان گفت: ابتدا به توافق هسته ای با ایران اشاره می کنم. در ۱۶ ژانویه سال ۲۰۱۶، آژانس بین المللی انرژی اتمی اجرای توافق هسته ای توسط ایران را تأئید و لذا تحریم ها علیه از سوی  توسط  آمریکا، اروپا و سازمان ملل لغو شدند. این نقطه عطفی در اعلام ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران بود. اتحایه اروپا موضع واحدی درباره برجام داشته و ۲۸ کشور عضو آن نیز در این خصوص توافق دارند. ما بر تداوم اجرای برجام تأکید داشته و از ۲ سال پیش تا کنون آژانس بین المللی انرژی اتمی در ۹ گزارش پایبندی ایران به برجام را به تأئید رساند.

وی افزود: جمعه گذشته دیدم که آمریکا بار دیگر تعلیق تحریم های ایران را تأئید کرد. چند روز پیش نیز فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشستی همراه با ظریف وزیر خارجه ایران و وزرای خارجه ۳ کشور عضو اتحادیه اروپا به بررسی این توافق پرداختند. همه طرف ها تأئید کردند که برجام توافقی مؤثر بوده، باید حفظ شود و برای امنیت اروپا، خاورمیانه و جهان نیز مفید است.

هان تاکید کرد: هفته گذشته نیز دیداری برای بررسی موضوعات مورد نگرانی ما در خصوص تنش ها در خاورمیانه، برنامه موشک های بالستیک ایران و نیز اعتراضات هفته های گذشته در ایران برگزار شد. باید همه این موضوعات را خارج از توافق هسته ای مورد بررسی قرار داد.

وی گفت: ما به حوادث اخیر در ایران توجه داشته و نماینده ما نیز در دوم ژانویه با صدور بیانیه ای پس از مشورت با همه ۲۸ کشور عضو به صراحت اعلام کرد که تلفات انسانی در ایران در این موضوع غیرقابل قبول بوده و آزادی بیان باید تضمین گردد.

ادامه دارد …