رئیس جمهور گفت: امروز دشمنان مسلمانان در صدد ایجاد توطئه‌ای بزرگ هستند که به واسطه آن از یک سو اختلاف و تفرقه را در جهان اسلام گسترش داده و از سویی دیگر گروه‌ های تروریستی مدعی اسلام را مورد استفاده ابزاری قرار دهند.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح جمعه در حاشیه سیزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در استانبول، در دیدار «ماکی سال» رئیس جمهور سنگال خاطرنشان کرد: توسعه مناسبات همه‌جانبه با کشورهای آفریقایی برای جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت است و در این راستا آماده گسترش روابط در بخش‌های مختلف اقتصادی، علمی، فرهنگی، پزشکی و بهداشتی با سنگال هستیم.

وی همچنین بر همکاری و رایزنی تهران – داکار در موضوعات بین‌المللی از جمله امنیت منطقه و شمال آفریقا تأکید کرد.

رئیس جمهور تقویت وحدت اسلامی را از وظایف مهم سازمان همکاری اسلامی در شرایط کنونی دانست و ادامه داد: امروز دشمنان مسلمانان در صدد ایجاد توطئه‌ای بزرگ هستند که به واسطه آن از یک سو اختلاف و تفرقه را در جهان اسلام گسترش داده و از سویی دیگر گروه‌های تروریستی مدعی اسلام را مورد استفاده ابزاری قرار دهند.

روحانی گسترش تروریسم و خشونت در دنیای اسلام را تأسف‌بار دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره در مسیر مبارزه با تروریسم به کشورهای درخواست‌کننده کمک کرده است و این در حالی است که باید برای شکست تروریست‌ها برخوردی جدی و همگانی داشته باشیم.

“ماکی سال” رئیس جمهور سنگال نیز در این دیدار ضمن ابراز علاقه‌مندی بر توسعه روابط مستحکم با جمهوری اسلامی ایران، خواستار حضور هیئت‌های اقتصادی کشورمان در سنگال، برای توسعه همکاری‌ها و مناسبات میان دو کشور شد.

رئیس جمهوری سنگال جمهوری اسلامی ایران را کشوری قدرتمند با تمدن و فرهنگی بزرگ دانست و با تقدیر از مواضع و سخنان رییس جمهوری در سیزدهمین اجلاس سازمان همکاری اسلامی گفت: گروه‌های تروریستی هیچ ارتباطی با اسلام ندارند و ما با افتخار آماده همکاری با ایران در زمینه مبارزه با تروریسم، افراطی‌گری و خشونت هستیم.