عربستان در یک سال گذشته، از ماجرای تجاوز به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده تا ماجرای منا و اعدام شیخ نمر و اکنون تصویب بیانیه ای علیه جمهوری اسلامی خصومت ذاتی خود را با جمهوری اسلامی به اثبات رسانده است.

به گزارش پرس شیعه؛ مواضع شفاف جمهوری اسلامی و سخنان حسن روحانی در اجلاس سازمان همکاری کشورهای اسلامی در استانبول، دوباره تکرار شد، اما از آنجایی که بیشتر حکم عرب در نشست جده ادعاهای واهی را علیه ایران مطرح کرده بودند، در غیاب ایران بندهای نانجیبانه در بیانیه سازمان همکاری های اسلامی وارد کرده و علیه ایران مطرح کردند. این نکته را سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه مطرح کرده و گفته است: این اجلاس در حقیقت سند اصلی که تولید می‌کند، یک بیانیه پایانی است که بیش از ۲۰۰ بند دارد به اضافه یک بیانیه خاص برای فلسطین. این بیانیه ۲۰۰ بندی این گونه نیست که در ظرف یکی دو روز اخیر تهیه شده باشد. حدود ۲ ماه پیش در جده که اجلاس کارشناسی برگزار شد، متن اولیه سند را آماده کردند که در آن اجلاس دولت عربستان به هیأت جمهوری اسلامی ایران ویزا نداد و ما موفق به شرکت در آنجا نشدیم.یک سری اسناد را آنجا در غیاب کارشناسی ما تهیه کردند و در جلسه کارشناسی استانبول آوردند. این بیانیه ۲۰۰ بندی البته عمدتا به مسائل عمومی جهان اسلام می‌پردازد. به تلاشی که دولت عربستان صورت داد چهار بند ضد ایرانی نیز در بیانیه وارد شده که این چهار بند در حقیقت در همان اجلاس جده تهیه شد و در غیاب ما وارد بیانیه شد.عراقچی تصریح کرده است که پارگراف دیگری را علیه حزب‌الله تنظیم شده است که به تصویب خواهد رسید. اگرچه سیاست های خصمانه رژیم سعودی نسبت به ایران، همواره وجود داشته است، اما اقدام اخیر از بی سابقه ترین تحرکات ضد ایرانی در میان کشورهای اسلامی است که به صورت بیانیه ای مصوب در سازمان همکاری های اسلامی علیه ایران است که اتهامات واهی را متوجه جمهوری اسلامی می کند.

مقامات ایرانی گفته اند که سازمان همکاری اسلامی از مواضعی که علیه ایران و حزب‌الله گرفته پشیمان می‌شود.

عربستان اما بیشتر بندهای ضد ایرانی را پیشتر در شورای همکاری خلیج فارس با سران عرب منطقه هماهنگ کرده است. آنجا که حتی اظهاراتی علیه سیستم دفاعی و امنیتی جمهوری اسلامی بیان شد. عربستان در یک سال گذشته، از ماجرای تجاوز به دونوجوان ایرانی در فرودگاه جده تا ماجرای منا و اعدام شیخ نمر و اکنون تصویب بیانیه ای علیه جمهوری اسلامی خصومت ذاتی خود را با جمهوری اسلامی به اثبات رسانده است.

اخیرا نیز ولیعهد سابق عربستان اذعان کرده است این کشور در راستای منافع خود اقدام به تجهیز و تسلیح تروریست‌ها و اشرار در سیستان و بلوچستان ایران کرده است.«مقرن بن عبدالعزیز» ولیعهد سابق عربستان اذعان کرد این کشور از بیم خطری که نسبت به ایران دارد اقدام به تسلیح تروریست‌ها در استان سیستان و بلوچستان کرده است. بر اساس گزارش روزنامه «الان» کویت، در خلال عیادت از شاهزاده عربستانی «عبدالرحمن بن عبدالعزیز آل سعود» در بیمارستان تخصصی «ملک فیصل» در ریاض، «ترکی بن ناصر بن عبد العزیز» دیگر شاهزاده عربستانی اعلام کرد «مقرن بن عبدالعزیز» از تجهیز و تسلیح گروه‌های مخالف در ایران ی توسط عربستان به علت منافع ریاض نگران است و اینطور تصریح کرده است که عربستان با هواپیماهای باربری نظامی از نوع « C-130» در پنج پرواز مخفیانه به فرودگاه «دالبندین» در ولایت بلوچستان پاکستان هم‌مرز با ایران ، حجم بسیار زیادی اسلحه برای گروه‌های معارض ایرانی فرستاده است. اهوازی‌ها (معارضان موجود دراهواز) نیز در عملیاتی مشابه از طریق کویت تجهیز نظامی شدند و مقرن از پیامدهای برعکس این اقدامات علیه عربستان نگران است.

اتفاقات سال ۹۴ نیز نشان داد، روابط ایران و آل سعود به شدت پیچیده تر از گذشته خواهد بود. سیاستهای خصمانه آل سعود علیه جریان مقاومت که در سال گذشته به اوج ظهور و بروز خود رسید، یکی از مسائل تنش زا میان ایران و آل سعود بود. البته در ابتدای سال و دقیقا در ایام نوروز حمله وحشیانه عربستان به یمن، مورد انتقاد جمهوری اسلامی قرار گرفتف اما ادامه این حملات که تاکنون نیز ادامه دارد، شرایط را متفاوت از قبل کرده بود. حکام جدید و جوان عربستان، که فاقد عقلانیت در اداره کشور بودند به شدت از سوی جمهوری اسلامی مورد انتقاد قرار گرفته و حملات این رژیم را محکوم کردند.

اگرچه دستگاه دیپلماسی صرفا با محکوم کردن وقایع یمن و نداشتن راهبردی فعال در دیپلماسی نتوانست کمک چندانی به مسئلهیمن داشته باشد، اما رهبر معظم انقلاب از همان آغاز با محکوم کردن تجاوز عربستان به خاک یمن به سعودی ها درباره عواقب این کار هشدار دادند.

در ادامه رفتار سعودی ها در قبال کمک های بشردوستانه جمهوری اسلامی به یمن نیز قابل تامل بود، تا جاییکه بارها با حمله و دست اندازی به هواپیماهای ایرانی و کشتی حامل مواد غذایی و دارویی تلاش کردند، اجازه ندهند تا کمکهای ایران به یمن برسد.

حملات سعودی ها به یمن هنوز ادامه دارد و رفتار ال سعود در قبال سیاستهای صلح جویانه ایران در منطقه نیز روند مناسبی به خود نگرفته است. تا جاییکه با فشار این رژیم، حزب الله لبنان به عنوان گروهی تروریستی معرفی شده است! و این در حالی است که هر روزه اخبار تازه ای از کمک های ال سعود به داعش منتشر می شود.

رسانه ای شدن موضوع تجاوز به دونوجوان ایرانی در فرودگاه جده، در همان روزهای آغازین سال، خشم عمومی نسبت به رژیم آل سعود را به شدت گسترش داد، تا جاییکه از علما و مراجع تا توده های مردم به این موضوع واکنش های جدی نشان دادند. حتی پس از انتقادات و اعتراضات گسترده به این موضوع از واکنش تند مراجع تقلید و نامه ها و بیانیه ها خطاب به سازمان حج و زیارت و وزارت خارجه و پس از تجمع مردم در مقابل سفارت عربستان و کنسولگری این کشور در مشهد و فراگیر شدن کمپین «احترام به پاسپورت ایرانی» بسیاری از مردم به صورت شخصی فیش حج خود را در مسیر عام المنفعه خرج کردند.

در این مسئله نیز انفعال دستگاه دیپلماسی قابل تامل بود. تا جاییکه تلاش معاون وزیر امور خارجه برای رفع اتهام از دولت سعودی در ماجرای تجاوز به دو نوجوان ایرانی با بیان برخی نقل قول‎ها از مقامات سعودی، مورد انتفاد نمایندگان مجلس نیز قرار گرفت. مردم اما طی ده روز متوالی با واکنش هایی جدی حشم خود را نشان داده و خواستار اخراج سفیر سعودی شدند.

در ادامه اما، خشم بی پایان مردم باعث شد تا سفره عمره از سوی دولت به طور رسمی متوقف شود.

فاجعه منا

اما یکی از تلخ ترین وقایع فی مایبن روابط ایران و عربستان، فاجعه قربانی شدن ۵۰۰حاجی ایرانی در منا بود. بی کفایتی و به روایت برخی رفتار عامدانه سعودی ها در کشتار حجاج ایرانی با واکنش های فراوانی در داخل همراه بود که از دستگاه دیپلماسی و حسن روحانی که آن روزها در سفر نیویورک بود، انتقاد می کردند.

حادثه منا که یکی از تلخ ترین وقایع سالیان اخیر برای مردم ایران بود، نشان داد دولت عملا در قبال بی حرمتی به پاسپورت ایرانی هیچ تلاشی نکرده است. پس از فاجعه غمبار منا و درحالی که بسیاری از ایرانیان سوگوار این واقعه بودند دولت نتوانست در صحنه دیپلماسی رفتار قابل قبولی از خود نشان دهد. در ادامه نیز موضع قاطع رهبر انقلاب بود که موجب شد، سعودی ها مجبور به عذرخواهی و بازگرداندن سریع قربانیان ایرانی این فاجعه به وطن شوند.

در حالی که افکار عمومی، مردم و خانواده های جان باختگان انتظار داشتند حسن روحانی در اولین ساعات شنیدن خبر فاجعه منا، از نیویورک به تهران بازگردد، وی این کار را نکرد و دید و بازدید هایش در نیویورک را تمام و کمال ادامه داد. دیپلماسی ضعیف دولت مدعی تعامل گرایی کار را به جایی رساند که محمدجواد ظریف در سازمان ملل پیش پای امیر کویت بلا حالتی منفعلانه بنشیند و از او بخواهد برای دیدار با وزیر خارجه سعودی که به ایران هتاکی های گسترده ای داشته است پادر میانی کند. دیپلماسی ضعیف وزارت خارجه دولت حسن روحانی با انتقاد شخصیتهای کشوری و لشکری و مراجع نیز همراه بود. تنها در یکی از واکنش ها به این دسپلماسی ضعیف، آیت الله هاشمی شاهرودی از دولت گله کرد و گفت: به نظر من اینجا بایستی گله درست و حسابی از دولت کرد. برخوردی که متاسفانه دولت ما دارد با این جریان می‌کند بسیار برخورد نامناسبی است. کشوری که ۵۰۰ نفر از افرادش اینجوری تلف شدند و با این جنایت از بین رفتند خیلی بیش از این نیاز دارد به برخورد با این قضیه. نبایستی رها شود این قضیه. نبایستی در حد این بحث‌های معمولی انجام گیرد. این یک جنایت است. یک دشمنی است یک تعدی و تجاوز است و غیر از آن هتاکی‌ها و بی‌اعتنایی‌ها است. معنا ندارد ۵۰۰ نفر از حجاج کشته شوند و از بین برود برخوردها در حد مسائل دیپلماسی معمولی باشد…. درد بزرگی است واقعا. باید تشخیص بدهیم تا کی می‌خواهیم در این مسائل سیاسی خودمان را گول بزنیم.

همه اینها در حالی بود که وزیر خارجه گستاخ سعودی مدام به ایرانیان توهین می کرد. در همان ایام عادل الجبیر در واشنگتن در سخنانی در نشست خبری با جان کری ضمن ادعای مداخله ایران در تحولات منطقه گفته بود: ایران نقش منفی در این کشور داشته و از نظر مالی، تسلیحاتی و ایدئولوژیک از حوثی‌ها حمایت کرده است. ایران برای ارسال تسلیحات به یمن تلاش کرد، اما ما توانستیم مانع فرود هواپیمای ایرانی در یمن شویم. ایران همچنین کشتی‌های حامل سلاح را برای حوثی‌ها ارسال کرده بود. ما بشدت نگران اقدامات ایران در منطقه هستیم. ما در کمپ دیوید با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس درباره اقدامات ایران در نقض قطعنامه‌های شورای امنیت و تدابیری که باید در این باره اتخاذ شود، گفت‌وگو خواهیم کرد.

حادثه غمبار منا اتفاق افتاد و تا امروز نیز خبری از پیگیری حقوقی و شکایت رسمی دولت ایران در ماجرای کشتار حاجیان ایرانی اطلاع رسانی نشده است.

اعدام روحانی برجسته شیعی آیت الله نمر باقر النمر، یکی از دیگر از رخدادهای تلخی بود که با واکنش و خشم مردم در داخل همراه شد. خشمی که در همه این یکسال به هیچ وجه از سوی دولت نمایندگی نشده بود. این خشم باعث تسخیر غیرقانونی سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این رژیم در آل سعود شد. در این میان بازهم ضعف دستگاه دیپلماسی بود که نتوانسته بود انتظار مردم را برآورده کند تا جاییکه این اتفاق افتاد. خشم فروخورده مردم که پس از تعرض به ۲ نوجوان ایرانی در فرودگاه جده و قربانی ‌شدن ۵۰۰ حاجی ایرانی در فاجعه منا تا توهین‌ وزیر خارجه گستاخ این کشور پاسخ مناسبی از دولت نگرفته بود، طبیعی به نظر می رسید که فارغ از واکنش‌های غیرقانونی و هزینه‌زای عده‌ای [مانند ورود به سفارت سعودی] ، نفرت از آل سعود را بیشتر از گذشته کند