زنجان-امام جمعه قیدار گفت: نیروهای مسلح ایران امروز قدرتمندترین و جوانمردترین نیروی نظامی منطقه و دنیا بوده وتحت فرماندهی انسانی مؤمن و عالم، مدیر و مدبر و شجاع هدایت و رهبری می‌شوند.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت­ الاسلام علی طاهری در خطبه های نماز جمعه شهر قیدار با اشاره به نام‌گذاری سال جاری به نام سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل افزود: امام خامنه‌ای در سخنرانی نوروزی در حرم رضوی یکی از راهکارهای ده‌گانه «اقدام و عمل» در «اقتصاد مقاومتی» را محدود کردن واردات تضعیف­ کننده تولید داخلی بیان کردند و فرمودند: «ما بالاخره تجارت خارجی داریم؛ باید وارد کنیم لیکن توجه کنیم که این خریدهای ما قدرت داخلی و تولید داخلی را تضعیف نکند».

وی ادامه داد: بخشی از واردات، کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای و فنآوری‌های جدید برای تکمیل حلقه‌های تولیدی و افزایش صادرات است؛ از این قبیل واردات چاره‌ای نیست. البته بتدریج باید برای جایگزینی این واردات با توجه به استعدادهای داخلی و اقتصاد دانش‌بنیان تدبیری اندیشید.

حجت الاسلام طاهری با بیان اینکه آن بخش از واردات که مثل کالاهای تجملی و مصرفی، امکان تولید آنها در داخل وجود دارد مذموم است و اشتغال و تولید را در داخل از بین می‌برد و میلیونها کارگر ایرانی را بیکار می‌کند. افزود: وارداتی که حامی تولید باشد و ارزش افزوده‌ای در داخل ایجاد کند و منجر به ایجاد شغل برای کارگران داخلی شود، منعی ندارد.

امام جمعه قیدار افزود: در سال ۹۴ معادل ۴۱ میلیارد و۴۹۹ میلیون دلار کالا وارد کشور شده و ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار هم کالای قاچاق وارد کشور می‌شود یعنی میلیون‌ها فرصت شغلی از دست را از دست دادیم ، توان تولید داخلی را میلیاردها دلار کاهش داده‌ایم تا کارخانه‌های دیگر کشورها میلیاردها دلار بیشتر تولید کنند و کارگران آنها بیکار نباشند و به‌جایش کارخانه‌های داخلی تعطیل شوند و نرخ بیکاری در ایران اضافه شود. بنا بر محاسبات کارشناسان اقتصادی در مقابل هر یک میلیارد دلار قاچاق، حدود ۱۰۰ هزار نفر بیکار می‌شوند.

حجت الاسلام طاهری با بیان اینکه بیکاری یکی از نتایج اصلی قاچاق کالا و واردات بی ­رویه است بیکاری، شاهراه اصلی آسیب‌های اجتماعی است که زندگی فردی و اجتماعی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، ادامه داد: بنا بر آمارهای بدست‌آمده از محاسبات کارشناسان اقتصادی به ازای هر یک میلیارد دلار قاچاق، حدود ۱۰۰ هزار نفر بیکار می‌شوند.

وی ادامه داد: بیکاری به معنی افزایش آمار طلاق، افزایش تعداد زنان بیوه، افزایش بچه‌های طلاق افزایش اعتیاد، افزایش دزدی، فساد اقتصادی، تنش‌های خانوادگی است.

حجت الاسلام طاهری تأکید کرد: باید آن بخش از این واردات را که مشابه داخلی دارد، حتماً جلوگیری کرد مثل واردات میوه، که گاهی از آن به قاچاق میوه تعبیر می‌کنند در حالی که به هیچ وجه درست نیست این تعبیر چون میوه محصولی نیست که بتوان به‌صورت دزدکی وارد کشور کرد، مگر می‌شود میوه از شیلی، فرانسه یا مصر به‌صورت کوله‌بری وارد کشور شود قطعاً میوه با کانتینر به کشور وارد می‌شود باید جلوی اینها گرفته شود.

امام جمعه قیدار با بیان اینکه قاچاق یک پدیده مذموم است و خیانت به دولت، مردم و آیندگان و خیانت به مجموعه تولیدی کشور و در حقیقت فروختن مملکت به بیگانه است. افزود: چون از نظر قانون کشور ممنوع است از نظر شرعی هم حرام است پس باید به شدت جلوی قاچاق گرفته شود که مضمون فرمایشات مقام معظم رهبری این است که «نگویید نمی‌شود، باید قاچاق را از مرز، قبل از مرز و تا مغازه دنبال کنیم».

حجت الاسلام طاهری افزود: نیروهای مسلح ما با داشتن اعتقاد قوی، اراده فولادین و آموزش‌های به‌روز، و رسیدن به خودکفایی و پیشرفت‌های چشمگیر در جنگ الکترونیک و سامانه پدافند الکترونیکی، و دستیابی به تجهیزات پیشرفته نظامی، تولید مهمات هوشمند، امروزه قدرتمندترین و جوانمردترین نیروی نظامی منطقه و دنیا هستند که تحت فرماندهی انسانی مؤمن و عالم، مدیر و مدبر و شجاع هدایت و رهبری می‌شود.

وی ادامه داد: ۲۹ فروردین سالروز تولد ارتش جمهوری اسلامی ایران است که یک روز بزرگ در تاریخ ملت ایران است، در این روز ارتش ایران حیات دوباره یافت. حیات دوباره ارتش با عشق به خدا و تبعیت از امام (ره) و دلبستگی به ملت مؤمن و انقلابی ایران شروع شد.

امام جمعه قیدار با بیان اینکه ارتش جمهوری اسلامی ایران دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است از جمله ایمان به خدا، عشق خدمت به ملت، و دلدادگی به خط ولایت و امامت و اطاعت از ولایت فقیه افزود: سپاه با فرمان حضرت امام با وظیفه حفاظت از دستاوردهای انقلاب اسلامی تشکیل شد پاسداران این نهاد مقدس تمامی توان خود را برای حفاظت و حراست از دستاوردهای انقلاب اسلامی تا سر حد جان به کار گرفتند و تابلوهای زیبایی از ایثار و فداکاری خلق کردند و مدال افتخار از امام عزیز گرفتند: که فرمود اگر سپاه نبود کشور هم نبود.

وی ادامه داد: زیربنا و خمیر مایه سپاه تکلیف­گرایی، تسلیم محض و اطاعت تعبدگونه از ولی فقیه است، تاج افتخار سپاهیان ما سربازی ولایت است و همین امر باعث شده سپاه در عبور از گردنه­ های سخت تاریخ انقلاب موفق باشد.

حجت الاسلام طاهری افزود: سپاه به شعار ما می‌توانیم عمل کرده و ثابت کرد که واقعا ما می‌توانیم سپاه با ساخت انواع موشک‌های میان برد، دوربرد و نقطه زن و بالستیک در عرصه دفاعی و اجرای ابر پروژه‌های پارس جنوبی در سخت‌ترین شرایط تحریم در عرصه نفت، گاز و پتروشیمی توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) و اجرای پروژه‌های بزرگ، ملی و راهبردی در عرصه عمران و صنعت ثابت کرده که ما می‌توانیم.

وی در ادامه به ایام ماه رجب اشاره کرد و گفت: رجب ماهی است که در آن بندگان مؤمن خود را برای شرکت در در مهمانی بزرگ الهی آماده می‌کنند. ماه زدودن غبار تیرگی از روح و جان است.

امام جمعه قیدار افزود: اما اعتکاف یک عبادت نیست بلکه معجونی از بهترین عبادت‌ها است. فرصتی است برای پالایش درون و پاک نمودن زنگارهای دل و در حقیقت ورود به عرصه جهاد اکبر و مبارزه با نفس است.