یزدـ امام جمعه یزد با تاکید بر تلاش برای تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: تحقق اقتصاد مقاومتی ایران را در برابر زیاده‌ خواهی‌ های آمریکا مصون می‌کند.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت‌ الله محمد رضا ناصری در خطبه‌های این هفته نمازجمعه یزد با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی ابعاد مختلفی از جمله بعد سیاسی دارد، اظهار داشت: تحقق اقتصاد مقاومتی از لحاظ اینکه کشور را بی‌نیاز به بیگانگان می‌کند و استقلال بیش از پیش ایران به ویژه در حوزه اقتصادی را تضمین می‌کند، بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: این بی‌نیازی آنجا اهمیت پیدا می‌کند که ایران به عنوان یک کشور مسلمان با مذهب شیعه نباید به دنبال رابطه با آمریکایی باشد که ایران را به دلیل مخالفت با همجنس بازی، سختگیری در برابر فساد و فحشا و بی‌بند و باری یا اعدام قاچاقچیانی که برای سود مالی هزاران خانواده را از هم پاشیده و هزاران جوان را معتاد می کنند، ناقض حقوق بشر می‌داند.

ناصری تصریح کرد: آمریکا در شرایطی ایران را به به دلایل یاد شده ناقض حقوق بشر می‌خواند که خود در برابر گردن زدن شیخ زکزاکی به دلیل اینکه حق و حقوق اسلامی خود را خواسته بودند، سکوت کردند و تا مدت‌ها راجع به کشته شدن وی هیچ صحبتی به میان نیاوردند.

کشور اسلامی نباید بر اساس سیاست‌های دلاری قدم بردارد

وی همچنین با برشمردن جنایات آمریکا یا سکوت این کشور در برابر جنایاتی که علیه مسلمانان صورت می‌گرفت، افزود: کشور اسلامی ما نباید بر نباید بر اساس سیاست‌های دلار و سودطلبی عده ای خاص حرکت کند بلکه باید بر اساس سیاست اقتصاد مقاومتی قدم بردارد.

امام جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود در مورد برجام وعده‌هایی که آمریکا داد اما به آن عمل نکرد، بیان داشت: آنها تنها به بانک‌های دنیا گفتند که با ایران دست به عصا حرکت کند و در واقع هیچ تحریمی هنوز لغو نشده است.

آمریکا قرار نیست به نفع جامعه اسلامی قدم بردارد

وی تصریح کرد: البته ما در مورد برجام هسته ای حرفی نداریم اما در مجموع آمریکا قرار نیست اقدامی انجام دهد که به نفع جامعه اسلامی تمام شود.

امام جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه چهارچوب نظام اسلامی و مکتب شیعه ولایت است، اظهار داشت: تخلف از دستور ولی‌ امر مسلمین و ولی‌فقیه، تخلف از دستور رسول خدا و تخلف از رسول خدا، تخلف از امر خداست.

وی بیان کرد: خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید که از اولی‌الامر اطاعت کنید و علاوه بر اطاعت از رسول خدا، اطاعت از اولی‌الامر نیز واجب است اما این اولی‌الامر هر کسی نمی‌تواند باشد و حاکم ظالم، نمی‌تواند اولی‌الامر باشد و بعد از پیامبر و اطاعت پیامبر خدا، اطاعت حاکمانی واجب است که امرش از خود نبوده و از جانب خدا باشد در حالی که برخی مذاهب در دین اسلام عقیده دارند که هر کس بر شما حکومت کرد، باید از او اطاعت کنید.

خطیب جمعه یزد تاکید کرد: وقتی اولی‌الامر، جابر و جائر و ظالم باشد یا بر این عقیده باشد که چون حاکم است باید از او اطاعت شود، اطاعت‌کنندگان از امر خدا خارج شده‌اند زیرا خداوند متعال، اولی‌الامر را دارای ویژگی‌هایی معرفی کرده که باید آن را دارا باشد.

فرهنگ شیعه حذر از حاکمان ظالم و جائر است

وی تصریح کرد: در مقابل این عقیده که می‌گوید که هرکه بر شما حکومت کرد باید از آن اطاعت کنید، در فرهنگ و مذهب شیعه آموزش داده شده که از حاکمان ظالم و از جور طاغوت باید حذر کرد بنابراین اولی‌الامر پس از پیامبر (ص) کسانی هستند عالم، عادل و معصوم از گناه باشند و ما آنها را به عنوان حاکم اسلامی اطاعت می‌کنیم.

ناصری یادآور شد: در فرهنگ و مذهب ما، تخلف از اجرای امر چنین حاکمانی حرام است و برای همین است که شیعه متحد است و راه درست و مستقیم را پیدا کرده است.

وی ادامه داد: در دوران غیبت امام معصوم و اولی‌الامر با ویژگی‌های یاد شده نیز رهبری جامعه نباید رها شود و احکام اسلام باید زمام و زعیم داشته باشد و در غیاب امام غایب، فردی مجتهد در دین دین، مدیر، مدبر و عالم در دین و مسائل دنیا، عادل و شجاع، امامت امت اسلامی را بر عهده دارد و این بهترین راه برای حفظ اسلام است.

امام جمعه یزد خاطرنشان کرد: اطاعت از ولی‌فقیه که در زمان غیبت جانشین امام زمان است، واجب است و باید در موارد مختلف از جمله دیانت، سیاست و … دنباله‌رو او باشیم و ولایت فقیه متعلق به حزب و جناحی خاص نیست و همه در هر زمان و مکانی باید از او اطاعت کنند و هر فرمان، تذکر و هشداری داد باید به آن عمل کنند.