ری- مسئول اداره سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در جشنواره جوان سرباز حضرت علی اکبر(ع) گفت: ۴۰ درصد سربازان کشور تحصیلکرده هستند.

به گزارش پرس شیعه، سردار موسی کمالی ظهر چهارشنبه در جشنواره جوان سرباز حضرت علی اکبر(ع) که در سپاه حضرت سیدالشهدا(ع) استان تهران برگزار شد، اظهار داشت: سربازان در بهترین دوران جوانی خود برای دفاع از عزت و استقلال کشور وارد نیروهای مسلح شده اند و به دفاع از حریم امنیت کشورمان می پردازند.

وی گفت: در کشورهای دنیا عموما برای برقراری امنیت دو روش وجود دارد یکی نظام مردمی است که به دو صورت داوطلب و نظام وظیفه در دنیا اجرا می شود و امروز بالغ بر ۷۵ کشور دنیا دارای نظام تامین نیروی انسانی به شکل وظیفه هستند.

۳میلیون جوان سرباز در جنگ تحمیلی حضور داشتند

مسئول اداره سرباز ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: روش دوم مدل حرفه ای است که در بعضی کشورهای دنیا به دلیل نداشتن حکومت های مردمی یا نداشتن استقلال یا نداشتن تهدید و یا به دلیل وضعیت های سیاسی و اقتصادی رو به تامین نظام حرفه ای آورده اند.

کمالی تصریح کرد: کشور ما جزء کشورهایی است که نظام تامین نیروی انسانی اش نظام مردمی است که در دو قالب بسیج و سرباز در کشور اجرا می شود.

وی با بیان اینکه در طول مدت انقلاب اسلامی و در جنگ تحمیلی این دو بازوان نیروهای مسلح و انقلاب اسلامی وظیفه خود را نسبت به اسلام و انقلاب به خوبی ادا کردند، گفت: اکثریت رزمندگان ما را سربازان تشکیل داده اند در جنگ تحمیلی ۳میلیون جوان در لباس سربازی به جبهه های مقدس حق علیه باطل شتافتند و از کیان مملکت خود و اسلام و انقلاب دفاع کردند.

مسئول اداره سرباز ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه  بالغ بر ۵۰هزار سرباز شهید داریم، اضافه کرد: ۱۵۰هزار نفر از جانبازان را سربازان تشکیل می دهند اما متاسفانه در آمارها و اطلاعات نقش سرباز در دفاع مقدس و جنگ تحمیلی کمرنگ جلوه داده می شود و کمتر به مسئله سرباز توجه می شود.

کمالی با بیان اینکه نقش سرباز در جمهوری اسلامی و برای دفاع از حریم امنیت کشور نقشی غیر قابل انکار است، اظهار داشت: با وضعیتی که در کشور ما حاکم است و تهدیداتی که داریم و با توجه به وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور، ما همچنان متکی به سرباز هستیم بایستی نظام تامین نیروهای مسلح را از طریق سربازی پیش ببریم و در مواقع ضروری مثل جنگ و بحران در خدمت بسیجیان باشیم که به صورت داوطلب وارد نیروهی مسلح می شوند.

۴۰ درصد سربازان تحصیلکرده هستند

وی با بیان اینکه سرباز و بسیج دو نیروی مردمی هستند که دو بازوان نظام و انقلاب و نیروهای مسلح هستند، گفت: حکومت ما مردمی است و ما ملت مستقل هستیم در جنگ تحمیلی در یک طرف دنیا پشت سر عراق بودند و در طرف دیگر ما به تنهایی روی پای خودمان ایستاده بودیم و امروز هم همین وضعیت را داریم.

مسئول اداره سرباز ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: از اول انقلاب هر زمان که در بحران ها مستاصل شده بودیم هروقت مردم به صحنه آمدند پیروز شدیم و سربازان نیز جزئی از مردم هستند.

کمالی گفت: شما سربازان وظیفه دارید آن چیزی که قانون برای شما معین کرده سعی کنید به نحو احسن انجام دهید شما در این دوران مدت سربازی به عنوان پاسدار و سرباز اسلام هستید که افتخاری برای شماست و از این دوران بهترین استفاده را ببرید.

وی ادامه داد: نیروهای مسلح نیز نسبت به شما تکالیفی دارند که در شش محور فرماندهی و مدیرت سرمایه انسانی سرباز، بکارگیری از توانایی سربازان، نگهداشت سرباز، آموزشهای فنی و حرفه ای، رفتار با سربازان عنوان می شود.

مسئول اداره سرباز ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه ۴۰درصد سربازان امروز تحصیلکرده هستند، گفت: جنگ امروز ما تن به تن نیست بلکه جنگ سایبر و الکترونیک است در جنگ نرم سربازان می توانند با ارائه طرح و ایده های خود به نیرو های مسلح نقش موثری در مقابله با این جنگ نرم داشته باشند که این موضوع باید در کلیه رده ها انجام شود.