قم – عضو شورای عالی فضای مجازی گفت: مسئولان باید نسبت به فضای مجازی نگاه و رویکرد جدی و واحد داشته باشند و با سرمایه‌گذاری در این زمینه، مشکلات را رفع کنند.

به گزارش پرس شیعه، حجت‌الاسلام حمید شهریاری شامگاه چهارشنبه در همایش فضای مجازی، فرصت‌ها و تهدیدها که در سالن همایش‌های مدرسه علمیه دارالشفا برگزار شد، با اشاره به پیشرفت‌های تکنولوژی و فراگیر شدن فضای مجازی در زندگی انسان‌ها، اظهار کرد: پیشرفت‌ علم و تکنولوژی سرعت بسیار زیای دارد به‌گونه‌ای که در سال‌های آینده ابزارها و لوازم منازل نیز با استفاده از فضای مجازی و فناوری‌های ابری قابل استفاده خواهد بود و انسان‌ها در نقاط دور نیز می‌توانند لوازم منازل خود را مدیریت کنند.

وی با بیان اینکه سرمایه‌های جهانی از حالت سخت به نرم در حال تغییر است، افزود: شرکت‌های بزرگ دنیا که در حوزه‌ فناوری اطلاعات فعالیت می‌کنند، جای شرکت‌های نفتی را گرفته‌اند و این مسئله نشان‌دهنده توسعه فضای مجازی در زندگی فردی و اجتماعی است.

عضو شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه شرکت‌های اپل، ماکروسافت و گوگل از بزرگ‌ترین و سرمایه‌دارترین شرکت‌ها در عرصه فناوری اطلاعات هستند، خاطرنشان کرد: برخی از کشورها همانند آمریکا و چین در حوزه تبلیغات، سخت‌افزار و شبکه‌های اجتماعی، سرمایه‌گذاری‌های کلانی را انجام داده‌اند و حتی به دنبال سرمایه‌گذاری در ایران نیز هستند.

وی ادامه داد: شرکت‌ها و مجموعه‌های مختلف می‌توانند با استفاده از بستر شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی به حجم قابل توجهی از اطلاعات دسترسی داشته باشند.

حجت‌الاسلام شهریاری تصریح کرد: در حال حاضر در حوزه سلامت برخی از پزشکان از راه دور و با استفاده از ابزارهای نوین، به درمان بیماران می‌پردازند و حتی این ابزارها می‌توانند خطرات احتمالی را نیز به پزشک اطلاع دهد.

شرکت‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات به دنبال تسلط بر افکار مردم هستند

وی با بیان اینکه شرکت‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات درصدد تسلط بر افکار، گفتار و فرهنگ هستند، عنوان کرد: در حال حاضر نرم‌افزارهای منتقل کننده صوت، متن و تصویر جایگزین رسانه‌های قدیمی شده‌اند و این شرکت‌ها علاوه بر مردم، دولت‌ها را نیز هدف قرار داده‌اند.

مسئول مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور گفت: پشرفت و توسعه فضای مجازی در زندگی مردم، برخی از جوامع سالم را نگران کرده است چرا که ارتش‌ها سخت‌ به حوزه ارتش و تجهیزات نرم تبدیل شده است و افراد در این شرایط با نرم‌افزارها مدیریت و کنترل می‌شوند.

فضای مجازی در تضعیف و تقویت حکومت‌ها نیز تأثیر دارد

وی با اشاره به اثرات زیاد فضای مجازی بر افکار مردم، جهت‌دهی به رسانه‌های و فتنه‌های دشمنان اظهار کرد: فضای مجازی، فضا و عرصه‌ای بسیار پیچیده‌ است و برای موفقیت در این عرصه نیازمند سرمایه‌گذاری کلان هستیم چرا که فضای مجازی می‌تواند در تضعیف و تقویت حکومت‌ها نیز نقش داشته باشد.

حجت‌الاسلام شهریاری با اشاره به اینکه کشورهای استکباری به دنبال سرمایه‌گذاری در حوزه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی هستند، بیان کرد: باید توجه داشته باشیم که پیچیدگی فضای مجازی و سخت‌افزارها به معنای ناتوانی در این عرصه نیست و ما می‌توانیم با سرمایه‌گذاری در این زمینه‌ها نیازهای ملی را برطرف کنیم.

وی با بیان اینکه فضای مجازی به بستری برای دروغ‌سازی تبدیل شده است، گفت: دشمنان در فضای مجازی، صحنه را به گونه‌ای مدیریت می‌کنند تا به اهداف خود دست پیدا کنند و همه مسئولان باید تلاش کنند تا در حوزه فضای مجازی برترین خدمات را به مردم ارائه دهیم تا آن‌ها از بسترهای خارجی دور شوند و جذب بسترهای داخلی شوند.

دشمن در فضای مجازی فرهنگ و دیانت مردم را هدف گرفته است

عضو شورای عالی فضای مجازی با تاکید بر اینکه دشمن در فضای مجازی فرهنگ و دیانت مردم را هدف گرفته است، خاطرنشان کرد: متاسفانه رویکرد مسئولان نسبت به فضای مجازی دوگانه است و متاسفانه تاکنون در این عرصه سرمایه‌گذاری لازم انجام نشده است.

وی ادامه داد: مسئولان باید نسبت به فضای مجازی نگاه و رویکرد جدی و واحد داشته باشند و با سرمایه‌گذاری در این زمینه، مشکلات را رفع کنند.

حجت الاسلام شهریاری افزود: همه مردم و مسئولان به این مسئله اذعان دارند که بستر فضای مجازی برای دشمن است و دشمن از این فضای برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کند و به همین دلیل نیز در فتنه‌ اخیر، همه مسئولان اصولگرا و اصلاح‌طلب موافق فلیتر پیام‌رسان تلگرام بودند.

وی با بیان اینکه اشراف اطلاعاتی، ترویج سبک زندگی غربی و بیگانه پرستی از آسیب‌های فضای مجازی است، گفت: دشمن در حال حاضر در فضای مجازی بسیار فعال عمل می‌کند و با تولید محتوای نامناسب به اصلی‌ترین محورهای اعتقادی شیعه و اسلام توهین می‌کند و به همین دلیل نیز باید به سمت استفاده از ابزارهای بومی و مدیریت این فضاها حرکت کنیم.

مسئول مرکز تحقیقات کامپیوتری نور در پایان گفت: ترویج منکر در فضای مجازی موجب بروز مشکلات بسیار زیاد فردی و خانوادگی می‌شود، همچنین توهین به برخی از چهره‌های معروف و مشهور جهان در فضای مجای نیز یکی دیگر از مشکلات این فضا است که موجب تخریب جایگاه جمهوری اسلامی ایران نزد جهانیان می‌شود.