روسیه با انتقاد از تلاشهای آمریکا برای افزایش فشارهای بین المللی بر کره شمالی، اعلام کرد که اینگونه اقدامات علاوه بر تشدید بحران در شبه جزیره کره، از اقتدار و اعتبار سازمان ملل متحد می کاهد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، روسیه روز چهارشنبه با انتقاد از تلاش مقامات آمریکا برای تشدید فشارهای بین المللی بر دولت کره شمالی، تأکید کرد که اینگونه اقدامات علاوه بر وخیم تر کردن بحران در شبه جزیره کره، از اقتدار و اعتبار سازمان ملل متحد می کاهد.

لازم به ذکر است که روز گذشته (سه شنبه) مقامات بلندپایه بیست کشور جهان به دعوت دولتهای آمریکا و کانادا در شهر ونکوور گرد هم آمدند و در مورد طرح تحریمهای سنگین تر برای تحت فشار گذاردن دولت کره شمالی جهت انصراف از برنامه توسعه تسلیحات هسته ای خود به توافق رسیدند.

این درحالی است که به رغم تشدید تحریمهای شورای امنیت علیه پیونگ یانگ و رویارویی با خطر فزاینده آغاز یک جنگ جدید در شبه جزیره کره، «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی تاکنون از توقف برنامه توسعه موشکهایی با قابلیت حمل کلاهک هسته ای و هدف قرار دادن خاک آمریکا، امتناع کرده است.

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که برگزاری نشستهایی همچون نشست ونکوور آنهم بدون دعوت از دیپلماتهای بلندپایه روسیه و چین و تنها با حضور کشورهای حامی کره جنوبی در زمان جنگ دو کره (۵۳-۱۹۵۰) به اقتدار و اعتبار سازمان ملل لطمه می زند.

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد: «این وضعیت که ۱۷ کشور جهان برای خود نقشِ کمک رسان به شورای امنیت سازمان ملل و مفسر قطعنامه های آن قائل شوند، در حالیکه عملاً اقتدار و اعتبار [سازمان ملل] را به زیر سؤال می برند، کاملاً غیرقابل قبول است».

در بخشی دیگر از این بیانیه آمده است: «رویدادهایی این چنینی که بطور شتابزده و به زیان ساختارهای کنونی چندجانبه برگزار می شوند، نه تنها به عادی سازی وضعیت در شبه جزیره کره مدد نمی رسانند؛ بلکه درست برعکس بر وخامت اوضاع می افزایند».

گفتنی است که یک مقام بلندپایه دولت آمریکا در واشنگتن در واکنش به این بیانیه ادعا کرد که نشست ونکوور از ماهها پیش برنامه ریزی شده بود و تصمیم و اقدامی شتابزده نبوده است!