رئیس دفتر جنبش حماس در ایران معتقد است که تصمیم آمریکا در کاهش کمک به سازمان ویژه آوارگان فلسطینی با هدف بستن پرونده «حق بازگشت» آوارگان به سرزمین‌شان صورت گرفت.

به گزارش پرس شیعه به نقل از مهر، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: کمیته مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین اخیرا اعلام کرده است که قصد دارد طرح به رسمیت شناخته شدن رژیم صهیونیستی به عنوان دولت یهودی را به حالت تعلیق درآورد. این کمیته اخیرا با تشکیل جلسه ای کلیات این طرح را به تصویب رسانده است. با این حال به نظر می رسد که این تصمیم به زودی اجرا نشود. واصل ابویوسف عضو کمیته مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین اعلام کرد که اجرای تعلیق به رسمیت شناختن اسرائیل به تصمیم گیری های بیشتری نیاز دارد.

وی گفت: برخی از مصوبات کمیته مرکزی سازمان آزادیبخش به صورت فوری و برخی به صورت تدریجی و پس از اتخاذ تصمیمات بیشتر اجرا می شوند. این مقام فلسطینی افزود: تعلیق به رسمیت شناختن اسرائیل به عنوان دولت یهودی از جمله مواردی است که به صورت تدریجی و با بررسی های بیشتر انجام می شود.

از سوی دیگر، در پی بالا گرفتن تنش میان کاخ‌سفید و تشکیلات فسطینی بر سر یهودی‌سازی قدس از سوی «دونالد ترامپ»، آمریکا بیش از نیمی از کمک ۱۲۵ میلیون دلاری خود به آژانس ویژه سازمان ملل متحد برای کمک به آوارگان فلسطینی( اونروا) را متوقف کرد.

«هیدر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز گذشته در یک کنفرانس خبری گفته است برای اینکه نهادهای اساسی مانند مدارس و بیمارستان‌ها با کمبود بودجه مواجه نشوند، ۶۰ میلیون دلار کمک مالی پرداخت‌ می‌شود.

در همین ارتباط، گفتگویی با «خالد القدومی» نماینده جنبش مقاومت اسلامی حماس در ایران انجام شده است که مشروح آن از نظر می گذرد؛

*اخیرا کمیته مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین اعلام کرده است که قصد دارد طرح به رسمیت شناختن اسرائیل به عنوان دولت یهودی را تعلیق کند. دیدگاه شما در این خصوص چیست؟

تصمیمات کمیته مرکزی آنقدر قاطعانه نیست که وسیله آن حقوق پایمال شده فلسطینیان استیفا شوددر این خصوص باید به دو بخش مختلف اشاره کردم. بخش اول این است که شایسته بود اعضای شورای مرکزی سازمان آزادیبخش که در شهر رام الله گردهم آمدند، تصمیمات خاص و ویژه ای را جهت تقویت وحدت در اراضی اشغالی فلسطینی اتخاذ می کردند.

این انتظار وجود داشت که تصمیمات اتخاذ شده از سوی کمیته مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین قاطعانه تر بوده و متناسب با خواسته های تمامی اقشار فلسطینی باشد. نکته دوم این است که تصمیمات کمیته مرکزی آنقدر قاطعانه نیست که وسیله آن حقوق پایمال شده فلسطینیان استیفا شود.

باتوجه به سیلی که آمریکایی ها با صدور فرمان انتقال سفارت واشنگتن به بیت المقدس به تشکیلات خودگردان فلسطین زدند و گام های بعدی که صهیونیستها برداشتند، انتظار می رفت که تصمیمات اتخاذ شده توسط کمیته مرکزی حداقل با حجم این اقدامات خصمانه برابری داشته باشد.

لذا باید گفت که مسئله گفتگوهای بیشتر در خصوص تعلیق به رسمیت شناختن اسرائیل به عنوان دولت یهودی و مذاکرات سازش، بدان معناست که تشکیلات خودگردان همچنان به توافق با رژیم صهیونیستی امیدوار است. شایسته بود که به رسمیت شناخته شدن رژیم صهیونیستی به عنوان دولت یهودی قاطعانه به حالت تعلیق در آید و تمامی همکاری های امنیتی با این رژیم متوقف شود.

 *محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین هم اخیرا سخنانی را در خصوص مقابله با اقدامات آمریکایی ـ صهیونیستی علیه مسئله فلسطین مطرح کرده است. آیا این سخنان با حجم تهدیداتی که متوجه فلسطنی است، برابری می کند؟

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در این زمینه سخنانی را بیان کرده است که باید گفت این سخنان، «تمسخرآمیز» است. این سخنان در حد و اندازه خطرات و تهدیداتی که مسئله فلسطین با سخنان اخیر محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تمسخرآمیز استآن مواجه است، نبود و نشان از عدم قاطعیت تشکیلات خودگردان در مقابله با تهدیدات دارد.

*بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرده است که در آینده نزدیک ترامپ تصمیم خود در خصوص انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی را عملی می کند. این اقدام چه پیامدهایی می تواند داشته باشد؟

موضع دشمن صهیونیستی در خصوص این موارد، مسئله جدیدی نیست. صهیونیستها به فکر افزایش اشغالگری و شهرک سازی ها در اراضی اشغالی هستند تا بافت جمعیتی فلسطین را تغییر دهند. مصادره اراضی فلسطینیان درست در همین چارچوب صورت می گیرد.

در خصوص تصمیم آمریکا علیه قدس هم باید گفت که این تصمیم برخلاف تمامی موازین دیپلماتیک و قوانین بین المللی است. بدون شک پیامدهای انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس بسیار خطرناک خواهد بود، چراکه امروز ملت فلسطین آماده پاسخگویی به چنین تعرض آشکاری است.

تا به امروز نیز ملت فلسطین با تمامی ابزار و امکانات محدودی که در اختیار داشته است پاسخ تجاوزگری های صهیونیستها و حمایت های آمریکایی ها از آنها را داده استتا به امروز نیز ملت فلسطین با تمامی ابزار و امکانات محدودی که در اختیار داشته است پاسخ تجاوزگری های صهیونیستها و حمایت های آمریکایی ها از آنها را داده است. از این پس نیز همینگونه خواهد بود. ما به مسیر خود ادامه می دهیم. ما از سرزمین خود دست نخواهیم کشید تا وجب به وجب از خاک فلسطین آزاد شود. در فلسطین، تنها قدس، اشغالی نیست. حیفا و دیگر مناطق هم اشغال هستند؛ کرانه باختری هم تحت اشغال صهیونیستهاست. ما به دنبال آزادی تمامی مناطق اشغالی هستیم و نه فقط قدس.

* آمریکا بیش از نیمی از کمک ۱۲۵ میلیون دلاری خود به آژانس ویژه سازمان ملل متحد برای کمک به آوارگان فلسطینی( اونروا) را متوقف کرده است. ارزیابی شما از این مسئله چیست؟

این اولین باری نیست که ایالات متحده آمریکا تصمیمات اینچنینی را برای تحت فشار قرار دادن سازمان هایی نظیر آژانس ویژه سازمان ملل متحد برای کمک به آوارگان فلسطینی را اتخاذ می کند. آمریکایی ها با این اقدام به دنبال ارسال پیام های منفی به ملت فلسطین هستند. آنها به این کار عادت کرده اند.

این سیاست ایالات متحده موجب افزایش تنش در منطقه خواهد شد. هجمه گسترده آمریکایی ها علیه یکی از اساسی ترین مسائل فلسطین یعنی مسئله آوارگان، با هدف پایان دادن به پرونده آوارگان صورت می گیرد. آمریکایی ها نمی خواهند فرصت برای بازگشت آوارگان به سرزمین مادریشان فراهم شود.