اظهارات سران اروپا درخصوص خروج انگلیس از اروپا و اصرارها مبنی بر لغو برگزیت ازیک سو و تلاش انگلیس برای زیاد جلوه دادن هزینه های اقتصادی وسیاسی برگزیت،نمیتواند منبعث از یک روند طبیعی باشد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از مهر، گروه بین الملل– حنیف غفاری: طی روزهای اخیر، مقامات اروپایی بر سر مواضع خود مبنی بر سخت گیری در مذاکرات خروج لندن از اروپای واحد اصرار می ورزند.

از سوی دیگر، مقامات انگلیسی نیز صراحتا عنوان کرده اند که از روند مذاکرات برگزیت رضایت ندارند و عملا چشم انداز روشنی برای این مذاکرات متصور نیستند. با این حال کار به این جا ختم نمی شود! مقامات اروپایی صراحتا عنوان کرده اند که لندن می تواند تصمیم خود را در خصوص برگزیت تغییر دهد و در اتحادیه اروپا بماند.

تونی بلر، نخست وزیر پیشین انگلیس نیز خواستار تجدید نظر در خروج کشورش از اتحادیه اروپا شده و دیگر سیاستمداران انگلیسی را نیز نسبت به اتخاذ این تصمیم تشویق کرده است. اگرچه دولت ترزا می با برگزای رفراندوم دیگر در خصوص برگزیت مخالفت کرده است، اما بر همگان مسجل است که او نیز در زمان برگزاری همه پرسی سال ۲۰۱۶ میلادی، از طرفداران بقای انگلیس در اتحادیه اروپا بوده است.

مجموع رخدادها و داده های موجود نشان می دهد که پازل برگزیت دارد به گونه ای دیگر (بر خلاف تصورات اولیه) چیده می شود. بر این اساس، احتمال دارد لندن و اتحادیه اروپا بر سر بقای انگلیس در اروپای واحد توافق مخفیانه ای صورت داده باشند و حال، در پی عملی کردن این موضوع و مدیریت افکار عمومی در این مسیر باشند.

طی روزهای اخیر، مقامات اروپایی به صورتی غیرطبیعی، از آغوش باز خود برای بازگشت انگلیس به اتحادیه اروپا سخن می گویند. این در حالیست که قبلا مقامات اروپایی و انگلیسی تصمیم شهروندان این کشور در قبال برگزیت را غیر قابل تغییر می دانستند.

دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا در سخنانی در صحن پارلمان اروپایی در استراسبورگ گفت که «قلب‌های» اروپایی‌ها «همچنان به روی دوستان انگلیسی ما {برای ماندن در اتحادیه} باز است. تاسک در این خصوص می گوید: اگر دولت انگلیس به تصمیم خود برای خروج پایبند باشد، برگزیت در ماه مارس آتی با تمامی پیامدهای منفی آن به یک واقعیت تبدیل خواهد شد، مگر اینکه تغییری در قلب‌های دوستان انگلیسی ما رخ بدهد.

یان کلود یانکر، رئیس کمیسیون اروپا نیز سخنان تاسک را مورد تایید قرار داده است. بدون شک، استقبال مقامات اروپایی از بازگشت انگلیس به دامان اروپای واحد، نمی تواند یک سناریوی طبیعی و ناشی از شکست مذاکرات برگزیت باشد. در این خصوص قطعا میان مقامات انگلیسی و اروپایی توافقی حاصل شده است.

توافقی که بر اساس آن احتمال می رود نخست وزیر انگلیس با برگزاری همه پرسی دوباره بر سر برگزیت موافقت کند. نظرسنجی های صورت گرفته در انگلیس نشان می دهد که بر خلاف همه پرسی سال ۲۰۱۶ میلادی، این بار اکثر شهروندان انگلیسی با بقا در اتحادیه اروپا موافق هستند.

با این حال برگزاری همه پرسی دوباره برای انگلیس کم هزینه نخواهد بود! در این خصوص گروه های ملی گرا و  دیگر مخالفان بقای انگلیس در اتحادیه اروپا نسبت به برگزاری همه پرسی مجدد اعتراض کرده و آن را ناقض احترام دولت به همه پرسی گذشته می دانند.

با این حال باید در انتظار تحولات جدیدی در خصوص برگزیت و خروج انگلیس از اروپای واحد ماند. همان گونه که تاکید شد، اظهارات سران اروپایی در خصوص خروج انگلیس از اروپا و اصرار آنها مبنی بر لغو برگزیت از یک سو و تلاش مقامات انگلیسی برای زیاد جلوه دادن هزینه های اقتصادی و سیاسی برگزیت، نمی تواند منبعث از یک روند طبیعی باشد.