قم – یکی از مراجع تقلید شیعیان با اشاره به ویژگی‌های برجسته علامه محمدحسین کاشف الغطاء، گفت: این عالم ربانی عقل را قطب فرهنگی یک ملت می‌دانسته است.

به گزارش پرس شیعه، آیت‌الله العظمی عبدالله جوادی آملی در پیامی تصویری به همایش بررسی اندیشه‌های کلامی علامه محمدحسین کاشف الغطاء که قبل از ظهر پنج‌شنبه در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: علامه کاشف الغطاء همانند برخی از علمای بزرگ گذشته، قطب فرهنگی دین را عقل می‌دانست و بنا بر سفارش دین، هم به علوم عقلی و هم به علوم نقلی پرداخت.

وی افزود: مرحوم کلینی از پیامبر(ص) نقل کرده است که علم سه چیز است؛ اعتقادات، احکام شرعی و مسائل اخلاقی و مرحوم کاشف الغطاء در هر سه این علوم صاحب اثر و اندیشه بوده است؛ ایشان آثار فراوانی در این باب نوشته است و به تبیین اعتقاداتی مانند توحید و نبوت پرداخت و در زمینه فقهی نیز فقیه برجسته‌ای بود و خاندان کاشف الغطاء، قطب فرهنگی یک ملت را عقل می‌دانست.

استاد سطوح عالی حوزه در بخش دیگری از این پیام اضافه کرده است: مرحوم کلینی در آخرین خط از مقدمه کتاب خویش آورده است که عقل محور احتجاج و ثواب و عقاب و مانند آن است و مرحوم کاشف الغطاء نیز قسمت مهمی از مسائلی را که از او سؤال شده و یا به عنوان شبهات مطرح بوده است در مدار مسائل کلامی بوده است و وی با علوم عقلی به آن پاسخ داده است. از جمله از مرحوم کاشف الغطاء در مورد برتر بودن قرآن و اهل بیت(ع) نسبت به یکدیگر پرسش کردند و ایشان با بیان کلامی خود استدلال کرده است که هیچکدام افضل از دیگری نیست. هر چه در قرآن است ائمه می‌دانند و حاضر بودند برای حفظ آن جان خود را فدا کنند کما اینکه برخی از ائمه چنین کردند.

وی در ادامه بیان داشت: صاحب جواهر الکلام در مورد او گفته من فردی به حدت ذهن کاشف‌الغطاء ندیدم و این سخن وی در حالی است که صاحب جواهر خودش از افراد برجسته در سخن و در حدت ذهن است؛ کاشف الغطاء بحثی در مورد افضلیت قرآن و ائمه دارد و به این نتیجه رسیده که هیچکدام بر دیگری افضل نیست و هر چه در قرآن است ائمه آن را می‌دانند و عمل می‌کنند.

آیت الله جوادی آملی با بیان اینکه از ویژگی‌های علامه کاشف الغطاء این بوده که عرفان را با علوم عقلی و نقلی همراه کرده است، تأکید کرده است: ایشان در آثار خود دارد که وجود پیامبر و عترت، کعبه را تقدیس می‌کردند و حجر را می‌بوسیدند و برای حرم، حرمت ویژه قائل بودند ولی به معنای افضلیت حجر و حرم نیست؛ این‌ها موظفند به دستور خدا شعائر را گرامی بدارند ولی مسلماً قرآن از امام و امام از قرآن افضل نیست.

وی در بخش پایانی پیامش اضافه کرد: تفکر عرفانی این حکیم از دیگر وجوه شخصیت ایشان است؛ البته کلام شیعه با عرفان و شهود همراه بوده است ولی علامه کاشف الغطاء، جامع میان مشهود و منقول و معقول بوده است و مسائل عرفانی و وحدت وجود را به خوبی و بدون اینکه وارد دور و شبهه شود بیان کرده است.