سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: ترکیه را به عدم اقدام نظامی در «عفرین» دعوت می کنیم.

به گزارش پرس شیعه، «هیتر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در سخنانی با بیان اینکه نمی داند آیا ترکیه در عفرین عملیات نظامی انجام خواهد داد یا نه، گفت: ترکیه را به عدم اقدام در عفرین دعوت می کنیم. همه باید بر روی داعش تمرکز کنند.

وی همچنین درباره اظهارات مولود چاوش‌اوغلو وزیر خارجه ترکیه مبنی بر اینکه «علیرغم بیانیه‌های صادره از سوی آمریکا، ما قانع نشدیم» نیز اظهار داشت: این اظهارات را نخواندم ولی اگر وی چنین احساسی کرده است، متأسفم.

نائورت با اشاره به سخنان رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد که هدف این کشور در سوریه، آموزش نیروهای بومی در مناطق آزاد شده از سیطره داعش است!

لازم به ذکر است، ائتلاف موسوم به مبارزه با داعش به سرکردگی آمریکا یکشنبه ۲۴ دی ماه سال جاری اعلام کرد که همراه با گروه‌های معارض سوریه قصد دارد نیروی مرزی جدیدی متشکل از ۳۰ هزار نفر در سوریه تشکیل دهد؛ اقدامی که بر عصبانیت ترکیه درباره کمک های واشنگتن به کُردهای مورد حمایت آمریکا افزوده است.

یک مقام ارشد نظامی ترکیه در این باره اعلام کرده بود که دلیل احضار کاردار آمریکا در آنکارا به وزارت خارجه کشورش در هفته های گذشته نیز همین مورد بوده است.

نیروهای جدید تحت فرماندهی نیروهای دموکراتیک سوریه (از گروه های کُردی تحت حمایت آمریکا در سوریه) بوده و قرار است حمایت ها و کمک های واشنگتن را نیز دریافت کنند.