رئیس‌ مخلوع منطقه خودمختار کاتالونیا در اظهاراتی اعلام کرد: کاتالونیا را از بلژیک اداره می‌کنم.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری فرانسه، «کارلوس پیگدمون» رئیس‌ مخلوع منطقه خودمختار کاتالونیا امروز جمعه در اظهاراتی اعلام کرد که می‌تواند این ایالت را از بلژیک نیز اداره کند.

رئیس‌ مخلوع منطقه خودمختار کاتالونیا در مصاحبه ای در این باره اعلام کرد: فقط ۲ گزینه در این راستا وجود دارد. من در زندان نمی‌ توانم با مردم ارتباط داشته باشم، برای آن ها بنویسم و با آنها ملاقات کنم. تنها راه این است که اقدام کنونی را آزادانه و در امنیت ادامه دهم.

لازم به ذکر است، چهارشنبه ۲۷ دی ماه سال جاری اولین نشست پارلمان کاتالونیا پس از گذشته حدوداً سه ماه پس از انحلال آن تشکیل شد.

در این جلسه قانون‌گذاران کاتالونیا با ۶۵ رأی در برابر ۵۶ رأیِ مخالفانِ استقلال، «راجر تورنت» (Roger Torrent) را به عنوان رئیس پارلمان این ایالت انتخاب کردند.

این در حالیست که ۸ کُرسی خالی اولین نشست پارلمان کاتالونیا به استقلال طلبانی اختصاص داشت که یا در زندان به سر می بَرند و یا مانند «کارلوس پیگدمون» رئیس معزول منطقه کاتالونیا تصمیم گرفتند در کشور دیگری مانند بلژیک به سر ببرند.

قرار است پارلمان کاتالونیا تا اواخر ماه ژانویه میلادی رئیس این ایالت را نیز انتخاب کند.

این در حالیست که نخست وزیر اسپانیا در روزهای گذشته از عدم بازگشت وضعیت حقوقی کاتالونیا به منطقه خودمختار خبر داده بود.

«ماریانو راخوی» نخست وزیر اسپانیا با اعلام این خبر گفت که بنا بر اصل ۱۵۵ قانون اساسی اسپانیا در خصوص خودمختاری منطقه کاتالونیا، تا زمان تعیین رئیس قانونی موضوع خودمختاری کاتالونیا ملغی خواهد بود.

گفتنی است، پس از آنکه چند ماه پیش پارلمان کاتالونیا قطعنامه استقلال از مادرید را به تصویب رساند، مجلس سنای اسپانیا نیز با رأی به فعال‌سازی ماده ۱۵۵ قانون اساسی، خودمختاری این منطقه را سلب کرد؛ تحولاتی که تنش ها میان دولت مرکزی مادرید و کاتالونیا را وارد مرحله جدیدی کرد. پیگدمون نیز به همراه تنی چند از مقامات نزدیک به خود به بلژیک رفت تا با اتهامات متعدد دولت اسپانیا راهی زندان نشود.