طالب احمد بن شمسی سخنگوی سازمان دیده بان حقوق بشر از شورای امنیت سازمان ملل خواست که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان را به علت «نقض فاحش» قوانین جنگی در یمن مجازات کند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از السومریه نیوز، «طالب احمد بن شمسی» سخنگوی سازمان دیده بان حقوق بشرافزود: بن سلمان به عنوان وزیر دفاع عربستان و یکی از رهبران برجسته این کشور، مسئول تمام اقدامات ریاض در یمن است به همین علت از شورای امنیت خواستار اعمال مجازات هایی علیه وی هستیم، چرا که ائتلاف عربی قوانین جنگی را زیر پا گذاشته است.

وی ادامه داد: دیده بان حقوق بشر موارد زیادی در ارتباط با نقض قوانین جنگی به دست نیروهای تحت امر ائتلاف عربستان و همچنین نیروهای انصارالله یمن ثبت کرده است.

سخنگوی دیده بان حقوق بشر گفت که تاکنون ۸۰ حمله هوایی غیر قانونی از سوی عربستان سعودی ثبت شده است که بر اثر آن ۱۰۰۰ نفر کشته و ده‌ ها نفر دیگر در زندان‌ های زیر نظر امارات، متحد عربستان تحت شکنجه و آزار قرار گرفته‌ اند.

وی همچنین محاصره یمن به دست ائتلاف عربستان را اصلی ‌ترین دلیل بحران انسانی در یمن دانست.

عربستان سعودی از ابتدای سال ۹۴ با هدف سرکوب انقلاب مردمی یمن و به بهانه بازگرداندن منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن، علیه این کشور اعلام جنگ کرد.

حمله به زیر ساخت‌ ها و مناطق مسکونی و محاصره یمن از دریا، خشکی و آسمان منجر به وقوع قحطی و شیوع بیماری ‌های واگیری مانند وبا در صنعاء شده و هزاران نفر جان خود را از دست داده‌ اند.