یک مقام پانامایی عنوان داشت که تحقیقات در خصوص سانچی، نفتکش ایرانی که در دریای چین شرقی دچار حادثه شد، ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، «فرناندو سولارزانو» یک مقام دریایی پاناما، در اظهاراتی عنوان داشت که تحقیقات در خصوص سانچی، نفتکش ایرانی که در دریای چین شرقی دچار حادثه شد، ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد.

این مقام پانامایی گفت بررسی ها نشان می دهد که «سانچی» همه مدارک معتبر را داشته است.

نفتکش سانچی که حامل ۱۳۶ هزار تن میعانات گازی به مقصد کره جنوبی بود، ۱۶ دی‌ماه با کشتی فله‌بر سی‌اف کریستال برخورد کرد. این نفتکش ۲۴ دی‌ماه پس از چندین روز حریق و انفجارهای متعدد در دریای شرقی چین غرق شد. همه ۳۲ خدمه سانچی شامل ۳۰ ایرانی و ۲ تبعه بنگلادش در این حادثه کشته شدند. تنها جسد سه نفر از خدمه این کشتی پیدا شده است.

فرناندو سولارزانو به رویترز گفته است: هیچ نشانه ای در دست نیست که نشان دهد غرق شدن این نفتکش به دلیل نقض پروتکل های امنیتی بوده است. ولی با این حال تحقیقات دراین زمینه ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد.

این مقام پانامایی اضافه کرده است: نفتکش سانچی همه گواهی های فنی معتبر و تضمین های مالی لازم بر اساس قوانین بین المللی را در اختیار داشت.

فرناندو سولارزانو همچنین گفته است، یک تیم بین المللی متشکل از کارشناسان، پاناما، ایران، چین و هنگ کنگ جعبه سیاه سانچی را مورد بررسی قرار می دهند.

رویترز می نویسد: هر چند سانچی یک نفتکش ایرانی است اما در پاناما به ثبت رسیده است. بسیاری از کشورهای جهان کشتی های خود را در این کشور به ثبت می رسانند و هم اکنون بیش از هشت هزار کشتی در پاناما به ثبت رسیده است.

در همین زمینه، علیرضا ایروش، سرکنسول ایران در شانگهای در مورد نحوه بررسی جعبه سیاه نفتکش سانچی گفت: با دقت و حساسیت بالا به دنبال بررسی جعبه سیاه سانچی هستیم. مسائل حقوقی مربوط به باز کردن جعبه سیاه را با ظرافت کامل و به صورت حقوقی پیگیری کرده ایم و در حال رایزنی با مشاوران خود در این زمینه هستیم.

او با اشاره به اینکه هر کدام از طرف های این موضوع سه روز مهلت دارند دیدگاه های خود را در مورد نحوه بررسی جعبه سیاه ارائه کنند گفت: ما نیز با بررسی تمام مدارک و شواهد، دیدگاه های خودمان را ارائه کرده ایم.