پیش بینی رئیس بانک جهانی درباره هزینه های بازسازی سوریه، نزدیک به همان رقمی است که پیشتر بشار اسد رئیس جمهور سوریه اعلام کرده بود.

به گزارش پرس شیعه به نقل از روسیا الیوم، جیم یونگ کیم اعلام کرد، هزینه بازسازی مناطقی که در جنگ سوریه تخریب شده به ۱۸۰ میلیارد دلار می رسد.
یونگ کیم در کنفرانس مطبوعاتی قبل از نشست دوره ای بین صندوق بین المللی پول و بانک جهانی گفت بعد از پایان جنگ در سوریه تا زمانی که مدارس و بیمارستان ها و مراکز درمانی بازسازی نشوند بازگشت پناهندگان سوری به کشورشان بعید به نظر می رسد.
وی با توجه به کاهش بهای نفت خام در بازارهای جهانی دربارۀ این که چه کسی بازسازی سوریه را به عهده خواهد گرفت ابراز نگرانی کرد و گفت هیچ کدام از کمک ها به صورت بلاعوض نخواهد بود چون این نوع کمک ها مربوط به زمانی است که هر بشکه نفت ۱۰۰ دلار می ارزید.
بشار اسد رئیس جمهور سوریه ماه گذشته پیش بینی کرد که زیان اقتصادی کشورش -که بیش از ۵ سال صحنۀ جنگ و بحران است- به حدود ۲۰۰ میلیارد دلار رسیده و دمشق پیش بینی می کند کشورهای غربی و همچنین ایران، چین و روسیه با عقد قراردادهای سودآور در بازسازی سوریه شرکت کنند.
گفتنی است بر اساس آمار سازمان ملل متحد جنگ در سوریه از مارس ۲۰۱۱ باعث کشته شدن بیش از ۲۲۰ هزار و آوارگی میلیونها نفر شده است.