وزیر دفاع آمریکا گفت که قصد دارد امروز جمعه از ناو هواپیمابر این کشور که در دریای جنوبی چین در حال گشت زنی است، دیدن کند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا در حالی قصد دارد از ناو هواپیمابر آمریکایی در دریای جنوبی چین دیدن کند که تنش‌ها بین پکن و واشنگتن بر سر ادعاهای ارضی چین در منطقه و ساخت جزیره‌های مصنوعی در این دریا به شدت بالا گرفته است.

اقدام اشتون کارتر می تواند موجب خشم و ناراحتی چین شود. کارتر در سخنانی در مانور مشترک نظامی با فیلیپین تاکید کرد: از ناو هواپیمابر یو اس اس جان استنیس دیدم خواهم کرد.

کارتر در ماه نوامبر نیز از یک ناو دیگر آمریکایی در دریای جنوبی چین دیدن کرده بود. وزیر دفاع آمریکا گفت: با هر مانور نظامی مشترک جدید و هر توافقنامه دفاعی، ما به شبکه امنیتی منطقه چیز تازه ای اضافه می‌کنیم. این شبکه ای است که آمریکا برای ایجاد آن استوار و پابرجا ایستاده است.

چین بارها نسبت به اقدامات آمریکا در منطقه اعتراض کرده و بر این باور است که آمریکا به دنبال نظامی کردن دریای جنوبی چین است و این مساله امنیت منطقه را به خطر می اندازد.

آمریکا اخیرا گشت های مشترکی را نیز با ژاپن در دریای جنوبی چین انجام داده است. آمریکا اعلام کرده است که در مناقشات مربوط به دریای جنوبی چین، طرف هیچ کشوری را نمی گیرد ولی می خواهد آزادی دریانوردی در این منطقه را تضمین کند.

چین در سال ۲۰۱۳ میلادی نیز در دریای شرقی چین منطقه ممنوعه هوایی مشخص کرده و از کلیه هواپیماها خواسته است تا مشخصات کامل خود و مسیر پروازی را به چین اطلاع دهند.

روابط چین و آمریکا نیز به خاطر اقدامات پکن در ساخت جزایر مصنوعی در دریای جنوبی چین به شدت تیره و تار شده است. آمریکا بارها خواستار متوقف شدن اقدامات چین در این منطقه شده است. آمریکا همچنین با اقدامات تحریک آمیزی مثل نزدیک کردن کشتی های جنگی خود به جزایر مصنوعی چین در دریای جنوبی چین، عملا قصد تحریک پکن را داشته است.