سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به عملیات کنونی ارتش ترکیه در شهر عفرین واقع در شمال سوریه موسوم به «شاخه زیتون» خواستار خویشتنداری ترکیه شد.

به گزارش پرس شیعه، وزارت خارجه آمریکا امروز یکشنبه با صدور بیانیه ای به عملیات کنونی ارتش ترکیه در شهرک عفرین واقع در شمال سوریه علیه کُردهای مورد حمایت واشنگتن موسوم به «شاخه زیتون» واکنش نشان داد.

هیتر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این خصوص اعلام کرد: ضمن حمایت از نگرانی های مشروع ترکیه به عنوان یک عضو ناتو، واشنگتن خواستار خویشتنداری آنکارا در این خصوص است.

در ادامه بیانیه وی در این باره آمده است: آمریکا حمایت خود را از بررسی نگرانی های امنیتی مشروع ترکیه اعلام می کند؛ اما از این کشور می خواهد تا عملیات نظامی خود را چه از حیث زمان و چه از نظر وسعت محدود نگه دارد.

ستاد مشترک ارتش ترکیه عصر دیروز به دنبال اعلام آغاز عملیات زمینی در عفرین توسط رئیس جمهور این کشور در بیانیه ای اعلام کرد: عملیات عفرین تحت عنوان «شاخه زیتون» عصر امروز ساعت ۱۷.۰۰ به وقت محلی آغاز شده است.

در همین رابطه، جنگنده های نیروی هوائی ترکیه از دیروز به حمله هوائی به اهدافی در شهرک عفرین واقع در شمال سوریه مبادرت ورزیده اند.

به گزارش آناتولی، جنگنده های ارتش ترکیه با عبور از حریم هوائی شهرهای هاتای و ریحانلی وارد حریم هوائی سوریه شده و چند برج دیده بانی متعلق به کُردهای وای‌پی‌جی در این منطقه را هدف قرار داده اند.

این خبرگزاری همچنین اعلام کرد که ورود بخشی از یگان های موسوم به ارتش آزاد سوریه به مناطق تحت کنترل کُردهای وای‌پی‌جی در عفرین نیز آغاز شده است.

این در حالیست که دولت سوریه پیشتر درباره نقض حریم هوائی و تمامیت ارضی این کشور توسط ترکیه هشدار داده و این اقدام آنکارا را «تجاوز» نامیده بود.