در راستای تلاش اربیل و بغداد برای حل و فصل مسأله حقوق های معوقه کارکنان دولت در اقلیم کردستان؛ هیأتی از دیوان نظارت مالی عراق وارد اربیل شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از شفق نیوز، هیأتی از دیوان نظارت مالی عراق امروز دوشنبه وارد اربیل شد تا به صورت دقیق پرونده حقوق های معوقه کارکنان وزارت پرورش و بهداشت در اقلیم کردستان را مورد بررسی قرار دهد.

یک منبع آگاه به شفق نیوز گفته که این هیأت در بدو ورود به اربیل با مسئولان مربوطه در وزارت پرورش اقلیم کردستان دیدار کرده است و قرار است با مسئولان وزارت بهداشت نیز دیداری داشته باشند. هفته گذشته در پی نشست کمیته های فنی  بغداد و اربیل، پیشرفتی در خصوص پرداخت حقوق های معوقه کارکنان دو وزارت خانه پرورش و بهداشت اقلیم کردستان حاصل شده بود.

وزارت پرورش اقلیم کردستان دست کم ۱۷۰ هزار و وزارت بهداشت این اقلیم ۵۱ هزار کارمند دارند. با توجه به اینکه اقلیم کردستان عراق به صورت مستقل از دولت مرکزی، نفت این منطقه را به فروش می رساند، دولت عراق نیز اعلام کرده بود پرداخت حقوق کارکنان دولتی در این اقلیم باید از سود حاصل از فروش نفت انجام شود و اربیل مسئول پرداخت حقوق کارکنان دولت است.

پیشتر «ابوبکر هلدنی» عضو اتحاد اسلامی کردستان گفته بود که «نچیروان بارزانی» نخست وزیر اقلیم کردستان به بغداد گفته که اربیل قادر به تأمین بودجه لازم برای پرداخت حقوق های کارکنان دولتی در این اقلیم نیست.