یک رسانه غربی با اشاره به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، این عملیات را در اصل تقابل آمریکا و روسیه در خاک سوریه دانست.

به گزارش پرس شیعه، یورو نیوز در تحلیل خود می نویسد: به نظر می رسد نزدیکی «یگان های مدافع خلق» با آمریکا و طرح ائتلاف تحت رهبری واشنگتن برای ایجاد نیروی مرزی در سوریه، روسیه را به سوی تغییر سیاست خود در حفاظت از منطقه عفرین سوق داده و عملیات شاخه زیتون نیز در همین راستا آغاز شده است.

ترکیه هدف عملیات خود در شمال سوریه را ایجاد منطقه امنی به عمق ۳۰ کیلومتر در خاک سوریه از مرز دو کشور اعلام کرده است. از یک سو ارتش ترکیه می گوید تاکنون ۱۵۳ موضع را در خاک سوریه مورد هدف قرار داده و  در مقابل نیروهای کرد «یگان های مدافع خلق» از دفع حملات ارتش ترکیه سخن می گویند.

پیامد عملیات «شاخه زیتون» چه خواهد بود؟

عملیات آنکارا در خاک سوریه که «شاخه زیتون» نام گرفته است می تواند بر پیچیدگی شرایط سیاسی و نظامی سوریه بیافزاید. ترکیه در حالی نبرد با نیروهای کرد را آغاز کرده که «یگان های مدافع خلق» مورد حمایت آمریکا قرار دارند. این در حالی است که ترکیه متحد ایالات متحده در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) محسوب می شود.

یگان های مدافع خلق با حمایت هوایی آمریکا ماه اکتبر گذشته موفق به بازپس گیری شهر رقه از داعش شده بودند و ترکیه از سال ۲۰۱۲ میلادی و همزمان با قدرت گیری یگان های مدافع خلق در سوریه نگران نفوذ این نیروهای کرد در مرز دو کشور بود و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بارها از یگان های مدافع خلق تحت عنوان «تروریست» یاد کرده است.

آنکارا این گروه را وابسته به  «پ ک ک» می داند و از ادامه همکاری آمریکا با «یگان های مدافع خلق» و طرح ائتلاف تحت رهبری واشنگتن برای تشکیل یک نیروی مرزی جدید و نیرومند با ۳۰ هزار سرباز خشمگین است.

هر چند پیشتر خبرهایی در مورد حضور نیروهای آمریکایی در عفرین منتشر شده بود اما در مقابل آمریکا تاکید می کند که نیرویی در منطقه عفرین ندارد و مسئولیت این منطقه را با توجه به حضور ناظران نظامی روس در عفرین متوجه مسکو می داند. با این حال عدم مداخله واشنگتن در نبرد عفرین و سقوط احتمالی آن را می توان تحت عنوان عدم تمایل واشنگتن به دفاع از نیروهای کرد تفسیر کرد.

تقابل آمریکا و روسیه

هر چند واشنگتن خشم ترکیه از طرح ایجاد نیروی مرزی با یگان های مدافع خلق در شمال سوریه را ناشی از سوء تفاهم دانسته است اما آنکارا بر موضع خود و لزوم دخالت نظامی پافشاری می کند. سخنان هفته گذشته رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا مبنی بر ادامه حضور دو هزار نظامی این کشور در سوریه از نظر آنکارا به عنوان نشانه ای از عزم واشنگتن برای حفاظت از منطقه عفرین تعبیر شد؛ امری که احتمالا نه تنها آنکارا بلکه روسیه و ایران را نیز نگران ساخت.

روسیه تاکنون با حضور ناظران نظامی خود از منطقه عفرین و جمعیت ۲۰۰ هزار نفری آن محافظت می کرد. حضور مسکو در شمال سوریه در عمل باعث شده بود ترکیه حریم هوایی سوریه را نقض نکند. اکنون اما به نظر می رسد روسیه به دلیل نزدیکی بیش از پیش کردها با آمریکا سیاست خود را تغییر داده و بنا به برخی گزارشها مسکو به آنکارا اطمینان داده است که عملیات ترکیه در خاک سوریه با واکنش نیروهای نظامی روسیه روبرو نخواهد شد. در همین راستا آنکارا سفرای ایران و روسیه را نیز از طرح عملیات خود در سوریه آگاه کرده است.

در همین رابطه «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه ای گفت: ترکیه از این که آمریکا به تعهد خود در مورد سوریه پایبند نبوده و یک‌جانبه عمل می‌کند، عصبانی شده است.

لاوروف در گفتگو با روزنامه روسی کامرسانت در این زمینه چنین توضیح داد: بسیاری از کارشناسان سیاسی می‌گویند ما چکار داریم، بگذارید وضعیت هر چه می‌خواهد بدتر بشود. بگذارید ثابت شود که آمریکا قادر به یافتن راه حل توافقی نیست و به این صورت نقش مخرب این کشور در جهان آشکار گردد، خواه در ایران، خواه در سوریه. ترکیه هم از همین یک جانبه‌گرایی آمریکا در مورد سوریه عصبانی شده است.