دبیر دومین همایش بین‌المللی توسعه سواحل مکران در نشست خبری گفت: وزارت نفت نیز ساخت یک پایانه نفتی در سواحل دریای عمان و یک مجموعه پتروشیمی با ۱۷ پلنت را برنامه‌ریزی کرده است.

به گزارش پرس شیعه، علی اکبر سلیمانی معاون مهندسی و پدافند غیرعامل وزارت دفاع در نشست خبری دومین همایش بین‌المللی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه سواحل مکران که صبح امروز برگزار شد گفت: سواحل مکران منطقه‌ای منحصر به فرد و در مجاورت آبهای بین‌المللی است که از ظرفیت‌های بالایی تاریخی و زیست محیطی برای توسعه برخوردار است.

وی ادامه داد : بعد از سفر مقام معظم رهبری در سال ۸۶ به این مناطق توسعه سواحل مکران در دستور کار قرار گرفت و در همین راستا ستاد توسعه سواحل مکران به ریاست معاون اول رئیس جمهور و با حضور ۱۰ وزیر تشکیل شد.

سلیمانی در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های موجود در سواحل مکران اظهار داشت: تاکنون اقدامات خوبی در این منطقه انجام شده است از ان جمله می توان به تبدیل فرودگاه نظامی جاسک به فرودگاه عمومی، شروع ساخت راه‌ آهن چابهار به زاهدان در راستای ایجاد کریدور شمال جنوب کشور و تعریض و دو بانده کردن مسیر جاسک اشاره کرد. همچنین نیروی دریایی ارتش طی سال‌های اخیر پروژه‌های مختلفی را در راستای توسعه این مناطق اجرا کرده است.

معاون مهندسی و پدافند غیرعامل وزارت دفاع افزود: ظرفیت‌های بسیاری در سواحل مکران وجود دارد و با توجه به بودجه‌هایی  محدود دولت به نظر می‌رسد این ظرفیت‌ها بدون حضور سرمایه گزاری خارجی و بخش خصوصی به سرعت شکوفا شوند. از همین رو تصمیم گرفته شد همایش بین‌المللی توسعه سواحل مکران برای معرفی ظرفیت‌های این مناطق و جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برگزار شود. امیدواریم در آینده فرصت‌های سرمایه‌گذاری خوبی ایجاد شود تا بتوانیم به سرعت سواحل مکران را توسعه دهیم.

در ادامه این نشست خبری تاج‌الدین دبیر دومین همایش بین‌المللی توسعه سواحل مکران گفت: توسعه سواحل مکران در ۶ حوزه تعریف شده است؛ حوزه اول موضوع ترانزیت و حمل و نقل است که وزارت راه در این حوزه توسعه کریدور شرق به غرب و شمال به جنوب را در برنامه دارد.

وی افزود: حوزه دوم بحث شیلات و کشاورزی است که با توجه به دسترسی سواحل مکران به آبهای اقیانوسی و زمین‌های حاصلخیزی در این منطقه، این حوزه نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

تاج‌الدین یکی دیگر از ظرفیت‌های قابل توجه سواحل مکران را حوزه گردشگری دانست و گفت: مناطق منحصر به فردی برای گردشگری و جذب توریسم  در دل مکران وجود دارد که باید به آنها توجه کرد. توسعه زیرساخت‌های انرژی و بحث شهرسازی نیز از دیگر حوزه‌های توسعه‌ای سواحل مکران هستند و اخیرا براساس مصوبه شورای عالی شهرسازی، ایجاد دو شهر جدید جاسک و تیس در دستور کار قرار گرفته است.

دبیر دومین همایش بین‌المللی توسعه سواحل مکران اظهار داشت: وزارت نفت نیز ساخت یک پایانه نفتی در سواحل دریای عمان و یک مجموعه پتروشیمی با ۱۷ پلنت را برنامه‌ریزی کرده است.

تاجدین با بیان اینکه دومین همایش بین المللی معرفی فرصت های سرمایه گذاری و توسعه پایدار در سواحل مکران  ۶ و ۷ اسفند ماه در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود افزود : در روز هشتم اسفند ماه شرکت‌کنندگان در این همایش جهت بازدید از مناطق سواحل مکران به این منطقه سفر خواهند کرد. ما در این همایش در ۹ پنل تخصصی با حضور معاونان وزرا چگونگی سرمایه‌گذاری و توسعه این سواحل را بررسی می‌کنیم و رئیس جمهور برای سخنرانی در همایش دعوت شده است.