عباس چاردولی گفت: مهمترین ویژگی استنباط حضرت آقا در مسائل مهم نوع نگاه و استنباط اجتهادی ایشان است در حالی که بیشتر علما و مراجع به مسائل نگاه استنباط فقهی دارند.

به گزارش پرس شیعه، نشست تبیین و تحلیل کتاب «منظومه فکری آیت الله العظمی خامنه‌ای» به قلم عبدالحسین خسروپناه عصر دیروز  (دوشنبه، ۲ بهمن ماه) با حضور سید جلال دهقانی فیروزآبادی، عباس چاردلی، جعفر درونه، مجید سرسنگی و محمود صلاحی در فرهنگسرای گلستان برگزار شد.

اسلام‌ستیزی به اسلام شناسی تبدیل شد

گردآورنده نامه‌های رهبر معظم انقلاب در ابتدای این مراسم گفت:مهمترین ویژگی تاریخی نامه رهبر معظم انقلاب به هنگام بودن است درست در شرایطی که مهمترین حملات داعش در پاریس شکل گرفت رهبری نامه ای در جهت اسلام شناسی و در مقابله با اسلام ستیزی صادر کردند.

«جعفر درونه» گردآورنده نامه های رهبر معظم انقلاب با بیان اینکه اول بهمن‌ماه سالروز صدور اولین نامه رهبر انقلاب به جوانان اروپا بود، اظهار داشت: اول بهمن سال ۱۳۹۵ رهبر انقلاب پیام دیگری برای اتحادیه دانشجویان اروپا ارسال کردند که هر دو از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

وی گفت: اقدام رهبر انقلاب یک اقدام ابتکاری، خردمندانه، هوشمندانه و به‌هنگام بود. این اقدام در چارچوب دیپلماسی رسمی و حتی دیپلماسی عمومی قابل تعبیر و تفسیر نیست. این نامه از منظر یک رهبر سیاسی صادر نشده، بلکه از منظر یک رهبر مذهبی صادر شده است، مخاطب نامه نیز قشر خاصی در نظر گرفته شده است، در حالی که در دیپلماسی عمومی، عموم مردم مخاطب هستند. ایشان جوانان را خطاب قرار دادند و انتظار جوششی از آن‌ها دارند.

درونه تصریح کرد: ظاهر و بهانه این نامه توسط رهبر انقلاب به بهانه حمله داعش در اروپا بود؛ اما همه‌ی هدف این نامه نبود و ایشان فقط نخواستند این اقدام جنایتکارانه را محکوم کنند، بلکه ایشان پروژه اسلام‌هراسی در غرب را که به مسلمان‌ستیزی تبدیل شده بود، هدف قرار دادند. رهبر انقلاب تهدید اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی را تبدیل به فرصت کردند. جنس نامه ایشان نیز متفاوت از جنس نامه های رهبران ادیان الهی بود.

گردآورنده نامه های رهبر معظم انقلاب گفت: یکی از روش هایی که در این نامه به کار گرفته شده، ایجاد سوال است. استراتژی سوال یکی از استراتژی‌های پیامبران الهی برای دعوت بوده است. چیزی که رهبر انقلاب در این نامه به آن پرداخته‌اند. پیامبران به دنبال بیدارسازی فطرت هستند. سوال برای پیدا کردن حقیقت ایجاد انگیزه می‌کند و زمینه پذیرش پاسخ را در مخاطب ایجاد می‌کند.

وی افزود: سوال برای انسان مسئولیت‌آفرین است. باید از روشی که رهبر انقلاب برای دعوت استفاده کرده‌اند، یاد کنیم. ایشان فاصله اسلام ناب را با اسلام تکفیری‌ها مشخص کرده است.

درونه ادامه داد: ما وظایفی در برابر دعوت پیامبران داریم؛ اول گرامیداشت دعوت پیامبر و دوم اینکه یک کار بزرگ درباره نامه رهبر انقلاب انجام دهیم. رهبر انقلاب در نامه خود خطاب به جوانان فرمودند «اسلام را بدون واسطه بشناسید»؛ پس شناساندن اسلام واقعی اولین مأموریت ماست. دومین ماموریت نیز شناساندن شخصیت صادرکننده نامه است.

گردآورنده نامه های رهبر انقلاب خاطرنشان کرد: درباره شناساندن شخصیت صادرکننده نامه باید دست عبدالحسین خسروپناه را بخاطر کتاب «منظومه فکری آیت الله خامنه ای» ببوسیم؛ اما کار بیشتری لازم است.

وی تاکید کرد: اگر می‌خواهیم شخصیت آیت الله خامنه‌ای را بشناسیم، باید ببینیم ایشان به سوال «من کیستم» چه پاسخی می‌دهند. ایشان در پاسخ به این سوال می فرمایند «من انقلابی‌ام»؛ لذا ما نیز باید از این خاستگاه رهبر انقلاب را بشناسانیم.

درونه عنوان کرد: در ابعاد عملی شناخت رهبر انقلاب باید به مبارزه خستگی‌ناپذیر ایشان با نظام سلطه و دشمن‌شناسی خردمندانه معظم له بپردازیم. ایشان نصرت دین خدا و باور اینکه اگر دین خدا را یاری کنیم، ما نیز یاری می‌شویم، مورد توجه قرار داده‌اند که لازم است در زمینه شناخت ایشان به این مورد نیز توجه شود.

استنباط اجتهادی مهمترین ویژگی رهبر معظم انقلاب است

عباس چاردولی در ادامه این مراسم گفت: مهمترین ویژگی استنباط حضرت آقا در مسائل مهم نوع نگاه و استنباط اجتهادی ایشان است در حالی که بیشتر علما و مراجع به مسائل نگاه استنباط فقهی دارند.

این استاد دانشگاه در این نشست با بیان اینکه منظومه نویسی توسط خیلی از اندیشمندان در دستور کار بوده است، اظهار داشت: برخی تلاش می‌کنند از اجتهاد شخصی در منظومه نویسی بهره ببرند؛ اما در منظومه امام خمینی (ره) چنین نبوده و منظومه فکری رهبر انقلاب ادامه منظومه فکری امام راحل است.

وی گفت: حجت الاسلام خسروپناه در منظومه نویسی روشی را ابداع کرده اند که وارد بحث روش استنباطی شوند. رهبر انقلاب در جمع دانشجویان امام صادق (ع) خطاب به آن‌ها تذکر دادند که منظومه فکری امام راحل را جمع آوری کنند.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: سرباز تربیت شده مکتب امام خمینی (ره) یک ویژگی بود و سربازان به دلیل حضور و در صحنه بودن ویژگی‌های بیشتر و برتری دارند.

چاردلی افزود: لفظ «منظومه» برای این کتاب اینگونه است که همان‌گونه که منظومه شمسی خورشیدی دارد و سایرین به دور آن می‌کردند، فرمایشات رهبر معظم انقلاب نیز از این ویژگی برخوردار است؛ چون اگر می‌خواهیم کسی را بشناسیم باید روش، منش و بینش او را بشناسیم.

وی بیان کرد: این کتاب را من با هشت اثر مقایسه کردم. یکی از بهترین فرازهای این کتاب بحثی است که نویسنده کتاب دال مرکزی را قرار داده و دور این دال چند مدال را قرار داده است که به منش و کنش نورافشانی می‌کند.

این استاد دانشگاه بیان کرد: در تبیین این کتاب همانطور که می‌گویند در اسلام راه را گم نکنیم، باید تمام مبانی را مبتنی بر امام راحل قرار دهیم و در تفسیر این مبانی از رهبر انقلاب بهره ببریم.

هنر مهمترین دغدغه رهبری، در همه مراحل زندگی سیاسی

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر لزوم تبیین تئاتر و موسیقی تراز انقلاب اسلامی، گفت: مقام معظم رهبری در تمام مراحل زندگی اجتماعی و سیاسی خود هم آن زمان که نقش ریاست جمهوری؛ عالی ترین مقام اجرایی کشور را بر عهده داشتند و هم زمانی که نقش رهبری را بر عهده داشتند اثبات کردند هنر مهمترین دغدغه فکری شان است.

«سید محمد حسینی» نیز در این نشست اظهار داشت: گاهی مانند ماهی غرق در آب قدر هستیم و قدر رهبر معظم انقلاب را نمی‌دانیم، در حالی که حضرت امام خمینی (ره) خطاب به ایشان می‌فرمایند «جنابعالی را یکی از بازوهای توانای جمهوری اسلامی می‌دانم».

وی گفت: ما غفلت کرده ایم و در حجاب عصر این روزگار، اندیشه رهبر انقلاب را به خوبی تبیین نکرده‌ایم. جهاد کبیر جهاد فرهنگی و علمی است که توسط بچه‌های انقلاب شکل می‌گیرد.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: در نظام اسلامی برخی از مدیران و سیاسیون احاطه و اشرافی بر مبنای فکری نظام ندارند و لذا تفکرات دینی را نفی و به لیبرال بودن خود افتخار می‌کنند.

حسینی افزود: مقام معظم رهبری جور بسیاری از علمای این عصر را به تنهایی می‌کشند. نظام‌های فرهنگی، علمی، مدیریتی، حقوقی، امنیتی و دفاعی یک پازل برای نظم دادن به کتاب «منظومه فکری آیت الله خامنه ای» است که در کنار هم قرار گرفته و بیشتر نیاز به گسترش دارد.

وی خاطرنشان کرد: در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب باید سینما و تئاتر تراز انقلاب اسلامی مشخص شود و بیشترین تکیه بر دیدگاه‌های رهبر معظم انقلاب است.

حسینی با بیان اینکه درس خارج فقه رهبر معظم انقلاب مدت‌ها به موضوع موسیقی اختصاص داشت، گفت: اشراف و احاطه ایشان در مسیر علامه طباطبایی، علامه جعفری و شهید مطهری است.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: ما برخی مواقع برای بزرگان ادب و هنر مراسم بزرگداشت می‌گرفتیم و وقتی یک گروه محقق درباره آن‌ها گردآوری اطلاعات می‌کرد و در محضر رهبر انقلاب گزارش کار می‌دادیم، ایشان نیز نظراتی را مطرح می‌فرمودند که قابل تامل بود.

حتی در زیرزمینه و شالود مسائل اقتصادی مسائل هنری دیده می شود

معاون فرهنگی دانشگاه تهران در ادامه این نشست گفت: نظام هنری در زمینه تربیت نیروی مسلمان در عرصه هنر غفلت کرده است و به همین دلیل نیروهای متعهد به هنر انقلاب، به بهانه عدم توانایی در فرم کنار گذاشته می‌شوند.

«مجید سرسنگی» اظهار داشت: جای خالی منظومه‌نویسی در دانشگاه‌های ما به چشم می‌خورد. یکی از جفاهایی که طی این سال‌ها به مقام معظم رهبری شده، این بوده که بیانات ایشان را هنوز تئوریزه نکرده‌ایم.

وی گفت: درست است دشمن امروز جنگ اقتصادی را به ما تحمیل کرده است، اما جنگ اصلی ما جنگ اندیشه است. جنگ اندیشه‌ای که مبتنی بر تفکر اسلامی و اندیشه مخالف آن است. پس زمینه اتفاقات اقتصادی نیز فرهنگی است.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران بیان کرد: هرچند شعارهای اغتشاشات اخیر اقتصادی بود، اما زمینه آن فرهنگی بود. چند سال پیش رهبر انقلاب هشدار دادند که به اقتصاد بپردازیم؛ اما ما فقط شعارنویسی کردیم.

سرسنگی افزود: مدیران فرهنگی امروز تریبون‌هایی را در اختیار کسانی قرار می‌دهند که اصل نظام را مورد هجمه قرار می‌دهند؛ این هم یکی از مظلومیت‌های نظام اسلامی است که باید برای آن چاره‌ای اندیشید.

وی با طرح این سوال که آیا رهبر انقلاب به موضوع هنر توجه داشته اند، اظهار داشت: رهبر انقلاب مجموعه کاملی از فردی است که عالم در موضوعات متعدد است. ایشان یک مرجع دینی ممتاز، سیاستمدار، مدیری توانا، روشنفکر و با واقعیات فرهنگ آشنا هستند. رهبر انقلاب در فقه، شرع و اصول دینی ممتاز هستند و می‌توان به رای ایشان اعتماد کرد.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران گفت: رهبری به مساله هنر آگاه و منتقد هنری هستند و بر خلاف ما که در یک رشته تخصص داریم، ایشان به مساله هنر احاطه دارند. رهبر انقلاب به تمام حوزه‌های هنری دقت دارند، اما به برخی از موضوعات توجه بیشتری دارند.

سرسنگی تاکید کرد: عدم تبیین اصول هنری از سوی علما یکی از مشکلات ماست؛ یعنی حدود برخی از هنرها را نمی‌دانیم. متاسفانه در حوزه هنرهای تجسمی، تئاتر و سینما بعد از انقلاب معیارهای نظری مبتنی بر اصول اعتقادی تبیین نشده است.

وی ادامه داد: ما در سطوح بالای سیاست‌گذاری هنری، به یک سیاست جامع دست نیافته ایم. در تعریف هنر رهبر انقلاب نگران تحریف هستند و اینکه نسل آینده نداند در جنگ چه گذشت و انقلاب بر چه پایه‌ای استوار بود. یکی از تقصیرهای هنرمندان این است که نتوانسته‌اند درست تبیین کنند.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران گفت: رهبر انقلاب محتوا را در هنر خیلی مورد توجه قرار می‌دهند. هنر می‌تواند جذاب و سرگرم کننده هم باشد؛ اما محتوای خوب یکی از شروط هنر اسلامی است. متاسفانه امروز زیر سوال بردن حیا در جامعه مد شده است.

سرسنگی خاطرنشان کرد: نظام هنری در زمینه تربیت نیروی مسلمان در عرصه هنر غفلت کرده است و به همین دلیل نیروهای متعهد به هنر انقلاب، به بهانه عدم توانایی در فرم کنار گذاشته می‌شوند. رهبر انقلاب بین هنر مسلمانان و هنر اسلامی فرق قائل هستند.

وی گفت: مرز بین هنر مطلوب و غیر مطلوب سخن رهبر انقلاب اسلامی است که می‌فرمایند «هنر مطلوب در خدمت خلق خداست.» سهم حضور بین المللی هنر ایران تقریبا هیچ است؛ یعنی نتوانسته ایم آثار هنری را به عرصه بین‌المللی ارسال کنیم و اگر فیلمی در عرصه بین المللی داریم، نقطه سیاهی را از کشور نشان داده است.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران اظهار داشت: مقام معظم رهبری در دوران ریاست جمهوری و رهبری به هنر علاقه نشان داده اند. دیدگاه‌های ایشان از نظر یک مرجع تقلید و مدیر ارشد قابل تامل است.

سرسنگی تصریح کرد: مشکل اصلی ما مدیریت فرهنگی است. انتصاباتی که براساس معیارهای سیاسی انجام شده‌اند، باعث شد تا ما در ۴۰ سال گذشته کسانی را در منصب مدیریت فرهنگی ببینیم که شناختی نسبت به مبانی اسلامی نداشتند.

گفتنی است رونمایی کتاب منظومه فکری امام خمینی(ره)، به قلم استاد عبدالحسین خسروپناه نیز پیش از این در فرهنگسرای گلستان برگزار شده بود.

این نشست تخصصی دوشنبه ۲ بهمن ماه در فرهنگسرای گلستان به نشانی نارمک، میدان هلال احمر، خیابان گلستان، ضلع شمالی بوستان فدک برگزار شد.